Dariusz Kubicki został trenerem Podbeskidzia Bielsko-Biała. A co słychać u innych byłych szkoleniowców Lechii Gdańsk?

W piątek Dariusz Kubicki został trenerem Podbeskidzia Bielsko-Biała. To obecnie jedyny były szkoleniowiec Lechii Gdańsk, który ma pracę w klubie ekstraklasy lub I ligi.
Kubicki trenerem II-ligowej wówczas Lechii został w sierpniu 2007 roku i przeszedł do historii klubu. Prowadzony przez niego zespół awansował bowiem do ekstraklasy, gdzie zagrał po raz pierwszy od 20 lat (nie licząc epizodu tworu Lechia/Olimpia w latach 90.). Sam Kubicki nie miał szansy poprowadzić Lechii w ekstraklasie, gdyż jeszcze przed startem rozgrywek został zwolniony. Jako powód podano odmowę podpisania przez szkoleniowca wymaganego przez Lechię oświadczenia antykorupcyjnego. Kubicki był zamieszany w sprawę korupcji w Centralnym Ośrodku Sportu, co w przypadku jego skazania - w myśl oświadczenia - oznaczałoby, że musiałby oddać Lechii wysokość rocznych zarobków. Potem Kubicki próbował swoich sił m.in. w Zniczu Pruszków, Wiśle Płock oraz Dolcanie Ząbki, jednak bez większego powodzenia. Ostatnio był trenerem rosyjskiego drugoligowca Sybiru Nowosybirsk, ale jego umowa z klubem nie została przedłużona. Latem Kubicki był jednym z kandydatów do objęcia funkcji trenera Lechii, ale ostatecznie został nim Bogusław Kaczmarek.

Kubicki to w tej chwili jedyny były trener Lechii, który pracuje jako szkoleniowiec w klubie ekstraklasy lub I ligi. Poza nim w zawodzie pozostaje obecnie tylko Marcin Kaczmarek, prowadzący II-ligową Wisłę Płock.

Ze szkoleniowców, którzy kierowali Lechią w XXI w. na trenerskim bezrobociu są Tomasz Kafarski (po zakończeniu pracy z biało-zielonymi miał nieudany epizod w Cracovii, której nie uratował przed spadkiem z ekstraklasy), Jacek Zieliński (ostatnio był asystentem Franciszka Smudy w reprezentacji Polski), Rafał Ulatowski (obecnie ekspert w TVP), Paweł Janas, a także nieco już zapomniany Romuald Szukiełowicz (prowadził Lechię, a właściwie Lechię/Polonię na przełomie wieków). Tomasz Borkowski jest obecnie w Lechii koordynatorem grup młodzieżowych, natomiast Tadeusz Małolepszy pracuje w dziale skautingu młodzieżowego. Z kolei na piłkarskiej emeryturze są już Jerzy Jastrzębowski (okazjonalnie trener Lechia Oldboys) i Stanisław Stachura.

Czym zajmują się wcześniejsi trenerzy Lechii, którzy wciąż są aktywni na piłkarskim rynku? Tak naprawdę zostało ich dwóch: Józef Gładysz i Michał Globisz. Ten pierwszy cały czas pracuje w gdańskim klubie, obecnie jest szkoleniowcem zespołu Młodej Ekstraklasy. Ten drugi przeniósł się nieco na północ, do Arki Gdynia, gdzie pełni funkcję wiceprezesa ds. sportowych.

Pozostali byli trenerzy biało-zielonych, wśród których są tak znane nazwiska jak Marian Geszke, Hubert Kostka, Wojciech Łazrek, Adam Musiał czy Janusz Kupcewicz, już od dawna nie pracują w zawodzie. I nic nie wskazuje na to, aby kiedykolwiek mieli wrócić na trenerską ławkę.

Którego z byłych trenerów Lechii wspominasz z największym sentymentem? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »