Sport.pl

Szczytny cel przy okazji meczu Lechia - Śląsk. Rejestracja do bazy dawców szpiku kostnego

Przy okazji niedzielnego meczu Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław fundacja DKMS będzie zachęcać kibiców do rejestrowania się w bazie dawców szpiku kostnego. 
Fundacji DKMS (Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska) istnieje od 2008 roku. Do tej pory w bazie Fundacji zarejestrowało się już 400 tysięcy osób. Lista osób wspierających zawiera nazwiska osób znanych i lubianych - aktorów, ludzi sportu i polityki. Wśród nich są m.in. Justyna Kowalczyk, Martyna Wojciechowska, Jarosław Wałęsa, Kamil Bednarek czy partnerka życiowa piłkarza Lechii Jarosława Bieniuka Anna Przybylska, która w chwili rejestracji została 200-tysięcznym potencjalnym dawcą w bazie. W niedzielę do grona zarejestrowanych mogą też dołączyć kibice biało-zielonych.

- Razem z klubem Lechia Gdańsk udostępniliśmy fundacji miejsce na promenadzie trybuny żółtej, a w czasie meczu ze Śląskiem pomożemy w nagłaśnianiu tej akcji - mówi Tomasz Kowalski, prezes Areny Gdańsk Operator. 

Każdy, kto ma ochotę zostać potencjalnym dawcą, może na mecz Lechia - Śląsk przybyć nieco wcześniej. Wolontariusze DKMS będą czekali na kibiców już od godz. 13.30. Procedura rejestracji rozpocznie się właśnie od krótkiej rozmowy z nimi. Po takiej rozmowie pobrany zostanie wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Na koniec do wypełnienia zostanie krótka deklaracja o przystąpieniu do bazy danych DKMS.

- W Polsce dawstwo szpiku jest wciąż mało popularne. Wynika to najczęściej z niewiedzy i płynących z niej obaw. Ludzie wciąż się boją, że pomagając innym, narażają siebie. Tymczasem pobieranie szpiku jest czynnością zupełnie bezbolesną i bezpieczną - zapewnia Ewa Majkowska, koordynator ds. rekrutacji dawców w Fundacji DKMS.

Niedzielny mecz Lechia - Śląsk rozpocznie się o godz. 15.30. Relacja na żywo na trojmiasto.sport.pl.

Więcej o: