Sport.pl

Jak się zmieni po sezonie skład Lechii Gdańsk? W którym kierunku pójdzie klub?

Lechia Gdańsk, unikając spadku z ekstraklasy, uchroniła się od katastrofy, ale dopiero najbliższe tygodnie pokażą, w którym kierunku podąży klub. Jedno jest pewne: drużyna w takim składzie przestała istnieć. Jak się może zmienić?
Od momentu wejścia do ekstraklasy (sezon 2008/2009) zespół Lechii co pół roku przechodził większą lub mniejszą ewolucję. Teraz nadszedł jednak moment na ruchy radykalne. Drużyna, aby taki sezon, jak właśnie zakończony, już się nie powtórzył, potrzebuje zmian rewolucyjnych, ale przeprowadzonych z głową. Obecna formuła wyczerpała się już dobre kilka miesięcy temu, to, co działo się na wiosnę, było tylko pochodną wcześniejszych zaniedbań. Jak zatem powinien wyglądać zespół Lechii w przyszłym sezonie?

Właściciel

Andrzej Kuchar to w tej chwili postać dla przyszłości Lechii kluczowa. Większościowy udziałowiec zapewnia, że chce w Gdańsku zostać, choć plotek o jego ewentualnych następcach nie brakuje. Józef Wojciechowski pogłoskom o swoim przejściu do Lechii zaprzeczył już jakieś 178 razy, gdzieś w tle pojawia się firma PGE, ostatnio mówi się też, że akcje Kuchara mogłoby wykupić miasto. Kuchar konsekwentnie jednak powtarza, że chce budować w Gdańsku profesjonalny klub na zachodnich zasadach, ale bez nadmiernego mnożenia kosztów. Czy tak się da, zwłaszcza, że klub znajduje się teraz na potężnym zakręcie? Jaką strategię obierze Kuchar, jest w tej chwili pytaniem podstawowym.

Trener

Paweł Janas miał za zadanie utrzymać zespół w ekstraklasie i to zrobił, ale patrząc na poziom drużyn, które spadły, nie jest to wielki wyczyn. Właściwie nie jest to wyczyn żaden. Na dodatek styl gry zespołu był fatalny, jeden dobry mecz z beznadziejną na wiosnę Legią Warszawa nie może zaciemnić całego obrazu. To była droga przez mękę, choć ostatecznie zakończona powodzeniem. Inna sprawa, że Janas miał do dyspozycji materiał wybrakowany, w wielu przypadkach przeterminowany, nie trzymający nawet norm jakości polskiej ekstraklasy (niezbyt wygórowanych przecież). W takiej sytuacji ciężko o fajerwerki. Czy Janas powinien zatem w Lechii zostać?

Nie, jeśli udałoby się zatrudnić trenera, który wniósłby do zespołu nową jakość, inne, świeże spojrzenie, niezbędne know-how, przedstawił wizję budowy drużyny w perspektywie kilku lat. Takiego fachowca w Polsce jednak nie ma. Pozostaje kierunek zagraniczny, a więc kosztowny, sprzeczny z filozofią Kuchara.

Tak, jeśli zapewni się Janasowi komfort pracy, jakiego nie miał zimą, czyli zabezpieczy finanse na kilka solidnych transferów. Wówczas w oparciu o to, co było wiosną dobre (nie ma tego dużo, ale trochę jest), byłaby szansa na stworzenie zespołu, który walczyłby o coś więcej niż środek tabeli (o walce o utrzymanie nawet nie wspominajmy). I co równie ważne dawałby szanse na zapełnienie PGE Areny, co w zakończonym w niedzielę sezonie nie udało się ani razu.

Jak, twoim zdaniem, powinna się zmienić Lechia?Sportowe Trójmiasto na Facebooku! Plus jeden? »


Piłkarze

W rundzie wiosennej zagrało w sumie 26 zawodników (w całej kadrze było ich aż 30), wielu z nich po sezonie pożegna się z klubem. Na razie przesądzone jest odejście Wojciecha Pawłowskiego do hiszpańskiej Granady (choć jest własnością włoskiego Udinese). Pozostałych piłkarzy podzieliliśmy na cztery kategorie.

Powinni zostać - Sebastian Małkowski, Levon Hajrapetjan, Rafał Janicki, Sebastian Madera, Jakub Kosecki, Jakub Wilk, Mateusz Machaj, Michał Buchalik, Adam Duda, Patryk Tuszyński.

To wszystko piłkarze młodzi lub bardzo młodzi, którzy wciąż mogą robić postępy. Jedni mają większe możliwości, inni mniejsze, ale wszyscy są graczami przyszłościowymi. Trzech z nich to piłkarze wypożyczeni (Madera - Widzew Łódź, Kosecki - Legia Warszawa, Wilk - Lech Poznań), ale o powrót żadnego z nich macierzyste kluby przesadnie walczyć nie będą. Zatrzymanie tej trójki jest więc możliwe. Buchalik, Duda i Tuszyński są w tej grupie na kredyt, bo grali zbyt mało, aby do końca określić ich przydatność. Ale warto dać im szansę.

Mogą zostać - Deleu, Marko Bajić, Paweł Nowak, Łukasz Surma, Piotr Wiśniewski.

Nowak i Surma prochu już nie wymyślą, ale są gwarancją szeroko pojętej kultury piłkarskiej. To, jak się zachowują, jak wypowiadają się w mediach, jaki mają wpływ na szatnię, jest zespołowi potrzebne, mimo że w sensie czysto piłkarskim powoli przechodzą na drugą stronę rzeki. Mają jednak ważne kontrakty i nic się nie stanie, jeśli wypełnią je do końca. Wiśniewski to z kolei symbol "nowej Lechii", piłkarz szalenie pechowy, ale mogący jeszcze zespołowi pomóc. Deleu i Bajić znaleźli się w tej grupie nieco na wyrost, ale z grona średniaków to oni są w stanie wnieść do zespołu najwięcej jakości.

Mogą odejść - Krzysztof Bąk, Luka Vucko, Abdou Razack Traore, Piotr Grzelczak.

Tu ważne zastrzeżenie: Traore nie znalazł się w tej grupie ze względu na umiejętności piłkarskie (bo tymi przerasta wszystkich kolegów z zespołu), ale ze względu na tzw. czynniki obiektywne. Ten piłkarz w Lechii zwyczajnie się już dusi i mimo kilku świetnych występów, ogólnie zaliczył przeciętny sezon. W tym przypadku to, co byłoby dobre dla piłkarza (czyli odejście do lepszego klubu) w dłuższej perspektywie okazałoby się dobre także dla zespołu. Bąk oraz Vucko to sympatyczni piłkarze, ale ich czas w Lechii dobiegł końca. A Grzelczak to transferowy niewypał.

Powinni odejść - Vytuatuas Andriuskevicius, Sergejs Kożans, Marcin Pietrowski, Kamil Poźniak, Tomasz Dawidowski, Ivans Lukjanovs, Aleksandr Sazankow, Josip Tadić.

Tu nie ma o czym dyskutować. Ci piłkarze nie prezentowali poziomu ekstraklasy i w niczym Lechii pomóc nie będą w stanie. To oni powinni zrobić miejsce dla nowych zawodników.

Więcej o:
Komentarze (6)
Jak się zmieni po sezonie skład Lechii Gdańsk? W którym kierunku pójdzie klub?
Zaloguj się
 • 1aniolg

  Oceniono 8 razy 4

  w Lechii potrzeba jastrzębi i ostrej nastawionej na sukces sportowy polityki a nie pi...lakówy zza płota jak kuchar i wymienieni w artykule pseudo grajki. a przede wszystkim trzeba wyłożyć ogromna kasę ciężkie miliony na klasowych zawodników, snajperów, żeby cel europejskich pucharów zrealizować. a zabawę w kawe i kiełbaski zostawić na "przy okazji". tym sie wielkości nie zbuduje, to ma napędzać interes potem.

 • k1985

  Oceniono 12 razy 4

  długi rosną, przychody nie pokrywają wydatków, nie ma na kim zarobić by kupić, pozostaje zatrudnić młode wilki jak to zrobił Ruch....

 • matlew00

  Oceniono 10 razy 4

  dojsc: nakoulma,patejuk,ben de dhalah,mila,madera,wilk
  odchodza:andrucievicius,grzelczak,pozniak,tadic,pietrowski,vucko,kozans,bak,lukjanovs,dawid,sazankov.
  jezeli traore chce odejsc wymiencie go za kose i wezcie troche kasy od legii

 • el_kooba

  Oceniono 7 razy 3

  Mnie to się marzy powrót na ławkę Bobo Kaczmarka i powrót na boisko piłkarzy, którzy za Lechię oddaliby serce - Zieńczuka, Mili i Bieniuka. Dołożyć do tego jeszcze ze 2 piłkarzy i paka byłaby naprawdę mocna, choć tylko przez 2-3 sezony.

 • avarpl

  Oceniono 6 razy -2

  Właściciel ::
  Prawda jest taka, że Lechia albo już jest (nieformalnie) w rękach Wojciechowskiego, albo pozostanie w rękach Kuchara. Przekonamy się w ciągu kilku tygodni, ale nie oczekiwał bym fajerwerków.

  Trener ::
  Super, że Janosik utrzymał klub w ekstraklasie. Pytanie czy jest on w stanie zdziałać z nim coś więcej... Osobiście chciałbym zobaczyć w klubie Maaskanta. Jeśli zaś chodzi o polskich szkoleniowców to warto pomyśleć o Probierzu, jeśli Wisła zdecydowała by się jednak na zmianę szkoleniowca.

  Piłkarze :: (nieco inny punkt widzenia)

  tendencje: (++) > (+) > (~) > (-) > (--)

  Powinni zostać -->
  Sebastian Madera (++), Jakub Kosecki (++), Jakub Wilk (++), Mateusz Machaj (~), Michał Buchalik (~), Levon Hajrapetjan (+), Rafał Janicki (--), Abdou Razack Traore (-), Krzysztof Bąk (~), Ivans Lukjanovs (-), Patryk Tuszyński (~).

  Mogą zostać -->
  Marcin Pietrowski (~), Piotr Grzelczak (-), Deleu (+), Marko Bajić (-), Paweł Nowak (-), Łukasz Surma (-), Adam Duda (~)

  Mogą odejść -->
  Luka Vucko (-), Sebastian Małkowski (-), Tomasz Dawidowski (~), Vytuatuas Andriuskevicius (+), Piotr Wiśniewski (+).

  Powinni odejść -->
  Sergejs Kożans (--), Kamil Poźniak (-), Aleksandr Sazankow (--), Josip Tadić (+).

 • antoni.borsuk

  Oceniono 14 razy -10

  Słaby sezon dla Lechii. Mało brakowało, aby wkrótce grali derby z Arką. Co pewnie dla co poniektórych byłoby plusem.
  spalonyczynie.blox.pl/2012/05/I-po-wszystkim.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX