Sport.pl

Lechia polską Chelsea? Gdański klub chce kupić rosyjski multimilioner

Anton Zingarewicz - syn multimilionera z Sankt Petersburga, właściciel angielskiego Reading FC, jest zainteresowany zakupem Lechii. Według nieoficjalnych informacji jest gotów zapłacić za gdański klub nawet 8 mln euro!
Syn multimilionera z Sankt Petersburga, właściciel angielskiego klubu Reading FC, jest zainteresowany zakupem Lechii. Według nieoficjalnych informacji jest gotów zapłacić za gdański klub nawet 8 mln euro

To kolejny odcinek serialu związanego ze sprzedażą biało-zielonych. Na giełdzie nabywców pojawiali się już Józef Wojciechowski, niemieckie konsorcjum ETL Gruppe należące do Franza-Josefa Wernze, bliżej nieokreśleni Katarczycy oraz bytowski Drutex. Nigdy jednak nie było kogoś tak bogatego, gotowego wyłożyć tak duże pieniądze za grający na PGE Arenie klub. Teraz rozmowy w sprawie ewentualnego przejęcia udziałów od większościowego właściciela Lechii Andrzeja Kuchara prowadzi Anton Zingarewicz. To niespełna 30-letni syn rosyjskiego multimilionera Borisa Zingarewicza - potentata rosyjskiej branży celulozowej, którego majątek, według brytyjskich gazet szacowany jest na ok. 600 mln euro. Jest on współwłaścicielem petersburskiej Ilim Group, największej firmy z branży celulozowej w Rosji i jednej z największych na świecie.

W maju Anton Zingarewicz poprzez swoją firmę kupił za ok. 30 mln euro 51 proc. udziałów w angielskim klubie Reading FC, który w zeszłym sezonie awansował do Premier League. Chce z niego stworzyć czołowy angielski klub i m.in. rozbudować stadion. Choć tamta transakcja jeszcze nie ostygła, na celowniku rodziny Zingarewicz pojawiła się Lechia Gdańsk. Anton był już w Gdańsku, oglądał stadion PGE Arena. Według nieoficjalnych informacji za gdański klub Rosjanie gotowi są zapłacić nawet 8 mln euro.

Tu pojawia się jednak pytanie, czy taka kwota zadowoli Andrzeja Kuchara? Ten pod koniec maja zaoferował miastu swoje udziały za 10,4 mln zł (miasto musiałoby jeszcze spłacić długi Lechii wobec Kuchara na kwotę 12 mln zł). Miasto oferty nie przyjęło. Z kolei niemieckie konsorcjum ETL Gruppe miało zaoferować za klub 4,3 mln euro, ale na tę propozycję z kolei nie przystał Kuchar. - Choć pieniądze są olbrzymie, to Kuchar znowu coś kombinuje. Moim zdaniem szanse, że dojdzie do transakcji, są 50 na 50. Rosjanin mimo młodego wieku to niezwykle kompetentny biznesmen. Chciałby w Gdańsku stworzyć solidny klub na europejskim poziomie. Czy zdecyduje się ostatecznie na zakup i czy Kuchar zgodzi się sprzedać Lechię, dowiemy się zapewne niedługo - mówi nam osoba wtajemniczona w rozmowy z Rosjanami. Kuchar może chcieć wykorzystać sytuację do wytargowania jeszcze większych pieniędzy. A że Rosjanie mają gest, może choćby świadczyć zakup, którego dokonał Michaił Zingarewicz, brat i bliski współpracownik ojca Antona. W 2010 roku kupił on na aukcji charytatywnej zdjęcie zrobione przez ówczesnego prezydenta, a dzisiejszego premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa (w latach 90. pracował on jako prawnik w Ilim Group) za jedyne... 1,2 mln euro. Choć zakup ten traktować należy jako inwestycję w polityczne relacje, to pokazuje ona, jakim pieniędzmi dysponuje rodzina Zingarewiczów.

Rosjanin właścicielem Lechii? Co Ty na to? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! +1? »


Zainteresowania Rosjanami nie komentuje sam klub. - Ucinamy się od wszelkich spekulacji. Klub normalnie przygotowuje się do sezonu - informuje Michał Lewandowski, rzecznik Lechii Gdańsk. Z kolei miejscy urzędnicy czekają na rozwój sytuacji. - Czekam na potwierdzenie lub zaprzeczenie przez Andrzeja Kuchara nowych informacji na temat potencjalnych nabywców klubu. Brak deklaracji z jego strony może oznaczać osłabienie klubu na starcie rozgrywek ligowych. Niepewność związana z przyszłością na pewno nie sprzyja relacjom zawodników i kibiców z klubem - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Więcej o:
Komentarze (24)
Lechia polską Chelsea? Gdański klub chce kupić rosyjski multimilioner
Zaloguj się
 • lewy1410

  Oceniono 16 razy 14

  Odezwali się fani Antka M i gazety polskiej czy dla was wszystko co rosyjskie musi być be z założenia

 • jacol1969

  Oceniono 18 razy 14

  KUCHAR BĘDZIE DALEJ KOMBINOWAŁ PAZERNY OSZOŁOM I NIC Z TEGO NIE WYJDZIE

 • krakk1

  Oceniono 12 razy 12

  Bardzo dobrze. Jak widać świetny stadion przyciąga inwestorów. Gdańska Arena aż prosi o inwestycje w Lechię.
  I może poprawi to stosunki z Ruskimi.

 • kabza1605

  Oceniono 17 razy 9

  Była już poteżna Polonia Warszawa, Legia, Śląsk, Wisła, Górnik Zabrze, Ruch Chorzów i inne. Ludzie przestańmy wierzyć w te medialne bzdury! Był też polski Messi, Ronaldo i Zidane:) Śmiech na sali!

 • 1aniolg

  Oceniono 11 razy 9

  Kuchar jeśli teraz zakombinuje, to niech od razu załatwia sobie Ciechocinek. Tworki będą potem.
  I łapy precz od Lechii wrocławski pajacu.

 • syngefco

  Oceniono 11 razy 5

  Piękny stadion jest, to teraz każdy chce kupić Lechię, już widzę te inwestycje w zawodników jak Solorz w Śląsku.

 • chateaux

  Oceniono 13 razy 3

  8 mln Euro za klub grający na nowiutkim najpiękniejszym stadionie w Europie, wartym 400 mln Euro.... Fakt, gigantyczne pieniądze chce wyłożyć....

 • ziomys78

  Oceniono 5 razy 1

  Za Polonię,która była wyżej w lidze Katowice zapłacił tylko 5 mln zł a tu za Lechię 8 mln euro:D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX