Otwarcie muzeum Lechii Gdańsk coraz bliżej

Być może już w przyszłym tygodniu na stadionie PGE Arena otwarte zostanie muzeum Lechii Gdańsk. - Jesteśmy na ostatniej prostej, dopinamy ostatnie szczegóły. Myślę, że to kwestia półtora tygodnia - mówi kustosz muzeum Zbigniew Zalewski.
Muzeum Lechii Gdańsk miało zostać otwarte już w zeszłym roku, ale z różnych przyczyn sprawa mocno się opóźniła.

- Najpierw operator z dużym opóźnieniem przejął stadion, potem podczas Euro stadion został przejęty przez UEFA i musieliśmy opuścić wszystkie pomieszczenia. To i jeszcze kilka innych spraw złożyło się na to, że muzeum startuje dopiero teraz. Jesteśmy już na ostatniej prostej, zostały już tylko kosmetyczne prace, dostrajanie dźwięku itp. Myślę, że otwarcie muzeum to kwestia półtora tygodnia - mówi Zalewski w rozmowie z lechia.pl.

W muzeum znajdzie się kilka tysięcy eksponatów związanych z Lechią, nie tylko tą piłkarską, ale i z sekcjami lekkiej atletyki, podnoszenia ciężarów rugby, kolarstwa, tenisa czy piłki ręcznej. Ważną częścią muzeum będzie sekcja multimedialna.

- Na pewno będzie tam wątek związany z derbami Trójmiasta z Arką Gdynia, film o nieżyjącym już medaliście olimpijskim z Barcelony czy innym słynnym sportowcu Lechii biegaczu Kazimierzu Zimnym, który również stał na podium igrzysk. Z czasem rozszerzać będziemy naszą ofertę o kolejne punkty multimedialne - podkreśla Zalewski.

Muzeum będzie również żyło na co dzień. - Planujemy cykl spotkań z byłymi i aktualnymi sportowcami reprezentującymi barwy Lechii. Zaprosimy m.in. zdobywców Pucharu Polski z 1983 roku, rugbistów, z Jasiem Urbanowiczem na czele, który prowadzi również kobiecy zespół rugby, będzie również wiele innych znanych postaci. Chcemy, żeby muzeum było nie tylko miejscem do zwiedzania, ale żeby można tam było spotkać ciekawych ludzi, porozmawiać z nimi, zrobić wspólne zdjęcie, wziąć autograf - tłumaczy kustosz Zalewski, który wciąż poszukuje kolejnych eksponatów do muzeum. Wszyscy, którzy są w posiadaniu pamiątek związanych z Lechią i chcieliby pomóc w tworzeniu klubowego muzeum, proszeni są o kontakt: mail - z.zalewski@lechia.pl, tel. komórkowy - 506 071 100.

Czy odwiedzisz muzeum Lechii Gdańsk? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »