Sport.pl

Euro 2012. Ale wypas! Wyjątkowy monitoring na PGE Arenie Gdańsk

Podczas Euro 2012 w Gdańsku ma działać super nowoczesny monitoring, który będzie odróżniał niebezpieczną bójkę od radosnego podskakiwania kibiców, zbiegowisko chuliganów od towarzyskiego spotkania czy też ucieczkę złodzieja od zwykłego biegu człowieka.
Gdańsk może być jedynym miastem gospodarzem Euro 2012, które monitorowane będzie za pomocą nowoczesnego systemu KASKADA. Innowacyjny system to efekt pracy naukowców z Politechniki Gdańskiej.

- System pozwala na równoczesną analizę wielu strumieni danych, np. obrazu z ulicznego monitoringu - mówi "Polsce Dziennik Bałtycki" Marcin Życzkowski, odpowiedzialny za promocję projektu "Mayday. Euro 2012", w ramach którego powstaje system KASKADA.

"Polska" pisze, że wynalazek gdańskich naukowców porównuje zachowania ludzi na bieżąco rejestrowane przez kamery z tymi, które wgrano wcześniej i wskazano jako potencjalnie niebezpieczne. Jest to możliwe dzięki opracowaniu specjalistycznych algorytmów. Jak zapewniają twórcy, system można tak zaprogramować, by odróżniał niebezpieczną bójkę od radosnego podskakiwania kibiców, zbiegowisko chuliganów od towarzyskiego spotkania czy też ucieczkę złodzieja z wyrwaną torebką od zwykłego biegu człowieka.Osiągnięciami naukowców zainteresowana jest Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Jej zdaniem, system mógłby być przetestowany podczas czerwcowych mistrzostw Europy. Prokuratura mogłaby wykorzystać innowacyjne osiągnięcia np. do ścigania stadionowych chuliganów.

- Z pewnością KASKADA bez problemu poradziłaby sobie np. z równoczesnym analizowaniem obrazu z ponad 400 kamer zamontowanych na stadionie PGE Arena - zapewnia Życzkowski.

- Widzimy duży potencjał w możliwościach systemu KASKADA - przyznaje na łamach "Polski" prokurator Wojciech Szelągowski, szef analityków w prokuraturze. - Analiza materiału wideo z różnych kamer mogłaby przyspieszyć i ułatwić identyfikację sprawców. W ten sposób moglibyśmy pełniej udokumentować okoliczności ewentualnych przestępstw, nie tylko tych związanych z Euro 2012.

W chwili, gdy system zauważy potencjalnie niebezpieczne zdarzenie, ostrzeże operatora kamer. To on dokona ostatecznie ludzkiej oceny sytuacji i zdecyduje, czy konieczne jest np. wezwanie patrolu. Życzkowski: - KASKADA ma wspomóc człowieka w śledzeniu niepokojących zmian w zachowaniu ludzi, ale to do operatora kamer należy wyciągnięcie wniosków i podjęcie ostatecznej decyzji.

Więcej o:
Komentarze (26)
Euro 2012. Ale wypas! Wyjątkowy monitoring na PGE Arenie Gdańsk
Zaloguj się
 • sznurkova

  Oceniono 4 razy 4

  Panowie dziennikarze, wprowadzanie języka potocznego do pisanych przez państwa artykułów nie świadczy bynajmniej o waszej nowoczesności, a jedynie o prostactwie. Sformułowania typu "Ale wypas!" w tytule artykułu całkowicie deprecjonują jakąkolwiek jego wartość merytoryczną ...

 • herrporcupine

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe, czy to ma coś wspólnego z INDECT, przecież ten system ma być testowany w czasie Euro.

 • Gość: ndb

  Oceniono 6 razy 2

  już widzę jak ten cudowny super hiper sprzęt nawala a policja będzie nawalać rodzinę z dziećmi myśląc, że to bandyci - bo im tak monitoring pokazał :)

 • Gość: inwigilacja

  Oceniono 3 razy 1

  Rok 1984r co raz bliżej
  STOP INWIGILACJI !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • dvla

  Oceniono 1 raz 1

  Ale na kamerach zaoszczędzili i kupili tanie badziewie z allegro

  co do których nawet nie ma pewności co do ich szczelności - widać na zdjęciu - kamera za-workowana

 • Gość: Jonek

  0

  I po co to?
  Załóżmy, że ten system prawidłowo rozpozna bójkę chuliganów, policjanci wkroczą i aresztują bandziorów? I co dalej? Przecież sędzina i tak wszystkich wypuści. Więc po co inwestować w takie systemy i ochronę policji czy innych służb? Taki system byłby dobry aby szybko wyłapać początek zadymy, 'wyłuskać' prowodyrów i zamknąć w celu ukarania. Ale skoro w naszym kraju szwankuje element karania to pytam jeszcze raz po co inwestować w taki system? Wymyślcie raczej system dzięki któremu sędziowie będą ponosili konsekwencje notorycznego wypuszczania bandziorów na wolność.

 • ralfx

  0

  A czy nie lepiej byłoby zainstalować system "Predator"?

 • rychusa

  0

  ciekaw jestem czy ten algorytm da rade jak wylapie gorala z ciupaga tanczacego krzesanego i jak to zakwalifikuje hehehe.Chocby nawet w okolicach stadionu.

 • drupal

  0

  nasza telewizja powinna to kupic. Wreszcie kamera pokazywalaby miejsca, gdzie toczy sie gra, a nie wyszukiwalaby ladnych lasek na trybunach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX