Sport.pl

Boże, prowadź do wygranej. Kaplica na PGE Arenie już cieszy kibiców

Na stadionie PGE Arena w Gdańsku powstała kaplica, m.in. z myślą o gościach Euro 2012. - Mając świadomość, że do Gdańska przyjadą Irlandczycy, Chorwaci, a także Hiszpanie i Włosi, którzy są religijnymi narodami, chcemy umożliwić im uczestniczenie we mszy św. i możliwość modlitwy - tłumaczy ks. Grzegorz Stolczyk.
- Kaplica ma charakter ekumeniczny, aby każdy zawodnik, niezależnie od wyznania, mógł się w niej pomodlić. Jest przygotowana na turniej Euro 2012, ale potem będzie także służyła innym piłkarzom występującym na tym stadionie - mówił podczas poświęcenia kaplicy na stadionie abp Sławoj Leszek Głódź.

"Polska Dziennik Bałtycki" podkreśla, że kaplica już cieszy gości Euro 2012, bo podczas specjalnego spotkania w Gdańsku przedstawiciele kibiców z Chorwacji i Irlandii (ich drużyny zagrają na PGE Arenie) sami pytali, czy będą mieli możliwość wzięcia udziału w nabożeństwach w swoich ojczystych językach.

- Korzystając z doświadczeń organizatorów poprzednich imprez i mając świadomość, że do Gdańska przyjadą Irlandczycy, Chorwaci, a także Hiszpanie i Włosi, którzy są religijnymi narodami, chcemy umożliwić im uczestniczenie we mszy św. i możliwość modlitwy - mówi "Polsce" ks. Grzegorz Stolczyk, koordynator ds. Euro, wyznaczony przez gdańskiego arcybiskupa. - Zdajemy sobie sprawę, że kibice przyjadą do Polski głównie po to, żeby uczestniczyć w wielkim wydarzeniu sportowym, a nie na rekolekcje. Dlatego nie będziemy nikogo namawiać do modlitwy na siłę. Chcemy po prostu służyć tym, którzy będą potrzebowali w tych dniach oparcia w Bogu - dodaje.

Skorzystałbyś z możliwości modlitwy na stadionie?Sportowe Trójmiasto na Facebooku! Plus jeden? »


Podobne miejsca modlitwy znajdują się na wielu piłkarskich obiektach w Europie. Piłkarze korzystają z nich po treningach, czasem tuż przed meczem.

W trakcie trwania mistrzostw specjalne msze św. w narodowych językach będą odbywały się nie tylko na PGE Arenie, ale też w 10 kościołach w całym Trójmieście. W Gdańsku, w języku angielskim fani futbolu będą mogli modlić się w bazylice Mariackiej oraz znajdującym się w pobliżu stadionu kościele św. Anny i Joachima. W katedrze oliwskiej i Kaplicy Królewskiej liturgia odbywać się będzie w języku niemieckim, natomiast w św. Brygidzie - hiszpańskim. W kościele pw. św. Katarzyny msze odprawiane będą po włosku.

Więcej o: