Euro 2012 w Gdańsku. Peron SKM coraz bliżej PGE Areny

Jest już decyzja lokalizacyjna dla peronu przy PGE Arenie, który jest ostatnim elementem koniecznym do uruchomienia pociągów łączących dworzec główny ze stadionem. Peron ma być gotowy do 30 kwietnia.
Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski wydał decyzję lokalizacyjną dla peronu SKM, który powstanie w pobliżu PGE Areny Gdańsk. Dzięki tej decyzji spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, która realizuje tę inwestycję (finansuje ją Gdańsk), może składać do wojewody wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Ma to nastąpić w najbliższych dniach, jak tylko wykonawca - firma Rajbud, przygotuje odpowiednie dokumenty. Przypomnijmy, że przetarg realizowany jest w formule zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że zwycięska firma przygotowuje zarówno dokumentację inwestycji, jaki i ją zrealizuje.

Peron ma być gotowy 30 kwietnia 2012 r. i kosztować będzie ponad 2 mln zł. W ramach prac powstanie także mała architektura (śmietniki, zegar peronowy oraz tablica elektroniczna wraz z nagłośnieniem).

Nawierzchnia peronu będzie raczej standardowa, złożą się na nią płyty betonowe bezpośrednio przy torze oraz kostka betonowa na pozostałej powierzchni. Peron będzie jednokrawędziowy, co oznacza, że tylko z jednej strony będzie sąsiadował z torem. Drugą stroną kibice będą mogli kierować się w stronę stadionu. Sam peron ma mieć długość 215 m i będzie znajdował się tam, gdzie obecnie ul. Żaglowa (przy budowanej siedzibie Targów Gdańskich) skręca ostro w prawo, otaczając stadionowe parkingi.

Niezależnie od budowy peronu trwają już prace związane z remontem toru SKM do Letnicy. Za nieco ponad 6 mln zł wykonuje je firma TOR-KAR-SSON. Rewitalizacja linii zakłada wymianę całego toru SKM z Gdańska Głównego do pierwszych rozjazdów stacji Gdańsk Zaspa Towarowa (na wysokości dawnego przystanku Gdańsk Kolonia). Maksymalną prędkość ustalono na 80 km na godz. (o 10 km więcej niż obowiązuje na głównej linii SKM). Początkowo prace miały zakończyć się 31 listopada 2011 r.

- Znaczne nasilenie prac inwestycyjnych w ostatnich miesiącach 2011 r. spowodowało, że wykonawca nie mógł pozyskać wysokowydajnych maszyn niezbędnych do wykonania inwestycji i uzyskania właściwych parametrów torów. W związku z tym nastąpiło opóźnienie w terminowym wykonaniu zadania. Wykonawca deklaruje wykonanie inwestycji do 15 lutego, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych - wyjaśnia Ewa Symonowicz-Ginter, rzecznik Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK w Gdańsku.