Tylko dwie drużyny są gorsze od Lechii Gdańsk w meczach u siebie. Obu... nie ma już w ekstraklasie

Odkąd piłkarze Lechii Gdańsk rozgrywają swoje mecze na PGE Arenie, ich nowy, piękny stadion jest dla nich przekleństwem. Od tego czasu gorsze wyniki u siebie miały tylko Cracovia i ŁKS Łódź, które w zeszłym sezonie spadły z ekstraklasy.
Po 66 latach gry na stadionie przy ul. Traugutta piłkarze Lechii w 2011 r. przenieśli się na nowy stadion, wybudowany na Euro 2012. Nowoczesny obiekt niemal pod każdym względem bije na głowę stary stadion. Niemal, bo o PGE Arenie można powiedzieć wszystko, z wyjątkiem tego, że stadion jest dla piłkarzy Lechii twierdzą. Bo o ile na obiekcie we Wrzeszczu o punkty rywalom zawsze było ciężko, o tyle na PGE Arenę przeciwnicy przyjeżdżają jak po swoje. Na nowym gdańskim stadionie zwycięstwa wywoziły nie tylko potęgi ekstraklasy, jak np. Wisła Kraków czy Śląsk Wrocław, ale drużyny całkiem przeciętne, by nie powiedzieć słabe. Na PGE Arenie wygrywały bowiem zespoły m.in. Polonii Warszawa (i to dwa razy), Zagłębia Lubin, Jagiellonii Białystok a nawet Podbeskidzia Bielsko-Biała.

W sumie Lechia w 19 meczach na PGE Arenie (15 w zeszłym i cztery w obecnym sezonie) wywalczyła tylko 19 punktów. Czyli średnio zaledwie jeden punkt na mecz! To najgorszy bilans spośród drużyn występujących obecnie w ekstraklasie - taką samą średnią punktów ma jeszcze tylko Podbeskidzie.

Uwzględniając wyniki od momentu przeprowadzki Lechii na PGE Arenę pod względem średniej punktów w meczach u siebie gorzej od gdańszczan wypadają tylko Cracovia (0,86 pkt. na mecz) i ŁKS (0,6 pkt.). Obie drużyny to... tegoroczni spadkowicze z ekstraklasy.

W niedzielę wygraną na PGE Arenie będzie próbowała wywalczyć Legia Warszawa, należąca do wąskiego grona drużyn, które na gdańskim obiekcie nie zdobyła nawet punktu (oprócz warszawian zerowy dorobek na PGE Arenie mają jeszcze Ruch Chorzów, Górnik Zabrze i Pogoń Szczecin - ta ostatnia dlatego, że jeszcze na nowym stadionie Lechii nie grała). W poprzednim sezonie Lechia sensacyjnie wygrała bowiem z walczącą o mistrzostwo Legią 1:0, po bramce Jakuba Wilka.

Tabela ekstraklasy w meczach u siebie za sezon 2011/2012 i 9. kolejek sezonu 2012/2013 (uwzględniamy średnią punktów na mecz)

1. Lech Poznań2,10
2. Legia Warszawa2,05
Śląsk Wrocław2,05
Górnik Zabrze2,05
5. Ruch Chorzów2
6. Polonia Warszawa1,9
7. Jagiellonia Białystok1,85
8. Korona Kielce1,84
9. Wisła Kraków1,57
10. Piast Gliwice**1,5
11. Widzew Łódź1,47
Zagłębie Lubin1,47
13. Pogoń Szczecin**1,4
14. GKS Bełchatów1,35
15. Podbeskidzie Bielsko-Biała1
Lechia Gdańsk1
17. Cracovia*0,86
18. ŁKS*0,6
* W poprzednim sezonie spadek z ekstraklasy

** Gra w ekstraklasie dopiero od tego sezonu