Euro 2012. Ale wypas! Wyjątkowy monitoring na PGE Arenie Gdańsk

Podczas Euro 2012 w Gdańsku ma działać super nowoczesny monitoring, który będzie odróżniał niebezpieczną bójkę od radosnego podskakiwania kibiców, zbiegowisko chuliganów od towarzyskiego spotkania czy też ucieczkę złodzieja od zwykłego biegu człowieka.
Gdańsk może być jedynym miastem gospodarzem Euro 2012, które monitorowane będzie za pomocą nowoczesnego systemu KASKADA. Innowacyjny system to efekt pracy naukowców z Politechniki Gdańskiej.

- System pozwala na równoczesną analizę wielu strumieni danych, np. obrazu z ulicznego monitoringu - mówi "Polsce Dziennik Bałtycki" Marcin Życzkowski, odpowiedzialny za promocję projektu "Mayday. Euro 2012", w ramach którego powstaje system KASKADA.

"Polska" pisze, że wynalazek gdańskich naukowców porównuje zachowania ludzi na bieżąco rejestrowane przez kamery z tymi, które wgrano wcześniej i wskazano jako potencjalnie niebezpieczne. Jest to możliwe dzięki opracowaniu specjalistycznych algorytmów. Jak zapewniają twórcy, system można tak zaprogramować, by odróżniał niebezpieczną bójkę od radosnego podskakiwania kibiców, zbiegowisko chuliganów od towarzyskiego spotkania czy też ucieczkę złodzieja z wyrwaną torebką od zwykłego biegu człowieka.Osiągnięciami naukowców zainteresowana jest Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Jej zdaniem, system mógłby być przetestowany podczas czerwcowych mistrzostw Europy. Prokuratura mogłaby wykorzystać innowacyjne osiągnięcia np. do ścigania stadionowych chuliganów.

- Z pewnością KASKADA bez problemu poradziłaby sobie np. z równoczesnym analizowaniem obrazu z ponad 400 kamer zamontowanych na stadionie PGE Arena - zapewnia Życzkowski.

- Widzimy duży potencjał w możliwościach systemu KASKADA - przyznaje na łamach "Polski" prokurator Wojciech Szelągowski, szef analityków w prokuraturze. - Analiza materiału wideo z różnych kamer mogłaby przyspieszyć i ułatwić identyfikację sprawców. W ten sposób moglibyśmy pełniej udokumentować okoliczności ewentualnych przestępstw, nie tylko tych związanych z Euro 2012.

W chwili, gdy system zauważy potencjalnie niebezpieczne zdarzenie, ostrzeże operatora kamer. To on dokona ostatecznie ludzkiej oceny sytuacji i zdecyduje, czy konieczne jest np. wezwanie patrolu. Życzkowski: - KASKADA ma wspomóc człowieka w śledzeniu niepokojących zmian w zachowaniu ludzi, ale to do operatora kamer należy wyciągnięcie wniosków i podjęcie ostatecznej decyzji.