Sport.pl

Były reprezentant Polski Radosław Gilewicz o nowym trenerze Lechii Gdańsk: Michał Probierz musi dostać czas

- Michał Probierz to mimo młodego wieku trener już doświadczony, na dodatek według mnie jeden z najbardziej utalentowanych w Polsce. No i jest jeszcze jeden duży dla niego plus - zaczyna pracę od początku sezonu, a nie w jego trakcie - podkreśla były reprezentant Polski, ekspert stacji nSport Radosław Gilewicz.
Probierz we wtorek zastąpił na stanowisku trenera Lechii Gdańsk Bogusława Kaczmarka. Będzie to dla niego już ósmy klub w ciągu ośmiu lat, a ostatnio nie miał zbyt dobrej passy. Nie powiodło mu się bowiem ani w greckim Arisie Saloniki, ani w Wiśle Kraków, ani w GKS Bełchatów. Trzeba jednak podkreślić, że posadę szkoleniowca wszystkich tych zespołów obejmował w trakcie sezonu. Kiedy po raz ostatni zaczynał pracę od początku sezonu (2008/09), doprowadził Jagiellonię Białystok do największych sukcesów w historii klubu. Zdobył Puchar Polski, Superpuchar Polski, 4. miejsce w lidze, a w sezonie 2009/10 utrzymał zespół w ekstraklasie mimo bagażu 10-minusowych punktów i przetrwał na swoim stanowisku ponad trzy lata. Na to w rozmowie z trojmiasto.sport.pl zwraca uwagę Gilewicz.

- Trenerowi Probierzowi nie wiodło się ostatnio, ale trzeba też zwrócić uwagę na okoliczności. Przejęcie zespołu w trakcie sezonu to zawsze trudna sytuacja. Teraz będzie miał większy komfort pracy, oby dostał też odpowiednią ilość czasu na udowodnienia swojej wartości, bo szefowie polskich klubów są zdecydowanie za mało cierpliwi [Probierz podpisał kontrakt na dwa lata, z opcją przedłużenia o kolejny rok]. Michał Probierz to mimo młodego wieku trener już doświadczony, na dodatek według mnie jeden z najbardziej utalentowanych w Polsce i posiadający charyzmę tak potrzebną w tym zawodzie - podkreśla były piłkarz reprezentacji Polski.

Czy według Gilewicza sama zmiana trenera wystarczy, aby Lechia zaczęła grać lepiej i walczyła o wysokie miejsce w tabeli?

- Obserwując naszą ligę, można dojść do wniosku, że naprawdę nie trzeba mieć jakichś niesamowitych piłkarzy, żeby zrobić bardzo dobry wynik. Najlepszym przykładem jest Piast Gliwice. Lechia grała w tym sezonie w "kratkę", nie było stabilności formy. Nie chcę krytykować trenera Kaczmarka, gdyż mam do niego duży szacunek, być może akurat z tego zespołu wycisnął maksimum. Ale w przypadku Lechii wymagania są pewnie trochę większe. Ten zespół, żeby PGE Arena nie świeciła pustkami, tak jak często bywało to w ostatnim sezonie, musi grać nie tylko skuteczną, ale i fajną do oglądania piłkę. Być może trener Probierz będzie w stanie do tego doprowadzić - podsumowuje Gilewicz.

Zgadzasz się ze słowami Gilewicza? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »


Więcej o:
Skomentuj:
Były reprezentant Polski Radosław Gilewicz o nowym trenerze Lechii Gdańsk: Michał Probierz musi dostać czas
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX