Lechia zmierzy się z Wisłą w Pucharze Polski po raz szósty. Gospodarze nie wygrali nigdy!

Wtorkowy mecz 1/8 finału Pucharu Polski pomiędzy Wisłą Kraków i Lechią Gdańsk będzie szóstym starciem obu zespołów w Pucharze Polski. W pięciu dotychczasowych meczach aż cztery razu górą byli goście, a raz padł remis.
Po raz pierwszy oba zespoły spotkały się w 1955 roku w Krakowie, także na szczeblu 1/8 finału. Był to w Polsce okres "błędów i wypaczeń", dlatego wówczas zespoły występowały pod nazwami branżowymi - Lechia jako Budowlani, Wisła jako Gwardia. Losy meczu rozstrzygnęły się już w 4. minucie, kiedy gola dla gości zdobył Alfred Kobylański.

W następnych rundach Lechia kolejno pokonała Gwardię Warszawa (2:1) oraz Odrę Opole (2:0) i awansowała do finału, gdzie zmierzyła się z Legią (CWKS) Warszawa. Tutaj biało-zieloni nie mieli już nic do powiedzenia i przegrali 0:5.

Po raz kolejny Lechia i Wisła trafiły na siebie w sezonie 1978/79 w 1/4 finału. Wisła była wówczas aktualnym mistrzem Polski, natomiast biało-zieloni liderowali w swojej grupie rozgrywek II ligi. Mecz odbył się w Gdańsku i przyniósł ogromne emocje. W pierwszej połowie Jan Erlich nie wykorzystał rzutu karnego dla Lechii i co ciekawe była to czwarta kolejna "jedenastka" zmarnowana przez biało-zielonych w tamtym sezonie! Po przerwie prowadzenie dla Wisły zdobył Zdzisław Kapka (oprócz niego w zespole Białej Gwiazdy grali m.in. Kazimierz Kmiecik, Andrzej Iwan, Henryk Maculewicz, Marek Motyka czy Jan Jałocha). W 73. minucie wyrównał Henryk Kliszewicz, ale ostatnie słowo należało do gości, którzy zwycięską bramkę strzelili w 89. min (Andrzej Targosz).

W sezonie 1999/2000 Lechia zmierzyła się z Wisłą w 1/16 finału. Zespół z Krakowa znów przyjechał do Gdańska jako mistrz Polski, natomiast biało-zieloni byli średniakiem II ligi. Mecz zakończył się pewnym zwycięstwem gości 2:0, po bramkach Brasilii oraz Mariusza Jopa.

Po raz ostatni oba zespoły rywalizowały w sezonie 2009/10 w 1/4 finału i był to jedyny jak do tej pory dwumecz. W Gdańsku padł bezbramkowy remis, natomiast w Krakowie Lechia po bardzo dobrej grze zwyciężyła 3:1. Bramki dla biało-zielonych zdobyli Łukasz Surma, Piotr Brożek (samobójcza) oraz Ivans Lukjanovs, dla Wisły Patryk Małecki z rzutu karnego. Lechia awansowała do półfinału, ale tam nie dała rady Jagiellonii Białystok.

Dziś w Krakowie starcie numer sześć. Czy znów górą będą goście? Początek meczu w Krakowie o godz. 18. Transmisja w TVN Turbo, relacja na trojmiasto.sport.pl.

Jak daleko zajdzie Lechia w obecnej edycji Pucharu Polski? Podyskutuj na Facebooku trojmiasto.sport.pl! »

Czy Lechia pokona Wisłę w 1/8 Pucharu Polski?