Ergo Arena też chce mieć u siebie Euro 2012. Mecze, koncerty...

Podczas Euro 2012 w Gdańsku jedna z najnowocześniejszych hal w Polsce gdańsko-sopocka Ergo Arena zamierza zorganizować miasteczko dla kibiców.
Podczas czerwcowego turnieju Mistrzostw Europy w Gdańsku oficjalna strefa kibiców planowana jest na Placu Zebrań Ludowych. Jak się okazuje - poza PGE Areną - to nie jedyne miejsce, gdzie kibice Irlandii, Włoch, Hiszpanii i Chorwacji będą mogli oglądać mecze swojej drużyny i cieszyć się atmosferą mistrzostw.

- Rzeczywiście rozpoczęliśmy starania, by w okolicy Ergo Areny, najprawdopodobniej na rozległym parkingu przed halą powstało miasteczko dla kibiców - mówi "Gazecie" Bartosz Tobieński, rzecznik Ergo Areny.

Poza Placem Zebrań Ludowych jeden ze sponsorów imprezy planuje otworzyć też oficjalne miasteczko kibiców na sopockim hipodromie. Strefa dla kibiców przed Ergo Areną ma być inna. Przed gdańsko-sopocką halą oprócz telebimów, na których kibice mogliby oglądać wszystkie mecze Euro (wszystko zależy od TVP, która ma wyłączne prawa do pokazywania meczów na żywo) władze hali planują ustawić scenę, na której odbywałyby się koncerty dla mieszkańców i kibiców. Nie zabraknie też sklepów z oficjalnymi pamiątkami i stoisk gastronomicznych lokalnych pubów i restauracji. Czy planowane jest wykorzystanie bezpośredniego zaplecza hali i samego obiektu wewnątrz?

- Gdyby pojawiła się taka potrzeba pomyślimy o tym. Na dziś wiadomo już, że nie będzie u nas centrum prasowego - mówi rzecznik Ergo Areny.

Mowa o reprezentacji Niemiec, która zamieszka w Dworze Oliwskim i najprawdopodobniej trenować będzie na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego przy ul. Kazimierza Górskiego. Tam też ma powstać centrum dla mediów. Jeśli Niemcy wybiorą obiekty w Oliwie, sztab szkoleniowy i piłkarze będą się spotykać z dziennikarzami najprawdopodobniej w specjalnym namiocie.

Jednak aby przed Ergo Areną powstała strefa kibiców, musi zostać spełniony jeden warunek.

- Najpierw musimy rozeznać się, ilu kibiców przyjedzie do Trójmiasta - zastrzega Tobieński.

Przed losowaniem grup szacowano bowiem, że gdyby do gdańskiej grupy trafiła Szwecja, wówczas do Trójmiasta mogłoby przyjechać nawet 120 tys. kibiców. Tymczasem organizatorzy Euro w Polsce i na Ukrainie szacują, że za naszą wschodnią granicę wybierze się w czerwcu przyszłego roku zaledwie 10 tys. fanów żółto-niebieskich.

Ostateczne decyzje mają zapaść na początku roku. Do świąt Bożego Narodzenia sztaby wszystkich 14 reprezentacji, które oprócz gospodarzy zagrają w turnieju, zostały zobowiązanie do ostatecznego zadeklarowania, w której bazie pobytowej będą mieszkać i trenować podczas turnieju. Wówczas powinna się też wyjaśnić przyszłość strefy kibiców przed Ergo Areną.

Czy strefa kibiców przed Ergo Areną to dobry pomysł?