Bogusław Kaczmarek z Lechii Gdańsk i Radosław Mroczkowski z Widzewa Łódź. Dwa trenerskie światy, a łączy ich...

Bogusław Kaczmarek to w tej chwili najstarszy trener w polskiej ekstraklasie. Radosław Mroczkowski należy z kolei do pokolenia młodszych trenerów. Obaj w piątek staną naprzeciw siebie w meczu Lechii Gdańsk z Widzewem Łódź
Kaczmarka i Mroczkowskiego dzieli przepaść, jeśli chodzi o piłkarskie i trenerskie doświadczenie. Łączy ich jednak klub, gdzie obaj zaczynali swoją przygodę z futbolem. Zarówno Kaczmarek, jak i Mroczkowski swoje kariery zaczynali w Starcie Łódź. - Faktycznie, trener Mroczkowski tam grał i ja też wywodzę się właśnie z tego klubu. Cieszę się, że będziemy mieli sposobność spotkać się piątek przy okazji meczu Lechii i Widzewa - mówi Kaczmarek w rozmowie z Trójmiasto.sport.pl.

Obu trenerów łączy nie tylko łódzki rodowód piłkarski. W filozofii szkoleniowej obu trenerów na plan pierwszy wysuwa się mocne stawianie na młodych zawodników. W Lechii odkryciem trenera Kaczmarka jest 17-letni Kacper Łazaj, który w ubiegłej kolejce strzelił swoją debiutancką bramkę w biało-zielonych barwach na wagę trzech punktów w meczu z Ruchem Chorzów. Z kolei w ekipie trenera Mroczkowskiego na uwagę zasługuje przede wszystkim również 17-letni Mariusz Stępiński.

- Bardzo podoba mi się to, co trener Mroczkowski robi w Widzewie. Ale to nie jest przypadek, że pod jego ręką rosną piłkarskie talenty. Przecież trener Mroczkowski wywodzi się z piłki młodzieżowej. Poprzez łódzki SMS i młodzieżowe reprezentacje, gdzie pracował też z Markiem Szutowiczem [trenerem przygotowania motorycznego Lechii], trafił w końcu do sztabu Leo Beenhakkera [zastąpił w nim Kaczmarka!]. Teraz to zebrane doświadczenie procentuje - zaznacza "Bobo". - Dzięki wiedzy i nabytym umiejętnościom trener Mroczkowski potrafi właściwie ocenić aktualne możliwości młodego piłkarza i stworzyć prognozę jego rozwoju na poszczególnych etapach piłkarskiej inicjacji. Dlatego ci piłkarze trafiają do ligi w odpowiednim czasie i umieją się odnaleźć w realiach ekstraklasy - wyjaśnia Kaczmarek.

O tym które "młode wilki" okażą się lepsze, przekona piątkowy mecz Lechii z Widzewem (początek o 20.45, relacja na Trójmiasto.sport.pl). Szkoleniowiec biało-zielonych wierzy, że zwycięstwo zostanie w Gdańsku. - Mamy nową murawę na PGE Arenie, a z nią nowe nadzieje - śmieje się "Bobo". - W drużynie widać systematyczny postęp, dzieje się coś pozytywnego, a to optymalne warunki, by odnieść drugą domową wygraną - dodaje Kaczmarek.

Kto wyjdzie zwycięsko ze starcia Kaczmarek vs. Mroczkowski? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »