Sport.pl

List otwarty akcjonariuszy mniejszościowych Lechii. Kuchar nie rozliczył się z klubem na kwotę prawie 9 mln zł

Akcjonariusz Mniejszościowi Lechii S.A. wystosowali list otwarty, w którym odnoszą się m.in. do kwestii długu, jaki ma wobec Andrzeja Kuchara gdański klub. Informują równocześnie, że on sam nie rozliczył się z klubem na kwotę ok. 9 mln zł.
Poniżej treść listu (pisownia oryginalna):

LIST OTWARTY AKCJONARIUSZY MNIEJSZOŚCIOWYCH LECHII SA Gdańsk 26.11.2013

W ostatnich dniach dotarła do nas informacja, która dotyczy planowanych zmian własnościowych w spółce Lechii SA. W prasie oraz internecie ukazało się wiele wypowiedzi oraz informacji które w naszym odczuciu w bardzo dużej części albo są nieprawdziwe albo nie do końca dopowiedziane.

Jako "Akcjonariusze Mniejszościowi" nie mamy dużego wpływu na bieżącą politykę oraz strategię działań Lechii jednakże czując dużą troskę o los naszego Klubu chcielibyśmy po raz kolejny zabrać publicznie głos w sprawie, która dotyczy przyszłości naszego Klubu.

Z dużym niepokojem odnotowaliśmy informację, iż w wypowiedziach p. Andrzeja Kuchara oraz mediach porusza się temat zobowiązań Klubu wobec Akcjonariusz Większościowego natomiast nikt nie porusza lub stara się zamieść pod dywan kwestię należności wobec Klubu, które wynikały z zapisu statutowego oraz publicznie składanych obietnic p. Andrzeja Kuchara.

W statucie spółki Lechii SA był zapis zobowiązujący Akcjonariusza Większościowego do zapewnienia Spółce wpływów z tytułu sprzedaży praw reklamowych i marketingowych w kwocie 5mln złotych rocznie a powyższa kwota nie obejmowała przychodów od zleceniodawców i sponsorów na dzień w którym został odsprzedany pakiet większościowy akcji spółki firmie wskazanej przez p. Andrzeja Kuchara, tj Wrocławskiemu Centrum Finansowemu. Zapis ten został wykreślony ze statutu Spółki na prośbę p. Andrzeja Kuchara ponieważ według jego zapewnień uniemożliwiał podpisanie lukratywnego kontraktu ze spółką Sportfive. Pan Andrzej Kuchar złożył publicznie obietnice, że w przypadku fiaska współpracy ze Sportfive zapis ten przywróci do statutu Spółki.

Po zerwaniu współpracy Lechii z wyżej wspomnianą Spółką, grupa Akcjonariuszy Mniejszościowych zgłosiła w porządku obrad Nadzwyczajnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, wniosek o podjęcie uchwały przywracający do statutu pierwotny zapis. Niestety mimo wcześniejszych deklaracji wniosek został odrzucony głosami Akcjonariusza Większościowego.

Chcielibyśmy poinformować opinie publiczną dlaczego Akcjonariusze od dłuższego czasu walczą o przywrócenie powyższych zobowiązań. Z dwóch powodów:

- po pierwsze: zobowiązania ustne tym bardziej wielokrotnie składane publicznie tak samo zobowiązują jak na piśmie

- po drugie: pakiet większościowy Spółki Lechia SA został sprzedany Wrocławskiemu Centrum Finansowemu za symboliczną wartość 1 mln złotych w zamian za to, iż przyszły Inwestor miał spłacić długi OSP Lechia w kwocie ok. 5 mln zł oraz zapewnić finansowanie Klubu. Tymczasem to Lechia sama spłacała długi OSP z własnych środków i pożyczek a budżet klubu jest finansowany w oparciu o własnych sponsorów tj tych którzy byli zanim pojawił się Akcjonariusz Większościowy.

Należy również nadmienić, że Wrocławskie Centrum Finansowe nie rozliczyło się z zobowiązań, które wynikają z zapisu statutowego kiedy jeszcze obowiązywał, tj. za okres około 9 miesięcy co stanowi kwotę należności na rzecz Lechii około 3,6 mln złotych.

Czy teza, iż Społeczeństwo, Sympatycy oraz POMORSCY KIBICE mogą czuć się oszukani jest bezpodstawna? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Wychodząc na przeciw inicjatywie którą w swoim oświadczeniu zawarł p. Andrzej Kuchar czyli, że nie szykuje skoku na kolejne akcje Lechii, a chce jedynie oddłużyć Lechię zwracamy się z inicjatywą zbilansowania pożyczek Lechii z zobowiązaniami Akcjonariusza Większościowego wobec Klubu.

Pragniemy również poinformować, iż mimo wielokrotnych wniosków składanych na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy do Zarządu Klubu oraz Rady Nadzorczej, nigdy nie otrzymaliśmy odpowiedzi na temat rozliczeń wynikających z zobowiązań statutowych oraz publicznie składanych deklaracji. Powyższa sytuacja wynika głównie z faktu nie transparentnych działań oraz wymierzonych na szkodę Lechii poczynań poprzedniego Zarządu oraz braku właściwej reakcji obecnego.

Grupa Akcjonariuszy Mniejszościowych Lechii S.A.

Więcej o:
Komentarze (5)
List otwarty akcjonariuszy mniejszościowych Lechii. Kuchar nie rozliczył się z klubem na kwotę prawie 9 mln zł
Zaloguj się
 • kochanka.dorna

  Oceniono 6 razy -6

  Poważany list w poważanje gazecie powinien być podpisany z imienia i nazwiska członków grupy. Może obaj razem mają 2 akcje i taka samą wiarygodność? Czy mieli coś wspólnego z wniesieniem transparentu?

 • greg120369

  Oceniono 13 razy -9

  marzyla wam sie wielka lechia hahaha to bedziecie gorzej od arkihehe...............ale my motorowcy dalej czekamy

 • greg120369

  Oceniono 11 razy -11

  wasza historia jest chora a wy lechia gdansk sory nie ogarniam ....zawsze sie znajdzie ktos kto was od tylu dojedzie dz cz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX