Sport.pl

Euro 2012 w Gdańsku. Kto zatańczy przed kibicami na PGE Arenie

Ponad 200 osób wzięło udział w castingu do Ceremonii Przedmeczowych UEFA Euro 2012. - Zgłosili się naprawdę fajni, pełni entuzjazmu ludzie - komentuje Alicja Gruca, pomysłodawczyni gdańskiej części uroczystości na PGE Arenie. Jury wybrało 120 osób do zespołu, który wystąpi przed meczami oraz 20 rezerwowych
Niedziela, hala MOSiR-u przy Kołobrzeskiej na Przymorzu, godz. 13. Zaczyna się druga tura naboru. Przed jury dziesiątka uczestników pod kierunkiem choreografki Kai Kołodziejczyk prezentuje swoją sprawność. Wygląda to jak zwykła rozgrzewka na WF-ie, nic szczególnie trudnego. Najpierw bieg dookoła sali, potem przyklęk aż do leżenia, przejście z pleców do stania, ręce w górę i podskok z głośnym "ha!".

Grupa, podobnie jak zdecydowana większość uczestników castingu, to bardzo młodzi ludzie - od 16 (taka była dolna granica wieku) do dwudziestu paru lat. Tym większą uwagę zwraca łysy mężczyzna z siwymi wąsami, ubrany w granatowy dres. Na sportowej koszulce ma przyklejony numer 60 i na tyle mniej więcej lat wygląda. Dzielnie wykonuje przysiady i wymachy, potem cwałuje bokiem z wyskokiem w górę. Kiedy nastolatki płynnie robią gwiazdy i przewroty, starszy pan trochę nie nadąża, ale i tak wszyscy biją mu brawo. Po pokazie to właśnie on jest gwiazdą, udziela wywiadów, reporterzy gratulują mu odwagi.

- Mam skończone 66 lat, zgłosiłem się zwyczajnie z ciekawości - mówi lekko zasapany pan Jerzy Piwowarczyk, emerytowany technik elektromechanik okrętowy. - Jak mi poszło? Mogło być lepiej, ale ostatnio przez tę zimę nawet na spacery za dużo nie chodziłem. Ćwiczeń też żadnych specjalnych nie uprawiam, tak po prostu z marszu przyszedłem. Gdy byłem jeszcze w szkole średniej, brałem udział w występach na otwarcie stadionu X-lecia w Warszawie oraz stadionów we Wrocławiu i Opolu, chciałbym spróbować, jak teraz bym sobie poradził.

Kolejne dziesiątki uczestników ćwiczą przed komisją. W prowadzeniu grup Kaja Kołodziejczyk zmienia się z Leonem Dziemaszkiewiczem, choreografem i performerem, członkiem jury. Leon mocniej "przyciska" kandydatów, pokrzykuje, gdy nie tworzą równego kręgu, zadaje więcej ćwiczeń.- Ogłoszenie o castingu przeczytałem w autobusie, pomyślałem, że warto spróbować - to dobra zabawa i szansa poznania nowych ludzi - mówi Błażej Orluk z numerem 98, uczeń I klasy IX LO w Gdańsku. - Na co dzień nie uprawiam jakoś szczególnie sportu, tyle co na WF-ie, ale ćwiczenia nie były tu trudne - wystarczyło być ogólnie sprawnym. Występy na stadionie przed meczami traktowałbym jak przygodę, bo piłką niespecjalnie się interesuję. W przeciwieństwie do mojej mamy, która bardzo często ogląda mecze w telewizji.

O godz. 17.30 wszystko już wiadomo. - W sumie w castingu wzięły udział 202 osoby, z tego wybraliśmy 146 - 120 uczestników ceremonii plus osoby rezerwowe, bo może się zdarzyć, że część się wykruszy - mówi Alicja Gruca, jurorka i koordynatorka projektu.

- Cieszę się, że przyszło tylu chętnych, do tego wbrew moim obawom pojawiło się sporo dziewcząt. A myślałam, że ze względu na mecze - dziedzinę raczej męską, dominować będą chłopcy - komentuje Karolina Mizgalska z Biura Prezydenta ds. Sportu i Euro 2012.

Wybrani wolontariusze wezmą udział Ceremoniach Przedmeczowych, które poprzedzą wszystkie cztery spotkania na PGE Arenie podczas Euro 2012. Program potrwa sześć minut i składać się będzie z dwóch części: pierwsza podkreśli symbolikę Gdańska jako miasta gospodarza, druga będzie promować turniej i uczestniczące w nim reprezentacje. - Nasz układ nie będzie skomplikowany, na pewno dynamiczny i widowiskowy, ale jednak prosty. Uczestnicy z własnych ciał ułożą postać złotego, ewentualnie żółtego Neptuna, zależy od tego, jakiego koloru kostiumy uda się wyprodukować. Grupa będzie musiała wykazać się koordynacją ruchową i szybkością, ale raczej nie powinno być z tym problemu. Zgłosili się naprawdę fajni, pełni entuzjazmu ludzie - komentuje Alicja Gruca, pomysłodawczyni gdańskiej części ceremonii.

Próby układu zaczną się 16 marca, pierwsza odbędzie się w hali MOSiR-u, kolejne na dawnym stadionie Lechii, przy ul. Traugutta, a pięć ostatnich już na PGE Arenie.

Na gdańskiej PGE Arenie podczas UEFA Euro 2012 rozegrane zostaną cztery mecze - trzy grupowe i jeden ćwierćfinał. 10 czerwca o godz. 18 Hiszpania zagra z Włochami, 14 czerwca o godz. 20.45 Hiszpania zmierzy się z Irlandią, a 18 czerwca o tej samej porze Hiszpania spotka się z Chorwacją. 22 czerwca także o 20.45 zaplanowano mecz ćwierćfinałowy.

Więcej o: