Sport.pl

Klątwa Bułgarskiej. Ponad pół wieku bez wyjazdowego zwycięstwa Lechii Gdańsk z Lechem Poznań

Stadion przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu to wyjątkowo nieprzyjazny teren dla piłkarzy Lechii Gdańsk. Po raz ostatni w ekstraklasie biało-zieloni wygrali na wyjeździe z Lechem Poznań... w 1962 roku.
Historyczne spotkanie, w którym na poziomie ekstraklasy Lechia wygrała w Poznaniu z Lechem odbyło się 6 maja 1962 roku. Wówczas biało-zieloni wygrali 1:0 po bramce Bogdana Adamczyka strzelonej z rzutu karnego. Z kolei ostatnie zwycięstwo gdańszczan w Poznaniu to 1966 rok i mecz drugiej ligi. Wtedy biało-zieloni wygrali 1:0 po golu Grzegorza Oprządka. Od tamtego spotkania Lechia nie była w stanie wywalczyć na boisku rywala kompletu punktów.

Również najnowsza historia spotkań Lecha i Lechii przemawia zdecydowanie na korzyść "Kolejorza". Od momentu awansu Lechii w 2008 roku we wszystkich meczach na terenie rywali biało-zieloni ponosili porażki. Tak było w 2009 roku, kiedy Lech wygrał 1:0 po golu Roberta Lewandowskiego. W 2010 ponownie wygrał Lech 2:1, a strzelcami bramek byli Bartosz Bosacki i Sławomir Peszko. Gola dla Lechii zdobył Sergejs Kożans, który jest ostatnim piłkarzem biało-zielonych, który mógł cieszyć się z trafienia przy Bułgarskiej. W sezonie 2010/2011 gdańszczanie przegrali bowiem 0:2 (bramki Peszki i Artjoma Rudniewa), a w zeszłym 1:2. Dla "Kolejorza" bramki zdobyli Vojo Ubiparip i Mateusz Możdżeń. Gol dla Lechii padł zaś po samobójczym strzale Dimitrije Injaca.

Historię wszystkich spotkań Lechii i Lecha znajdziesz na stronie lechia.pl

Zobacz, jak padła ostatnia bramka zdobyta przez piłkarza Lechii na stadionie Lecha:Czy Lechia przełamie niekorzystną serię meczów w Poznaniu? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »


Więcej o: