W sobotę dzień otwarty PGE Areny Gdańsk. A co potem?

Zacznie się od meczu Lechii Gdańsk i to jej spotkania zdominują jesień na PGE Arenie. Wydarzeniem roku będzie jednak ekscytujący mecz reprezentacji Polski z Niemcami.
Kibice z niecierpliwością oczekują otwarcia PGE Areny, czyli pierwszego meczu. Według wstępnych pomysłów na otwarcie gdańskiego stadionu miały przyjechać wielkie europejskie firmy, z reprezentacją Francji na czele. Spotkanie Polaków z Trójkolorowymi odbyło się 9 czerwca, ale w Warszawie. Hotel w Gdańsku rezerwował już też m.in. Juventus Turyn, następnie od czerwca mówiło się głównie o triumfatorze Ligi Europejskiej FC Porto. A na czym stanęło? Stadion otworzy co prawda Lechia Gdańsk, która będzie rozgrywać na tym obiekcie domowe mecze T-Mobile Ekstraklasy, ale jej rywalem będzie inny ligowiec Cracovia. Spotkanie zaplanowano na 14 sierpnia na godz. 17. Jeszcze niedawno pierwszym meczem na PGE Arena miało być starcie 1. kolejki ekstraklasy z Polonią Warszawa (29 lipca). Niestety, stadion nie był jeszcze w tym terminie gotowy, dlatego też zmieniono gospodarza meczu.

Największe tegoroczne wydarzenie na gdańskim stadionie odbędzie się jednak 6 września o godz. 20.45. Reprezentacja Polski zmierzy się wtedy z Niemcami. Trzeci zespół rankingu FIFA w Gdańsku pojawi się dlatego, że w tym terminie do użytku nie zostanie jeszcze oddany Stadion Narodowy w Warszawie. Niemiecka drużyna to jeden z najbardziej pożądanych rywali do meczów towarzyskich na świecie. Tak więc lepszego rywala nie można było sobie wymarzyć. Także ze względu na to, że mecze naszej reprezentacji z Niemcami od zawsze traktowane są prestiżowo. A to głównie dlatego, że w 16 starciach Polacy nigdy nie zwyciężyli. Mało tego - padły tylko cztery remisy.

Cztery dni przed 17. starciem z Polską Niemcy zagrają w eliminacjach do Euro 2012 z Austrią. W dotychczasowych siedmiu spotkaniach nasi zachodni sąsiedzi wywalczyli komplet zwycięstw. Do awansu na mistrzostwa Europy brakuje im obecnie dwóch punktów. Gwiazdami reprezentacji jest dwójka ofensywnych graczy polskiego pochodzenia - Lukas Podolski i Miroslav Klose. Ten drugi co prawda nie zagrał w dwóch ostatnich spotkaniach reprezentacji (z powodu kontuzji), ale jak tylko jest zdrowy, to trener Joachim Loew bez namysłu wystawia go w pierwszej jedenastki.

Kiedy przeminie blask związany z hitowym meczem reprezentacji, kibicom pozostanie ekscytowanie się meczami ligowymi Lechii. Choć nie będą to jedyne imprezy na PGE Arenie.

- Jeszcze w sierpniu odbędzie się maraton wrotkarski, potem będą też organizowane konferencje, sympozja, szkolenia, imprezy firmowe i biznesowe. Zbieramy zapytania o koncerty, śluby, sesje zdjęciowe, wynajem powierzchni, toury stadionowe. Szkoda, że z różnych względów nie doszły do skutku cztery pierwotnie planowane imprezy - mówi prezes Lechii Maciej Turnowiecki.

W sumie w 2011 r. na gdańskim stadionie odbędzie się dziewięć meczów T-Mobile Ekstraklasy. Z tych ciekawszych obejrzymy starcia Lechii z Lechem Poznań (22 października), Polonią Warszawa (3 grudnia) i Jagiellonią Białystok (10 grudnia).

Czego możemy się spodziewać po PGE Arenie? Patrząc na inne wielkie polskie stadiony, to już teraz przyciągają one eventy niezwiązane z piłką nożną. W Poznaniu 6 sierpnia odbędzie się motocyklowy Red Bull X-Fighters (także przeniesiony ze Stadionu Narodowego). Wcześniej poznaniacy słuchali koncertu Stinga. Także we Wrocławiu mają już zaplanowane trzy imprezy: 3 września zmagania potężnych samochodów Monster Jam, 10 września walka bokserska Tomasz Adamek - Witalij Kliczko, a 17 września koncert Symphonica, czyli występ George'a Michaela (oficjalne otwarcie stadionu).

W sobotę kibice po raz pierwszy wejdą na PGE Arenę Gdańsk. Co zobaczą [ZDJĘCIA]
Dyskutuj z ludźmi, a nie z nickami - odwiedź profil Trójmiasto.Sport.pl na Facebooku »


ZACIEKAWIŁ CIĘ SIĘ TEN NEWS? KLIKNIJ "LUBIĘ TO" PONIŻEJ I SPRAW, ŻEBY ZAPOZNALI SIĘ Z NIM RÓWNIEŻ TWOI ZNAJOMI!