Nie tylko Łukasz Surma i Jakub Kosecki. Oni też grali i w Lechii Gdańsk i w Legii Warszawa

Niedzielny mecz Lechii Gdańsk z Legią Warszawa będzie szczególny dla Łukasza Surmy i Jakuba Koseckiego. Kapitan Lechii przez pięć lat bronił barw stołecznej drużyny, zaś Kosecki jeszcze wiosną ubiegłego sezonu strzelał bramki dla biało-zielonych. Jednak nie tylko ci piłkarze mają w swoim CV występy w obu tych zespołach
Pierwszym piłkarzem, który grał zarówno w Legii, jak i Lechii był Roman Korynt. Piłkarz, który jest dziś prawdziwą legendą gdańskiego klubu swoją poważną karierę zaczynał właśnie w Legii, dokąd trafił w ramach służby wojskowej. Razem ze stołeczną drużyną Korynt grał w finale Pucharu Polski w 1952 roku, a w 1955 na ten sam szczebel rozgrywek dotarł z zespołem biało-zielonych. Korynt miał też duży udział w zdobyciu przez Lechię brązowego medalu mistrzostw Polski w 1956 roku.

Oprócz Korynta zawodnikami, których piłkarskie losy związane są z klubami zarówno z Gdańska jak i Warszawy są także Marcin Mięciel i Grzegorz Szamotulski. Obaj byli wyróżniającymi się młodymi piłkarzami biało-zielonych i zdobyli z Lechią mistrzostwo Polski juniorów. Ich talent szybko dostrzegła Legia, która sprowadziła zdolnego bramkarza i napastnika do siebie. Mięciel już w pierwszym sezonie gry w Legii (1994/1995) zdobył mistrzostwo, a także Puchar i Superpuchar Polski. Szamotulski, który do Legii trafił sezon później niż Mięciel, w 1997 wywalczył (wspólnie z "Miętowym") z warszawską drużyną Puchar i Superpuchar Polski. Obaj piłkarze z drużyną z Warszawy grali także w Lidze Mistrzów.

Najwięcej sukcesów z Legią odniósł jednak obecny kapitan Lechii Łukasz Surma. W sezonie 2005/2006 jako kapitan Legii poprowadził drużynę do mistrzostwa Polski. Oprócz mistrzostwa Surma z Legią zdobył dwa srebrne i dwa brązowe medale, był także finalistą Pucharu Polski. W 2007 roku przeniósł się do Izraela, gdzie grał w Maccabi Hajfa i Ihud Bnei Sakhnin. Po rundzie jesiennej sezonu 2008/2009 w austriackiej Admirze Wacker Moedling Surma w 2009 trafił do Lechii, z którą dwukrotnie dotarł do półfinału Pucharu Polski i dwa razy zajmował ósme miejsce w ekstraklasie.

QUIZ - CO TY WIESZ O MECZACH LECHII Z LEGIĄ? Weź udział w zabawie i odpowiedz na 10 pytań!Do Surmy wiosną 2012 roku dołączył Jakub Kosecki, który trafił do Lechii na wypożyczenie. W ośmiu meczach strzelił dwa gole i bardzo pomógł zespołowi z Gdańska w utrzymaniu się w ekstraklasie. Po zakończeniu sezonu Kosecki wrócił do Legii, gdzie udało mu się przebić do składu drużyny prowadzonej przez Jana Urbana. W ośmiu spotkaniach tego sezonu Kosecki dla Legii zdobył trzy bramki. Dwa gole zdobył z kolei w meczach Ligi Europejskiej z Metalurgsem Lipawa i ROsenborgiem Trondheim.

Osobą, która łączy Lechię i Legię jest również Paweł Janas. Szkoleniowiec, który jako piłkarz grał w Legii w latach 80. (w 1980 i 1981 zdobył z Legią Puchar Polski), a później jako jej trener wywalczył z warszawską drużyną dwukrotnie Puchar i mistrzostwo Polski, wiosną ubiegłego sezonu prowadził zespół z Gdańska. Po zakończeniu rozgrywek rozstał się jednak z Lechią, a jego miejsce zajął Bogusław Kaczmarek.

Krótki epizod w obu klubach zaliczył również w latach 80. Bogusław Oblewski.

Który z piłkarzy Lechii najbardziej przysłużył się Legii? I odwrotnie? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »