Sport.pl

Lechia Gdańsk przeciwko reformie ekstraklasy?

Przegląd prasy. Lechia Gdańsk jest przeciwna zmianom w ekstraklasie, które miałyby obowiązywać od przyszłego sezonu. Według informacji portalu Weszlo.com na czele ?buntu? przeciwko reformie stanął prezes gdańskiego klubu Bartosz Sarnowski.
W myśl projektu zaakceptowanego przez Radę Nadzorczą Ekstraklasy, w przyszłym sezonie rozgrywki podzielone zostałyby na dwie części. Po części zasadniczej sezonu, w której drużyny rywalizowałyby tak jak dotychczas w 30 kolejkach spotkań, tabela podzielona zostałyby na pół. Dorobek punktowy zespołów również podzielony zostanie na pół (z zaokrągleniem w górę).

Po podziale na grupę mistrzowską i spadkową zespoły rozegrać mają siedem dodatkowych kolejek. Drużyny z miejsc 1-4 oraz 9-12 rozegrają cztery spotkania u siebie, natomiast te z miejsc 5-8 i 13-16 po trzy mecze przed własną publicznością. Rozgrywki miałyby rozpocząć się 13 lipca, a zakończyć 17 lub 31 maja 2014 roku.

Proponowane zmiany nie przypadły do gustu wszystkim klubom ekstraklasy, m.in. Lechii. Chcą one zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia. Skierowały również pismo do PZPN, by związek wstrzymał się z uchwaleniem terminarza na nowy sezon.

- Rozpoczął się bunt klubów ekstraklasy, na czele którego stanął Bartosz Sarnowski, prezes Lechii Gdańsk, zdaniem niektórych wspierany dodatkowo przez Andrzeja Ruskę, poprzedniego prezesa Ekstraklasy SA. Dziewięć klubów poinformowało, że domaga się zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, w trakcie którego ponownie głosowana (czyli tym razem - odrzucona) miałaby być reforma ligi. To może pociągnąć za sobą daleko idące skutki, nie wykluczając nawet dymisji obecnego prezesa Bogusława Biszofa - informuje portal weszlo.com.

Sceptyczny wobec zmian w ekstraklasie jest również trener biało-zielonych Bogusław Kaczmarek. - Takie eksperymenty z podziałami na grupy, dzieleniem punktów to są dla mnie jakieś dziwne historie, które nie przyniosą nic dobrego. Kilkanaście lat temu były już pomysły z dzieleniem na grupy [sezon 2001/02] i szybko się z tego wycofano - mówił w rozmowie z trojmiasto.sport.pl.

Lechia robi słusznie, że przeciwstawia się reformie ekstraklasy? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »


Więcej o: