Sport.pl

Ryszard Stachurski, wojewoda pomorski: Lechia Gdańsk, Legia Warszawa i Lech Poznań kryją przestępców

such
21.08.2013 , aktualizacja: 22.08.2013 16:16
A A A
Wojewoda Ryszard Stachurski

Wojewoda Ryszard Stachurski (Fot. Rafał Mielnik / Agencja Gazeta)

Wojewoda pomorski, który postanowił mocno walczyć z chuliganami na stadionach otwarcie przyznał, że Lechia Gdańsk, Legia Warszawa i Lech Poznań współpracują z przestępcami i ich kryją.
Na Pomorzu trwa ostatnio zagorzała dyskusja dotycząca bezpieczeństwa na stadionach, w tym głównie na PGE Arenie. Po incydentach podczas spotkań z Górnikiem Zabrze i Jagiellonią Białystok wojewoda pomorski decydował o zamykaniu poszczególnych sektorów, gdzie zasiadają najbardziej zagorzali fani Lechii. Po bójce chuliganów z Chorzowa (kibice Ruchu przyjechali w niedzielę 18 sierpnia na mecz Pucharu Polski z Arką) z meksykańskimi marynarzami na gdyńskiej plaży polski rząd oraz poszczególni wojewodowie postanowili jeszcze mocniej walczyć z "kibicowską- chuliganką". Głos zabrał także wojewoda Stachurski.

- Moim narzędziem jest ustawa o imprezach masowych i od półtora roku walczę na Pomorzu z bandytyzmem stadionowym, w moim przekonaniu skutecznie. Niestety, bez wsparcia mediów - mówi w rozmowie w Radiu Gdańsk Stachurski. - Z ostatniego meczu Lechii z Cracovią kibic, który odpalił racę w sektorze gości został zidentyfikowany i ukarany przez policję. Natomiast kibice w sektorze gospodarzy przez ochronę stadionu nie został zidentyfikowany, monitoring uniemożliwia zidentyfikowanie kibica, który miał na sobie kominiarkę w związku z czym policja jest bezradna, ale to nie znaczy, że przejdzie nad tym do porządku dziennego, bo w chwili obecnej szukamy narzędzi - chyba je znaleźliśmy - które umożliwią nam zarówno karanie organizatora za to, że nie wywiązuje się ze swoich obowiązków ustawowych, jak i ochroniarzy, którzy nie dopełniając obowiązków, pozwalają na to, aby na stadionie było łamane prawo - zapowiada Stachurski.

Wojewoda pomorski kontrowersyjnie wypowiada się również o ekstraklasowych klubach, które podobno współpracują z przestępcami. Sam zapowiada także, że w takim wypadku będzie karał kluby karami finansowymi.

- Zleciliśmy ekspertyzę, która ma stwierdzić, czy odpalanie rac zagraża zdrowiu lub życiu człowieka. Mając taką ekspertyzę będziemy mogli w zgodzie z ustawą karać ochronę i organizatora. Klub będziemy karać finansowo, bo tylko takie sankcje mogą sprawić, że klub zacznie myśleć, aby na stadionie było bezpiecznie. Kluby w chwili obecnej kryją przestępców - Legia Warszawa, Lech Poznań i Lechia Gdańsk. Lechia na meczu z Lechem kilka miesięcy temu wyłączyła monitoring, tylko po to, aby umożliwić tym bandytom odpalanie rac i petard. Lechia na moją pisemną prośbę o wskazanie sprawcy, który odpalił ostatnio tę racę na meczu z Cracovią, odmówiła mi. To kluby wynajmują stowarzyszeniom kibiców pomieszczenia na stadionie, to kluby finansują te stowarzyszenia - dodaje wojewoda.

Stachurski oznajmia, że nie przestanie zamykać sektory na stadionach.

- Jeżeli będę miał wnioski policji, to będę zamykał sektory na stadionach. Teraz będę to robił skuteczniej. Póki co nie mam wniosku w związku z meczem Lechii z Górnikiem [piątek 30 sierpnia, godz. 18 - red] - mówi przedstawiciel rządu.

Cała rozmowa z Ryszardem Stachurskim do obejrzenia tutaj.

Na zarzuty Wojewody Pomorskiego odpowiedziała już Lechia Gdańsk, która wystosowała w związku z oskarżeniami wypowiadanymi przez Ryszarda Starchurskiego oświadczenie. Całość przeczytasz TUTAJ.

Do słów Stachurskiego odniósł się także zarząd Lecha Poznań. W oficjalnym komunikacie czytamy:

"Nie będziemy się odnosić do absurdalnych zarzutów godzących we wszystkich kibiców Lecha Poznań. Współpracujemy z Piotrem Florkiem, wojewodą wielkopolskim i jako Wielkopolanie nie będziemy komentować słów wojewody, który odpowiada za sprawowanie władzy między Słupskiem a Nowym Dworem Gdańskim, w tym nad gdyńską plażą. W Poznaniu w Strefie Sportu przy INEA Stadionie też mamy plażę do siatkówki, ale nikt nie robi tam "meksykańskiej fali".

Czujesz się zagrożony na PGE Arenie? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »


Zobacz także
 • 1
 • 12
Komentarze (7)
Zaloguj się
 • paolotaxi

  Oceniono 57 razy 27

  No to pojechał po bandzie.. Spodziewam się szybkich: 1) przeprosin wobec obwinianych o współpracę z przestępcami klubów. 2) równie szybkich a może jeszcze szybszych pozwów o ochronę naruszonego dobrego imienia klubów , przeciwko wojewodzie.. Ten pan chyba nie konsultował swoich wypowiedzi z prawnikami albo uważa że jako wojewoda może bezkarnie oskarżać i mieszać z błotem kogo chce. Mam nadzieję że szybciutko się z pomówień wycofa, albo zmuszą go do tego polskie sądy.

 • tomek9671

  Oceniono 35 razy 23

  Ten Pan, o ile mi wiadomo urodził sie w Gdyni.

 • marzenollo

  Oceniono 44 razy 20

  Polska to chory kraj jak taki gość może być wojewodą.Z czym oni mają w ogóle problem przecież yu nie chodzi o race chodzę na Lechię i nigdy mi nic się nie stało a race to fajny dodatek do widowiska.Niech pojadą do Angli porozmawiają z Policją tam sobie poradzili z chuliganami.Chyba zostanę wojewodą skoro taki debil został.

 • rezun-one

  Oceniono 15 razy 11

  Panie Wojewodo trzeba być konsekwentnym.
  Gdyńska plaża jest bardziej niebezpieczna niż stadion piłkarski.
  Proszę zamknąć plażę do końca sezony.
  Dziwię że jeszcze z takim wnioskiem nie wystąpił Komendant Wojewódzki Policji.
  Choć ten ostatni chyba już się pakuje, okazał się kompletnie niekompetentny.
  Tylko to go usprawiedliwia. Policja [powinna bać się gniewu obywateli a nie kiboli.

 • fauzeks

  Oceniono 6 razy 4

  Rysiu, normalnie komuszek, wykorzystał wiedzę i umiejętności nabyte w poprzednim ustroju. Dodał 2 do 2, wyszło mu 5, ale ogłosił jedynie słuszną linię walki z kibolstwem i jako wynik podał opinii publicznej 7... Wstyd Rysiu, wstyd... Komuszek, kłamczuszek...

 • rg123

  Oceniono 3 razy -1

  Z bandytami należy rozprawiać się bezwzględnie, bo tylko wtedy jest szansa na zwalczenie tego robactwa. Nie jest zatem ważne czy słowa i argumenty wojewody są idealnie dobrane i użyte.Ważne jest, że chce z tym bydłem walczyć,.A skomlenia w stylu posła Borowczaka który uważa, że należy ustępować tym kreaturom w sprawie odpalania rac w trakcie meczu, to w gruncie rzeczy nawoływanie do lekceważenia obowiązującego prawa. Od ponad pięćdziesięciu lat jestem KIBICEM PIŁKARSKIM, nie z Gdyni,i race nie były mi do tego potrzebne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

LOTTO Ekstraklasa 2017/18

lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
1 Górnik Zabrze 15 29 33-22 8 5 2
2 Legia Warszawa 15 28 19-14 9 1 5
3 Wisła Kraków 16 27 20-16 8 3 5
4 Jagiellonia Białystok 16 27 21-19 7 6 3
5 Korona Kielce 15 25 25-15 7 4 4
6 Lech Poznań 16 25 24-14 6 7 3
7 Zagłębie Lubin 15 23 22-17 6 5 4
8 Lechia Gdańsk 16 20 22-24 5 5 6
9 Śląsk Wrocław 15 20 19-22 5 5 5
10 Wisła Płock 16 20 18-23 6 2 8
11 Arka Gdynia 15 19 15-16 4 7 4
12 Sandecja 16 18 14-18 4 6 6
13 Bruk-Bet Termalica 16 17 15-19 4 5 7
14 Piast Gliwice 16 16 17-25 4 4 8
15 Cracovia Kraków 16 15 19-24 3 6 7
16 Pogoń Szczecin 16 9 12-27 2 3 11

 • Grupa mistrzowska
 • Grupa spadkowa