Setki pucharów, koszulek i medali. W lutym otwarcie muzeum Lechii Gdańsk na PGE Arenie

Zbigniew Zalewski jest kustoszem muzeum Lechii Gdańsk, którego uroczyste otwarcie zaplanowano na koniec lutego. Znajdzie się w nim blisko 1700 eksponatów - cennych dla każdego kibica biało-zielonych.
- Przygotowania do otwarcia naszego muzeum trwają już od ponad roku. Pierwotnie zakładaliśmy, że od połowy roku będziemy mieli otwarte Muzeum Lechii na PGE Arenie Gdańsk. Jednak z różnych względów termin otwarcia się przesuwał. Robimy jednak wszystko, by przed rozpoczęciem rundy wiosennej Muzeum Lechii było dostępne dla wszystkich chętnych - nie tylko sympatyków Biało-Zielonych, mieszkańców Gdańska i Pomorza, ale turystów z całego świata. Jesteśmy obecnie na etapie aranżacji wnętrza. Czekamy na gabloty wystawowe. Niebawem zaczniemy podłączać multimedia - mówi Zalewski w wywiadzie udzielonym stronie lechia.pl.

Dla Zalewskiego stworzenie muzeum Lechii to spełnienie jego marzeń. Inspiracji szukał wizytując podobne muzea klubów zagranicznych. W zbiorach muzeum Lechii znajduje się obecnie blisko 1700 różnych eksponatów związanych z historią gdańskiego klubu. Wśród nich jest sporo "perełek". - Mamy brązowy medal mistrzostw Polski, zdobyty przez piłkarską drużynę Lechii, kompletny, oryginalny strój piłkarski Jasia Dudy z ostatniego meczu w 1984 roku z Zagłębiem Lubin, który dawał Biało-Zielonym awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Mamy też kultową koszulkę z meczu Lechii z Juventusem Turyn. Jest też trykot Sergio Brio. Zachowała się także tablica z 1973 roku z pamiętnego meczu Lechii ze Sheffield United. Cennym trofeum jest puchar z 1948 roku, z gratulacjami za pierwszy, historyczny awans piłkarzy Lechii do I ligi. - wylicza Zalewski. A na tym nie koniec. Na kibiców czekają także inne atrakcje. - Nie chcę odsłaniać wszystkich niespodzianek, ale mogę zdradzić, że wejście do zasadniczej części ekspozycyjnej muzeum będzie przebiegać przez tunel, który jest pomniejszoną repliką tunelu, którym na stadionie przy Traugutta 29 piłkarze wychodzili na murawę - zdradza kustosz muzeum Lechii.

O innych atrakcjach I eksponatach muzeum Lechii przeczytasz TUTAJ