Sport.pl

Pomysł Bogusława Kaczmarka na Lechię Gdańsk? Sześć kolejek, sześć różnych jedenastek

Trzy zwycięstwa, trzy porażki, to bilans w obecnym sezonie ekstraklasy Lechii Gdańsk. Czy biało-zieloni wygrywają, czy przegrywają ich trener Bogusław Kaczmarek wciąż miesza w składzie. Do tej pory ani razu nie wystawił bliźniaczej jedenastki!
Zwycięskiego składu się nie zmienia. Ta piłkarska zasada nie dotyczy w tym sezonie Lechii. Trener Kaczmarek postanowił nie zwracać uwagi na przesądy i wciąż ze sporym zacięciem miesza w pierwszej jedenastce swojego zespołu. W 6. kolejkach T-Mobile Ekstraklasy sprawdził 22 piłkarzy. Nie jest on rekordzistą, bo większs ilość zawodników wystąpiła w tym sezonie w barwach Wisły Kraków i Korony Kielce (po 23), ale jego taktyka zadziwiła już nie jednego obserwatora.

Kaczmarek przygodę z nowym sezonem zaczął od meczu z Polonią Warszawa (1:3).

Pierwsza jedenastka biało-zieloni na to spotkanie: Michał Buchalik - Marcin Pietrowski, Sebastian Madera, Krzysztof Bąk, Piotr Brożek - Abdou Razack Traore, Andreu, Łukasz Surma, Paweł Nowak, Piotr Wiśniewski - Grzegorz Rasiak.

Lechia na inaugurację sezonu wypadła słabo, dlatego tez można było spodziewać się pierwszych korekt w ustawieniu. Poza tym po pauzie za czerwona kartkę z ubiegłego sezonu, do gry wracał Jarosław Bieniuk. I to on, w meczu z Pogonią Szczecin (wygrana Lechii 2:0) zastąpił na środku obrony Bąka. Urazu nabawił się Brożek, za którego na lewej stronie defensywy zagrał Levon Hajrapetjan. Na prawą wskoczył za to Rafał Janicki. Do tego w pomocy wystąpili Łukasz Kacprzycki i Mateusz Machaj, a z obrony, bliżej bramki rywala został przesunięty Pietrowski. Wszystko kosztem Wiśniewskiego, Surmy i Nowaka.

Jedenastka Lechii na Pogoń: Buchalik - Janicki, Madera, Bieniuk, Hajrapetjan - Kacprzycki, Andreu, Pietrowski, Traore, Machaj - Rasiak.

Pomimo zwycięstwa w Szczecinie Kaczmarek wciąż widział niedoskonałości pierwszego składu. I dalej wymieniał. W wygranym 1:0 starciu z Koroną Kielce debiut w nowym sezonie zaliczył Vytautas Andriuskevicius, od pierwszej minuty w pomocy zagrał Ricardinho, a z nim w linii, po przeciwnej stronie boiska biegał Hajrapetjan.

Skład Lechii na Koronę: Buchalik - Janicki, Madera, Bieniuk, Andriukevicius - Ricardinho, Pietrowski, Machaj, Traore, Hajrapetian - Rasiak

Nawet dwa zwycięstwa z rzędu okazały się niewystarczające, aby utrzymać tę samą jedenastkę. W 4. kolejce Lechia poległa na PGE Arenie 1:2 z Piastem Gliwice. Na środek pomocy wrócił wówczas Andreu, a na lewą stronę drugiej linii powędrował... Brożek.

Skład Lechii na Piasta: Buchalik - Janicki, Madera, Bieniuk, Adriuskewicius - Ricardinho, Andreu, Machaj, Traore, Brożek - Rasiak

W starciu w Krakowie ze swoim byłym klubem czyli Wisłą, Brożek wrócił na bok obrony. Do pomocy trafił za to Deleu, a Lechia przegrała drugi mecz z rzędu. Tym razem 0:1.

Skald Lechii na Wisłę: Buchalik - Janicki, Madera, Bieniuk, Brożek - Deleu, Surma, Andreu, Machaj, Traore - Rasiak

Po tym spotkaniu fala krytyki spotkała Rasiaka i niemal pewnym było, że były napastnik reprezentacji Polski, po raz pierwszy w sezonie mecz zacznie na ławce rezerwowych. Ale przed starciem z Lechem Poznań Kaczmarek postanowił zaskoczyć nas czymś innym i zmienił bramkarza oraz ustawienie. Strzały poznaniaków bronił Bartosz Kaniecki, a Lechia zagrała systemem 1-4-3-3. Oczywiście bez Rasiaka.

Skład Lechii na Lecha: Kaniecki - Janicki, Madera, Bieniuk, Brożek - Pietrowski, Surma, Machaj - Ricardinho, Traore, Wiśniewski.

W następnej kolejce, w poniedziałek, Lechia zmierzy się na wyjeździe z Jagiellonią Białystok. Czym tym razem zaskoczy nas trener Kaczmarek? W tym sezonie, od pierwszej minuty nie grali jeszcze napastnicy Adam Duda i Piotr Grzelczak. Do tego znajdzie się jeszcze parę kombinacji, które taktycznie są w zasięgu Kaczmarka, a nie były jeszcze wykorzystane. Pole manewru jest więc spore.

Czy to dobrze, że Kaczmarek wciąż miesza w wyjściowym składzie? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! +1? »


Więcej o: