Na PGE Arenie Gdańsk jest już murawa [ZDJĘCIA]

Murawa na gdańskim stadionie została zaprojektowana tak, aby nie trzeba było jej co chwilę wymieniać. Żeby cieszyła oko i dobrze służyła piłkarzom trzeba jednak o nią dbać przez 365 dni w roku.
Boisko do gry to centralne miejsce każdego stadionu piłkarskiego. Na PGE Arenie Gdańsk jego wymiary wynosić będą 68 m szerokości i 105 m długości. Całkowita powierzchnia murawy wyniesie 8 tys. m kw. Rozkładana jest na warstwie nośnej, składającej się z piasku, torfu, krzemianu i warstwy próchnicznej. W górnej warstwie zostaną domieszane nawozy do trawy. Na wierzchu znajduje się to, co widzimy w telewizji, a na czym biegają piłkarze, czyli darń gotową typu "murawa sportowa" o grubości ok. 30 cm. Rozkładana jest pasami o minimalnych wymiarach 1,20 m na 12 m. Pierwsze pojawiły się w sobotę, a ostatnie zostaną ułożone w poniedziałek. Do Gdańska przyjechały z Holandii. To mieszanka dwóch gatunków traw i kilku ich odmian.

Aby murawa przez cały okres użytkowania była najwyższej jakości, zastosowano wiele rozwiązań mających to zagwarantować. Na boisku przewidziano 0,8-procentowe spadki odprowadzające wody z opadów atmosferycznych. Sam system drenażowy składa się z systemów przewodów i kolektorów drenażowych. Przewody drenażowe ułożone są w kierunku podłużnym w odległościach co 5 m. Po obu stronach krótszych boków boiska zaprojektowano kolektory drenażowe, przyłączone do systemu kanalizacji odbierającej całą odpływającą wodę z murawy wodę. Oprócz nawadniania jest też system nawadniania. Jest to całkowicie zautomatyzowany układ zraszaczy wysuwanych z trawy. Składa się na niego osiem zraszaczy pełnoobrotowych i 16 zraszaczy o ograniczonym promieniu obrotu. Cała powierzchnia murawy wyposażona jest także w system ogrzewania. Tzw. czynnikiem grzewczym będzie mieszanina wodno-glikolowa, oddająca ciepło do gruntu za pośrednictwem przewodów grzejnych wykonanych z tworzywa sztucznego.

To wszystko jednak trzeba umiejętnie wykorzystać, aby murawa utrzymana była w idealnym stanie.

Bardzo ważną czynnością jest koszenie trawy. Nigdy nie powinna być ona ścinana na wysokość mniejszą niż 28 mm, a jej normalna wysokość to 32-35 mm. Murawa koszona powinna być raz w tygodniu. Co ciekawe, nie powinna ona urosnąć powyżej 60 mm. A jeżeli kiedyś się zdarzy, że osiągnie np. 90 mm nie wolno jej obciąć do 35 mm za jednym razem, bo maksymalnie można ją skracać o połowę.

Bardzo ważne jest też odpowiednie nawożenie. Dzięki niemu poprawia się m.in. gęstość murawy, jej ukorzenienie, jak i odporność na chwasty. Niezwykle istotne jest też nawadnianie. Co ważne, trawie nie pomaga częste i krótkotrwałe zraszanie. Aby przynosiło ono efekt musi być długie i intensywne, tak aby woda wniknęła głęboko w podłoże. Jest to istotne, gdyż korzenie trawy potrzebują równomiernego dostępu do wody. Jeżeli ich dolne części są jej pozbawione, to obumierają, a trwa staje się dużo mniej odporna m.in. na zdzieranie.

Ważne jest też, aby nawadniać murawę późnym popołudniem, albo wieczorem, gdyż wiatr jest wtedy najsłabszy i woda prawie wcale nie odparowuje, a jednocześnie unika się sytuacji, gdy promienie słoneczne mogą wypalić trawę.

Co pewien czas trzeba też murawę napowietrzać. Polega to na wbijaniu w nią specjalnych kolców. Dzięki temu ma ona lepsze zaopatrzenie w tle i substancje odżywcze oraz lepiej przepuszcza wodę.

Z kolei system ogrzewania murawy ma zapobiegać zamarzaniu boiska. Pozwala to na utrzymanie murawy w stanie zielonym przez dłuższy czas i wydłuża jej okres wegetacji. Dla utrzymania nawierzchni boiska w stanie niezamożonym trzeba utrzymywać na powierzchni murawy temperaturę + 2 st. C. Zasadniczo system ogrzewania nie służy do roztapiania śniegu, choć w ciągu godziny jest w stanie rozpuścić warstwę ok. 1 cm. Trzeba jednak pamiętać, że niskie temperatury wprowadzają trawę w stan zimowego snu, a śnieg stanowi naturalną ochronę przed mrozem i wiatrem, dlatego z systemu ogrzewania trzeba korzystać racjonalnie.

*Korzystałem z informacji inżynierów spółki Bieg 2012 oraz wytycznych projektanta murawy