Jaka taktyka Lechii Gdańsk w rundzie wiosennej?

W rundzie jesiennej ulubionym ustawieniem Lechii Gdańsk na boisku było klasyczne 4-5-1. Czy podobny schemat taktyczny biało-zieloni stosować będą w rundzie jesiennej?
Jesienią centralną postacią w ofensywie biało-zielonych był Abdou Razack Traore, który praktycznie nie był przypisany do żadnej pozycji. Najczęściej spotkanie rozpoczynał jako wysunięty napastnik, choć często zdarzało mu się uciekać na skrzydło lub cofać do strefy środkowej. Czy wraz z odejściem Traore do tureckiego Gaziantepsporu w rysunku taktycznym biało-zielonych zajdą znaczące zmiany?

Przyglądając się ustawieniu Lechii w trzech meczach sparingowych (ze Stomilem Olsztyn, Wisłą Płock i Concordią Elbląg), można wysnuć już pierwsze wnioski. Najprawdopodobniej gdańszczanie w dalszym ciągu grać będą z jednym wysuniętym napastnikiem. Trener Bogusław Kaczmarek, o ile w zimie nie dołączy do zespołu żaden nowy piłkarz na tej pozycji, wybierać będzie musiał z grona Piotr Grzelczak, Adam Duda i Grzegorz Rasiak. Alternatywą dla tej trójki będzie pozyskany w połowie stycznia Paweł Buzała, choć ten w meczach kontrolnych póki co próbowany jest na prawym skrzydle, ewentualnie jako ofensywny pomocnik.

Być może zmiana dotychczasowej pozycji czeka także Ricardinho. Brazylijczyk w rundzie jesiennej był prawoskrzydłowym, ale na wiosnę może grać w centralnym sektorze boiska bliżej bramki rywali. Zwolnioną przez niego pozycję może zająć właśnie Buzała bądź ktoś z trójki Piotr Wiśniewski, Łukasz Kacprzycki, Christopher Oualembo.

Na lewym skrzydle wariantów również jest sporo. Jesienią na tej pozycji występowali Wiśniewski i Kacper Łazaj. Teraz konkurencja dla nich powinna wzrosnąć, bo wszystko wskazuje na to, że Lechia zdecyduje się zatrudnić Mohammeda El Amine Rahoui, który z dobrej strony pokazał się w sparingach i gra właśnie po tej stronie boiska.

Duże szanse na angaż w Lechii ma także inny testowany zawodnik - Samuel Pietre, mogący być ofensywnym środkowym pomocnikiem. Jego bezpośrednim rywalem o miejsce w składzie biało-zielonych będzie przede wszystkim Mateusz Machaj.

Jaki będzie skład Lechii w pierwszym meczu wiosny z Polonią Warszawa? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »