Raport PZPN: Stadiony Lechii i Arki jedne z najlepszych w Polsce

Według raportu Polskiego Związku Piłki Nożnej uwzględniającego rundę jesienną sezonu 2013/14 stadiony Lechii i Arki są jednymi z najlepszych w Polsce. Z dokumentu wynika, że PGE Arena i Stadion Miejski w Gdyni spełniają najwyższe normy organizacji imprez, bezpieczeństwa i infrastruktury. - W świetle zawartych w raporcie faktów stan bezpieczeństwa na polskich stadionach jest znacznie lepszy niż powszechna opinia na jego temat - mówi Zbigniew Boniek, prezes PZPN.
Raport został opracowany przez Departamnet Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN. Dotyczy on organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego. Ocenie poddane zostały wszystkie stadiony ekstraklasy, I ligi oraz II ligi.

- Raport zawiera szczegółowe informacje dotyczące poziomu organizacji i bezpieczeństwa na polskich stadionach - rozumianego jako połączenie w jedną spójną całość elementów określanych w języku fachowym jako "safety - bezpieczeństwo", "security - zabezpieczenie/ochrona" oraz "service - obsługa" - informuje Polski Związek Piłki Nożnej.

Dalej czytamy, że poruszone są w nim m.in. takie aspekty jak: "współpraca organizatora z policją i segregacja kibiców, praca stewardów i stan infrastruktury stadionowej czy polityka informacyjna klubu, dostępność bufetów i czystość toalet".

- Takie właśnie kompleksowe spojrzenie jest kluczowe dla właściwego zrozumienia stanu bezpieczeństwa na polskich stadionach i jego oceny. Medialna wrzawa wokół pojedynczych, wyrwanych z kontekstu incydentów nie służy właściwej ocenie sytuacji i zaproponowaniu konstruktywnych rozwiązań, lecz buduje jedynie złą atmosferę wokół piłki nożnej. W świetle zawartych w raporcie faktów stan bezpieczeństwa na polskich stadionach jest znacznie lepszy niż powszechna opinia na jego temat - mówi Zbigniew Boniek, prezes PZPN.

Dokument powstał na bazie raportów Delegatów Meczowych PZPN, a także informacji przekazywanych przez klubowych Koordynatorów ds. Współpracy z Kibicami (SLO).

W wielu dziedzinach trójmiejskie kluby Lechia i Arka mieszczą się w ścisłej czołówce. PGE Arena na przykład oferuje najlepsze warunki oglądania meczów. Ma także najwyżej ocenione stanowisko dowodzenia. Gdański stadion jest także wzorem, jeśli chodzi o obsługę kibiców niepełnosprawnych. Z kolei Stadion Miejski w Gdyni, na którym mecze rozgrywa Arka, daje najwyższy komfort pracy dla mediów, ma najlepsze sanitariaty i prowadzi wzorcową politykę informacyjną.

Elementy składowe raportu, w których wspomniano o trójmiejskich klubach:

Współpraca organizatora i podmiotów publicznych (I liga: Arka na 2. miejscu)

Bufety (ekstraklasa: Lechia 1. miejsce, I liga: Arka 1. miejsce)

Parkingi (drużyny/oficjele) (I liga: Arka 3. miejsce)

Parkingi (kibice) - (ekstraklasa: Lechia 3. miejsce, I liga: Arka 2. miejsce)

Polityka informacyjna (I liga: Arka 1. miejsce)

Sanitariaty (ekstraklasa: Lechia 2. miejsce, I liga: Arka 1. miejsce)

Warunki pracy dla mediów (ekstraklasa: Lechia 1. miejsce, I liga: Arka 1. miejsce)

Ciągi komunikacyjne (ekstraklasa Lechia 3. miejsce, I liga: Arka 1. miejsce)

Organizacja wejścia dla kibiców (I liga: Arka 1. miejsce)

Obsługa kibiców niepełnosprawnych (ekstraklasa: Lechia 1. miejsce, I liga: Arka 1. miejsce)

Furtki ewakuacyjne (ekstraklasa: Lechia 2. miejsce, I liga: Arka 1. miejsce)

Warunki oglądania meczów (ekstraklasa: Lechia 1. miejsce, I liga: Arka 1. miejsce)

Stewardzi (proaktywność) (I liga: Arka 1. miejsce)

Stanowisko dowodzenia (ekstraklasa: Lechia 1. miejsce, I liga: Arka 1. miejsce)

Kierownik ds. bezpieczeństwa (I liga: Arka 2. miejsce)

Spiker zawodów (I liga: Arka 2. miejsce)

Czy czujesz się bezpiecznie na stadionie? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »


Więcej o: