Lechia miała w 2013 roku dwunastu reprezentantów Polski

12 piłkarzy Lechii Gdańsk zagrało w 2013 roku w reprezentacjach Polski w różnych kategoriach wiekowych. Podobnie jak w ubiegłym roku biało-zieloni nie mieli przedstawiciela w kadrze seniorskiej, za to już tradycyjnie mocno obsadzali zespoły młodzieżowe i juniorskie.


Ostatnim lechistą, który zagrał w pierwszej reprezentacji Polski pozostaje Sebastian Małkowski (marzec 2011, przegrany 0:2 mecz z Litwą). Od momentu powrotu do ekstraklasy zaszczyt ten spotkał jeszcze tylko Łukasza Trałkę (trzy mecze na przełomie 2008 i 2009 r.) oraz Huberta Wołąkiewicza (trzy mecze w 2010 r.). Na kolejnego reprezentanta z Lechii być może doczekamy się w 2014 roku, a największe szanse ma 18-letni Paweł Dawidowicz, który znajduje się w orbicie zainteresowań selekcjonera Adama Nawałki.

W tej sytuacji najwyżsi szarżą jeśli chodzi o reprezentację Polski byli w 2013 roku Rafał Janicki oraz Adam Pazio, grający w kadrze U-21. Zespół Marcina Dorny walczy o awans do młodzieżowych mistrzostw Europy, które z kolei będą przepustką do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016. Janicki był podstawowym zawodnikiem drużyny, najpierw jako środkowy obrońca, potem jako lewy obrońca. Zastąpił na tej pozycji Pazio, który w ostatnich miesiącach stracił zaufanie Dorny i choć wciąż jest powoływany, to mecze eliminacyjne ogląda z ławki rezerwowych.

Oprócz tej dwójki w młodszych reprezentacjach Polski grali jeszcze: Adrian Bielawski (U-16, U-17 - przed wypożyczeniem do Olimpii Grudziądz), Paweł Dawidowicz (U-18, U-19), Przemysław Frankowski (U-18, U-19),

Damian Garbacik (U-17), Adam Gołuński (U-16), Łukasz Kacprzycki (U-18, U-19), Damian Kugiel (U-18), Kacper Łazaj (U-18), Oktawian Skrzecz (U-16, U-17 - przed przejściem do Schalke) oraz Wojciech Zyska (U-19).

Czterem z nich udało się nawet zdobyć w biało-czerwonych barwach gola - byli to Frankowski, Gołuński, Kacprzycki i Łazaj.

Poza tym na konsultacje szkoleniowe powoływani byli Daniel Woźniak (U-17) oraz Marcin Karniluk i Bartłomiej Łopatka (U-16).

Lechia miała również jednego reprezentanta kraju wśród obcokrajowców. Był nim Litwin Vytautas Andriuskevicius, który w Gdańsku przez wiele miesięcy był na aucie, ale zanim w kwietniu tego roku opuścił gdański klub zdążył zagrać w towarzyskim meczu z Albanią.

Którzy piłkarze Lechii zagrają w 2014 r. w reprezentacji Polski? Podyskutuj na Facebooku trojmiasto.sport.pl! »