Kiedy i czy Lechia będzie miała nowego właściciela? Trwa próba sił

Jeśli do końca stycznia nie dojdzie do zakończenia transakcji zakupu akcji Wrocławskiego Centrum Finansowego przez zagraniczne konsorcjum składające się z trzech podmiotów, przed rundą wiosenną może nie dojść do zmiany właściciela Lechii! - W tej chwili trwają targi o ostateczną cenę, gdyż w międzyczasie zmieniły się warunki, na jakich miało dojść do przejęcia pakietu większościowego - mówi osoba zorientowana w temacie.


Moment przejęcia Lechii przez nowych właścicieli przeciąga się w nieskończoność, ale ostateczne decyzje muszą zapaść już niedługo. Jeśli transakcja nie zostanie dopięta do 31 stycznia (ta data została zapisana w umowie przedwstępnej), sprawa przejęcia większościowego pakietu akcji przez tą konkretną grupę umrze śmiercią naturalną.

Lechię ma przejąć konsorcjum składające się z trzech podmiotów: dwa z nich - niemiecki i szwajcarski - reprezentuje menedżer Adam Mandziara, natomiast portugalski - inny piłkarski agent Mariusz Piekarski. Wydawało się, że transakcja będzie dopięta bez większych problemów jednak w międzyczasie wyniknęły pewne problemy.

- Oferta, jaka w tej chwili leży na stole ewentualnych nowych właścicieli, znacznie różni się od tego, co pierwotnie zaproponował Andrzej Kuchar - mówi trojmiasto.sport.pl. osoba zorientowana w sprawie. - Raz, że na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy nie udało się wprowadzić zapisów korzystnych dla udziałowca większościowego [chodziło m.in. o emisję nowych akcji, co zwiększyłoby stan posiadania udziałowca większościowego i likwidację długu oraz usunięcie z zarządu przedstawiciela udziałowców mniejszościowych], dwa, że przeprowadzony niedawno audyt dał ewentualnym nabywcom nowe informacje, które mogą mieć wpływ na negocjacje - podkreśla nasz informator.

Według naszych informacji głównym punktem spornym jest umowa ze SportFive i zapisy, które z niej wynikają. W związku z tym termin oficjalnego dobicia targu był już przekładany kilka razy.

- Nowy właściciel chce zbić cenę [prawdopodobnie jest ona wyższa niż pojawiające się do tej pory w mediach 4 mln euro], a znając Andrzeja Kuchara negocjacje będą twarde. Kiedy on założy sobie jakieś warunki brzegowe, odpuszcza bardzo rzadko. Mało kto wie, że już rok temu blisko było sprzedaży większościowego pakietu akcji Lechii, ale WCF ostatecznie zrezygnował z transakcji. Obecnie trwa swoista próba sił, zobaczymy, co z tego wyniknie - zaznacza nasz rozmówca.

Na tym całym zamieszaniu w tej chwili najbardziej cierpi strona sportowa. Trener Michał Probierz miał obiecane, że na obóz do Turcji pojadą nowi zawodnicy, tymczasem musiał on zabrać do Belek zastęp juniorów. Wśród potencjalnych wzmocnień mieli być bardzo dobrzy zawodnicy zagraniczni, do Lechii są również przymierzani Maciej Makuszewski czy Grzegorz Sandomierski. Data 31 stycznia zawarta w umowie przedwstępnej nie była przypadkowa, chodzi o to, aby był czas na wkomponowanie nowych zawodników do zespołu przed rundą wiosenną. Jeżeli to się nie uda, być może sprawa powróci po sezonie, a przez kolejne pół roku właścicielem Lechii wciąż będzie WCF.

To jednak mało prawdopodobne, bo byłoby to rozwiązanie niekorzystne dla wszystkich stron. Jednak o tym, że taka możliwość jest brana pod uwagę świadczy fakt, że Kuchar wybrał już osobę, która na wypadek jego pozostania w klubie na rundę wiosenną, ma być mediatorem w kontaktach z kibicami. Jak się również dowiedzieliśmy, nawet w wypadku zachowaniu w klubie status quo, planowane są transfery.

Czy właściciel Lechii zmieni się przed rundą wiosenną? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »