Sport.pl

12 pytań do Andrzeja Kuchara [OPINIA]

Panie Andrzeju, stawiam te pytania publicznie, bo uważam, że powinien Pan odpowiedzieć. Jest Pan to winny - nie mi, ale tysiącom kibiców, którzy na co dzień wspierają Lechię, interesują się jej losami, śmieją po zwycięstwach i płaczą po porażkach - pisze do Andrzeja Kuchara Grzegorz Kubicki z trojmiasto.sport.pl
Pod koniec lipca, zaraz po pierwszym meczu Lechii w nowym sezonie, opublikowaliśmy na trojmiasto.sport.pl opinię, w której napisałem: "Marzę o Lechii grającej w pucharach, ale kiedy zobaczyłem wyjściowy skład na Podbeskidzie, nagle mnie tchnęło - z kim i na jakiej podstawie mamy się bić o czołówkę ligi?". Wątpiłem, że "taki zestaw ludzi i ich potencjał pozwala nam odważyć się sformułować tezę o ataku na czołowe miejsca w lidze", nie wierzyłem, że w tak przeciętnym składzie Lechia jest w stanie włączyć się do walki o europejskie puchary.

Początek sezonu zamydlił oczy mi i innym kibicom. Lechia zaczęła świetnie, robiła furorę, ale tak naprawdę oszukiwała kibiców. Bo mimo miejsca w czołówce ligi nie była tak dobra jak jej wyniki, prędzej czy później musiała zejść na ziemię. Lądowanie było bolesne, seria ośmiu meczów bez zwycięstwa i szybki powrót na swoje miejsce - do szarzyzny i środka tabeli ekstraklasy. Brutalny powrót do rzeczywistości zmusza do ponownego postawienia pytań - o co właściwie gra Lechia, jaki jest jej potencjał i jakie ma plany na przyszłość.

W ostatnich tygodniach próbowaliśmy o tym porozmawiać ze współwłaścicielem Lechii Andrzejem Kucharem. Choć niemal za każdym razem zasłania się Wrocławskim Centrum Finansowym, które jest oficjalnie właścicielem klubu, to wiadomo, że to on ma kluczowy wpływ na losy drużyny. Ale Kuchar za każdym razem nam odmawiał, mimo że chcąc przybliżyć zarys wywiadu, wysłaliśmy mu pytania, aby mógł się przygotować do takiej rozmowy. Te pytania to:

Czy uważa Pan, że w obecnym składzie Lechii uda się zrealizować zakładany przed sezonem cel - przynajmniej 5. miejsce w ekstraklasie?

Czy jeżeli drużynie nie uda się osiągnąć tego celu, to klubowi grozi utrata sponsorów lub ograniczenie finansowania, np. przez Grupę Lotos?

Czy zimą możemy się spodziewać transferów i nowych zawodników w Lechii? Czy klub jest przygotowany na transfery gotówkowe?

Czy Lechia chce w ogóle grać w europejskich pucharach, czy klub jest na to przygotowany - finansowo i organizacyjnie?

Ile do tej pory zainwestował Pan w klub - konkretnie: sezon po sezonie?

Czy to prawda, że pożycza Pan pieniądze Lechii? Jeśli tak, to ile już Pan pożyczył i kiedy się Pan spodziewa zwrotu?

Kiedy pojawił się Pan w Gdańsku, zakładał budżet Lechii - od sezonu 2012/2013 - na poziomie 60 mln zł. Czy udało się to zrealizować?

Jaki jest konkretnie budżet Lechii w tym sezonie?

Czy Lechia jest na sprzedaż? Jeśli tak, to ile trzeba za nią zapłacić?

Czy to prawda, że zgłaszały się do Pana osoby/firmy zainteresowane kupnem Lechii? Co to za osoby/firmy?

Jaką przyszłość Lechii Pan zakłada, gdzie wyobraża Pan sobie klub z Gdańska, np. za trzy lata?

Jak zwiększyć frekwencję na PGE Arenie? Jakie klub ma na to pomysły?

Panie Andrzeju, stawiam te pytania publicznie (choć jest ich znacznie więcej niż tylko 12), bo uważam, że powinien Pan na nie odpowiedzieć. Jest Pan to winny - nie mi, ale tysiącom kibiców, którzy na co dzień wspierają Lechię, interesują się jej losami, śmieją po zwycięstwach i płaczą po porażkach. Liczę, że uwzględni Pan fakt, że Lechia, choć jest spółką akcyjną, jest tak naprawdę dobrem społecznym - Pana, moim i wielu, wielu gdańszczanin, którzy chcą (i mają prawo!) wiedzieć, w którym kierunku zmierza ich klub. Odpowie im Pan na to?

O co jeszcze powinniśmy spytać właściciela Lechii? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »


Więcej o:
Komentarze (9)
12 pytań do Andrzeja Kuchara [OPINIA]
Zaloguj się
 • lech.ista

  Oceniono 28 razy 26

  Chyba seria ośmiu meczy bez zwycięstwa a nie ośmiu zwycięstw bez zwycięstwa. Ale rozumiem, jako kibic Lechii też mi drżą ręce od jakiegoś czasu i nie wiem co mówię z tych nerwów :_(. Ale jutro i tak będę oglądał ...

 • zygmus722

  Oceniono 5 razy 5

  O jakich transferach gotówkowych autor śni? Ile w ostatnim okienku transferowym było transferów gotówkowych w całej lidze? Tak się niestety nie da walczyć o coś, jeśli chce się piłkarza za darmo. Dobrego zawodnika nikt za darmo nie odda.

  Skoro najbogatsza Legia? Skoro mające niby tyle pieniędzy Zagłębie nie mogą nikogo kupić to o czym my mówimy? Skoro Legia nie ma pieniędzy, żeby sprowadzić choć jednego klasowego zawodnika (nie mówię już o napastniku) i kompromituje się na każdym kroku to o czym mówimy?

 • junglists

  Oceniono 9 razy 3

  "Pana, moim i wielu, wielu gdańszczanin"
  "seria ośmiu zwycięstw bez zwycięstwa" - co za żenada. Błagam, sprawdźcie tekst przed publikacją!

 • ewa5.0

  0

  Lechia ,o piątkę,to chyba ,jakiś żart ,dobrze dla nich ,jak się utrzymają,za wysokie progi !

 • grzespelc

  Oceniono 7 razy -1

  To 5. miejsce to na poważnie było zakładane? Hehehe.. Z czym do ludzi? Zejdźcie na ziemię! Obecne możliwości Lechii to spokojne utrzymanie, a w dluższej persepktywie do sukcesów trzebaby wam tych 60 mln rocznie przez 10 lat (nierealne) i kilku mądrych ludzi w klubie, których chyba nigdy nie było. Po prostu Pomorze to nie jest region piłkarski i zwyczajnie brakuje wystrczającej wiedzy o piłce, żeby odnosić sukcesy, działaczom wydaje się, że załatwiona przez Tuska kasa wystarczy do wygrywania, a to bzdura,, nie maja pojęcia, jak siebuduje drużyne, jakie zaplecze jest potrzebne itd.

 • trebohr

  Oceniono 30 razy -22

  Autor tymi pytaniami właśnie określił się jako laik wzięty z łapanki do działu sportowego, który do tej pory wypisywał bzdury wyssane z palca. Po krótkiej refleksji zwrócił się po poradę do kogoś związanego z Lechią aby mu wyjaśnił, co ma dalej pisać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX