Lechia Gdańsk podpisała umowę o współpracy z klubem słowackiej ekstraklasy MSK Żilina

Umowa między obydwoma klubami obejmuje szeroki aspekt współpracy sportowej. Dzięki tej współpracy możliwe będzie m.in. wzajemne doskonalenie kwalifikacji zawodników i trenerów.
Umowa podpisana w poniedziałek przewiduje również:

- współdziałanie na rzecz szybkiego rozwoju młodych talentów piłkarskich w północnej Polsce oraz w obszarze oddziaływania słowackiego klubu;

- wymianę programów, doświadczeń oraz wiedzy z zakresu piłki nożnej;

- wymianę ekspertów, trenerów i zawodników (także zawodników grup młodzieżowych);

- odbywanie staży trenerskich, w tym przez trenerów grup młodzieżowych oraz trenerów prowadzących zajęcia specjalistyczne np. bramkarskie, indywidualne;

- wymianę informacji na temat rozwoju profesjonalnej piłki nożnej;

- przygotowywanie spotkań oraz konferencji i seminariów poświęconych tematyce piłkarskiej;

- udział w turniejach krajowych i międzynarodowych organizowanych przez kluby.

Nie wykluczone również, że oba kluby będą współpracowały w zakresie wspólnej organizacji zgrupowań treningowych przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych w swoich krajach.

- Już niedługo w ramach wymiany doświadczeń na Słowację pojadą przedstawiciele Lechii - podkreśla prezes biało-zielonych Maciej Turnowiecki.

Przy okazji podpisania umowy w Gdańsku trener pierwszej drużyny z Żiliny wraz z dyrektorami klubu mieli okazję obejrzeć trening pierwszej drużyny Lechii i nowy stadion, na którym występują biało-zieloni - PGE Arenę. - To fantastyczny obiekt - nie ukrywał podziwu Lubos Nosicky, trener pierwszego zespołu MSK Żilina.

Żilina to klub z bogatymi tradycjami, jeden z najbardziej utytułowanych na Słowacji. Założony w 1908 roku już w 1928 r. zdobył pierwsze, choć nieoficjalne, mistrzostwo kraju. W poprzednim sezonie jako mistrz kraju Żilina grała w Lidze Mistrzów. Co ciekawe najwięcej spotkań rozegranych w europejskich pucharach w historii klubu ma pomocnik Robert Jeż (32 mecze) występujący w tym sezonie na boiskach T-Mobile Ekstraklasy w barwach Polonii Warszawa. Od 2000 r. Żilina pięciokrotnie sięgała po mistrzostwo kraju, a cztery razy tryumfowała w rozgrywkach o Superpuchar Słowacji. W tym sezonie zespół odpadł z rozgrywek Ligi Europy w drugiej rundzie kwalifikacji. Obecnie podopieczni trenera Nosickiego zajmują 4. miejsce w rozgrywkach słowackiej ekstraklasy.

Dyskutuj z ludźmi, a nie z nickami - odwiedź profil Trójmiasto.Sport.pl na Facebooku »