Co najgorszy klub w Europie ma wspólnego z ligą polską? Grają w nim byli zawodnicy Lechii Gdańsk i Arki Gdynia

Ukraiński Metalurh Zaporoże w zakończonej niedawno rundzie jesiennej tamtejszej ekstraklasy w 15 meczach wywalczył raptem dwa punkty i zdobył... cztery bramki. Gorszego bilansu nie ma żaden europejski zespół grający w najwyższej klasie rozgrywkowej swojego kraju. Co łączy ten zespół z polską ligą? Występują w nim były piłkarz Lechii Gdańsk Ivans Lukjanovs oraz były piłkarz Arki Gdynia Ante Rozić.
Lukjanovs po trzech sezonach gry w Lechii (77 meczów, 5 goli) latem tego roku pożegnał się z gdańskim klubem i dość długo szukał nowego pracodawcy. Ostatecznie postanowił podpisać kontrakt z Metalurhem, a kiedy to robił pewnie nawet nie zdawał sobie sprawy w jakie tarapaty wpadnie jego klub. Nieco inna była sytuacja Rozicia (występował w Arce w sezonie 2010/11, w polskiej ekstraklasie rozegrał 22 mecze, potem wyjechał do Australii), który na Ukrainę przyjechał dopiero pod koniec października i kiedy wiązał się z Metalurhem doskonale wiedział, że jest to zdecydowanie najsłabszy klub całej ligi.

Teraz już wiadomo, że nie tylko w lidze ukraińskiej, ale i całej Europie. Metalurh w 15 meczach zdobył zaledwie dwa punkty, a jeszcze bardziej przemawia do wyobraźni bilans bramkowy drużyny - cztery gole strzelone i aż 40 straconych! W sześciu ostatnich meczach Metalurh notował następujące wyniki: 0:5, 0:2, 0:1, 0:5, 0:3, 0:5.

Pocieszeniem dla Lukjanovsa i Rozicia z pewnością nie może być fakt, że mieli oni niewielki wkład w fatalne wyniki swojego zespołu. Łotysz zagrał w sumie tylko w czterech meczach, gola oczywiście nie strzelił. Jeszcze gorzej wygląda bilans Rozicia. Australijczyk z chorwackimi korzeniami zadebiutował w przegranym 0:5 meczu z Worsklą Połtawa i momentalnie wylądował na ławce rezerwowych, z której nie podniósł się do dziś. Obaj byli zawodnicy polskiej ekstraklasy są więc obecnie głębokimi rezerwowymi w najgorszym zespole Europy, co na pewno nie jest dla nich powodem do dumy. A przy okazji może być kolejnym przyczynkiem do dyskusji o jakości zagranicznych piłkarzy grających w polskiej lidze.

Śledzisz losy byłych piłkarzy Lechii i Arki? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »