Sport.pl

Turniej EIHC w Gdańsku. Polacy przegrali z Kazachstanem i zajęli 2. miejsce [ZDJĘCIA]

Dużo emocji przyniósł ostatni mecz rozgrywanego w hali Olivia turnieju EIHC. Polscy hokeiści po bardzo dobrym spotkaniu minimalnie ulegli Kazachstanowi 1:2 i ostatecznie zajęli 2. miejsce.
Polacy w dwóch pierwszych dniach turnieju pokonali po szalonym boju Koreę Płd. 6:5 (po dogrywce) i już dużo spokojniej Ukrainę 5:1. Swoje dwa mecze wygrali też Kazachowie, tak więc o końcowym zwycięstwie decydowało ostatnie spotkanie imprezy.

Było ono bardzo wyrównane, a wyżej notowany Kazachstan (w całej historii nasza reprezentacja wygrała tylko jeden z siedemnastu meczów z tym rywalem) miał z pokonaniem Biało-Czerwonych duże problemy. Ambitnie grający Polacy rozegrali bardzo dobry mecz i mimo że po pierwszych 20 min przegrywali 0:2, byli naprawdę blisko szczęścia.

W drugiej i trzeciej tercji to oni byli stroną przeważającą i napędzili rywalom dużo strachu. Po zdobyciu przez Bartosza Fraszkę kontaktowej bramki w 32. min w dalszej części meczu mieli wiele okazji na zdobycie wyrównującej bramki, ale fantastycznie spisywał się bramkarz Kazachów, zaledwie 21-letni Siergiej Kudriawcew. Jeszcze pięć sekund przed końcem w poprzeczkę trafił wychowanek Stoczniowca Mateusz Rompkowski, ale ostatecznie wynik nie uległ już zmianie. Zatem Puchar im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego trafił w ręce reprezentacji Kazachstanu.

Trzecie miejsce w turnieju przypadło Ukraińcom, którzy w drugim meczu ostatniego dnia pokonali po dogrywce Koreę Płd. 3:2.

Polska - Kazachstan 1:2

Tercje: 0:2, 1:0, 0:0

Bramki: Fraszko (32.) - Sawicki (9.), Pietrow (20.)

Polska: Radziszewski - Bryk, Pociecha, Kolusz, Zapała, Guzik - Rompkowski, Ciura, Urbanowicz, Dziubiński, Kapica - Kotlorz, Wajda, Chmielewski, Komorski, Bepierszcz - Pastryk, Jaśkiewicz, Strzyżowski, Krzemień, Fraszko.

TABELA1. Kazachstan3911:4
2. Polska3512:8
3. Ukraina325:12
4. Korea Płd.329:13
Młodzieżówka straciła ogromną szansę

Wielką szansę na awans do Grupy A Dywizji I mistrzostw świata (drugi poziom rozgrywek) straciła reprezentacja Polski do lat 20 z dwoma hokeistami MH Automatyki Gdańsk w składzie - Patrykiem Wsółem i Mateuszem Gościńskim. Przed ostatnim dniem turnieju Dywizji I Grupy B rozgrywanym w Budapeszcie Biało-Czerwoni prowadzili w tabeli i w meczu z grającymi o pietruszkę Włochami do zapewnienia sobie 1. miejsca wystarczył im punkt (mogli nawet przegrać po dogrywce lub rzutach karnych). Niestety spotkanie zakończyło zwycięstwo Włochów 5:4 w normalnym czasie i w tym momencie szanse na awans spadły do minimum.

Ostatnią nadzieją dla Polaków była jeszcze porażka zajmujących przed ostatnią kolejką 2. pozycję Węgrów ze Słowenią. Ci drudzy po dwóch tercjach prowadzili 3:1, jednak w trzeciej części gry Madziarzy zdobyli trzy bramki i to oni wywalczyli awans.

Z zawodników Automatyki z bardzo dobrej strony pokazał się w Budapeszcie Gościński, który zdobył dwie bramki i miał trzy asysty. W polskim zespole skuteczniejsi byli tylko Alan Łyszczarczyk (4+7) oraz Bartłomiej Jeziorski (6+4), którzy w punktacji kanadyjskiej całego turnieju zajęli dwa pierwsze miejsca.