Euro 2012 tylko dla mężczyzn? To też święto kobiet!

Lubię piłkę nożną i podczas czerwcowych mistrzostw Europy chcę bawić się tak jak wszyscy kibice. Chcę oglądać mecze w pubach, imprezować, poznawać ludzi, nad ranem wracać do domu. I chcę w tym wszystkim czuć się bezpiecznie. A to zależy od was, panowie - pisze Aleksandra Kozłowska z ?Gazety Wyborczej Trójmiasto?.
Wiadomo - piłka to sport głównie męski (choć może gdyby w reprezentacji grały kobiety, szłoby nam dużo lepiej?).

Wiadomo - Euro, tak jak inne masowe imprezy sportowe, to dużo więcej mężczyzn na ulicach, więcej alkoholu, więcej testosteronu w powietrzu - panuje atmosfera rywalizacji, walki, agresji. Do tego poczucie anonimowości w tłumie i stereotypy na temat kobiet, które w zdominowanej przez was przestrzeni łatwiej mogą się ujawnić.

Jakie to stereotypy? Na przykład ten, niestety wciąż często powielany nawet przez policję, zgodnie z którym kuso ubrana kobieta sama się prosi o molestowanie czy gwałt. Bzdura - badania psychologów dowodzą, że "prowokowanie strojem" nie ma tu większego znaczenia - najczęściej gwałt wynika z motywacji agresywnej, nie seksualnej, a za napaść zawsze odpowiedzialny jest sprawca, nigdy ofiara.

Czego więc od was oczekuję? Tego, że będziecie nas traktować z szacunkiem i uwagą. Że na trybunie, w pubie czy na ulicy nie będziecie robić z siebie gburów i prostaków, że nie usłyszymy od was ordynarnych zaczepek, seksistowskich komentarzy naszego wyglądu, niechcianych propozycji. Że przyjmiecie do wiadomości, że jeśli mówimy "nie", to znaczy dokładnie "nie". Będziemy się z wami śmiać, pić drinki i tańczyć na stole - ale wspólna zabawa nie oznacza, iż macie prawo łapać nas za tyłek. Szanujcie nasze granice, a wszystkim nam będzie dużo fajniej. Pokażcie, że kibic to dżentelmen.

A jeśli tak się zdarzy, że będziecie świadkami agresji czy przemocy wobec kobiet - reagujcie. Wezwijcie policję czy straż miejską, w miarę możliwości sami pomóżcie napastowanej dziewczynie, bądźcie po jej, a nie agresorów, stronie.Wczoraj ruszyła strona www.bezpieczenstwokobiet2012.info. To pierwszy taki w Polsce i na Ukrainie projekt związany z bezpieczeństwem kobiet podczas mistrzostw. Jego autorki - dziewczyny z Fundacja Inicjatyw Społecznych "Się Zrobi!" i z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku - przygotowały tam ważne informacje, zarówno dla nas, jak i dla was. Kobiety mogą więc przeczytać m.in. o tym, jak się zachować na randce, kiedy czuję, że moje granice są przekraczane, jak się bronić, gdy ktoś mnie napadnie, co robić, gdy zostanę zgwałcona. Mężczyźni dowiedzą się, jak przeciwdziałać przemocy wobec kobiet albo jak się zachować w sytuacji, gdy do tej przemocy dochodzi. Na stronie znalazły się też publikacje na temat związku wielkich imprez sportowych z zagrożeniami społecznymi. Agnieszka Kaim z "Się Zrobi!" pisze m.in., że władze Australii przyznały, iż podczas olimpiady w Sydney wzrosła przemoc seksualna wobec kobiet, a na związane ze spożywaniem alkoholu ryzyko nasilenia tej przemocy zwraca uwagę m.in. londyńska policja w kontekście tegorocznej olimpiady.

Projekt "Bezpieczeństwo Kobiet 2012" to nie tylko strona w internecie. Już teraz możecie zapisywać się na bezpłatne warsztaty: antydyskryminacyjne i wrażliwości genderowej oraz artystyczne - uczestnicy tych zajęć wspólnie opracują potem szerszą kampanię społeczną na temat przemocy ze względu na płeć.

Nie czekajcie więc, już teraz pomyślcie, co zrobić, by i dla nas, i dla was te mistrzostwa stały się niezapomnianym świętem.