Historia przeciwko Lechii Gdańsk. Niska skuteczność równa się dół tabeli... a nawet spadek

Lechia Gdańsk, z dorobkiem sześciu bramek, to najmniej skuteczna drużyna T-Mobile Ekstraklasy. Jak pokazuje historia, zawsze, kiedy gdańszczanie tak słabo zaczynali rozgrywki, na koniec sezonu zajmowali miejsca w dolnej części tabeli, a nawet spadali do niższej klasy rozgrywkowej.
Jak zauważa Dziennik Bałtycki gdańszczanie dwukrotnie w swojej ekstraklasowej historii, po 13. kolejkach mieli strzelonych tylko sześć bramek. Pierwszy taki przypadek odnotowano w sezonie 1986/87. Bilans bramkowy gdańszczan wynosił wówczas 6:15. Pocieszenie dla biało-zielonych może stanowić fakt, że obecnie mają oni straconych jedynie osiem bramek (w tabeli zajmują 11. miejsce). Co ciekawe, w rozgrywkach 86/87 brało udział, podobnie jak dzisiaj, 16 drużyn, a Lechii na koniec zmagań udało się zająć 11. miejsce.

Taki sam bilans strzelonych bramek gdańszczanie mieli w tym samym momencie w kolejnym sezonie - 1987/88. Tym razem skończyło się to dla biało-zielonych w tragiczny sposób. Lechia na koniec rozgrywek zajęła bowiem 12. miejsce i musiała grać w barażach o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. W nich ulegli Olimpii Poznań i spadli o ligę niżej.