Danijel Aleksić na testach medycznych w Lechii

23-letni serbski napastnik Danijel Aleksić przebywa na testach medycznych w Lechii Gdańsk. Ostatnio był piłkarzem Saint Etienne, ale we francuskim zespole grał bardzo mało.


Aleksić jest wychowankiem klubu Veternik, ale w dorosłej piłce zaczynał w Vojvodinie Nowy Sad (z tego klubu do Lechii przyszli Nikola Leković oraz Stojan Vranjes). Jako nastolatek uważany był za wielki talent i nadzieję serbskiej piłki, ale jego kariera nie rozwinęła się tak jak oczekiwano. W wieku niespełna 19 lat przeniósł się do włoskiej Genoi (za ponad 2 mln euro), gdzie zagrał w zaledwie jednym oficjalnym spotkaniu. Potem był wypożyczony do klubu 2. Bundesligi Greuther Furth (16 meczów, dwa gole), a następnie, na początku 2012 r., przeniósł się do Saint Etienne. Tam grał głównie w IV-ligowych rezerwach (31 meczów, 12 bramek), w pierwszym zespole rozegrał raptem trzy spotkania. W trakcie ostatniego sezonu był wypożyczony do II-ligowego Arles-Avignon, ale tam również praktycznie nie grał (tylko jeden mecz). Co ciekawe, w 2008 r. Aleksić był jednym z celów transferowych Lecha Poznań. Jako nastolatka obserwowały go również takie kluby jak Real Madryt czy Manchester City.

W przeszłości Aleksić grał w młodzieżowych reprezentacjach swojego kraju, m.in. w 2009 r. wystąpił w mistrzostwach Europy do lat 19, gdzie Serbia wywalczyła brązowy medal, a on sam został z trzema golami wicekrólem strzelców turnieju.

W grudniu 2008 r. jedyny raz zagrał w oficjalnym meczu pierwszego zespołu Serbii. Było to jednak spotkanie reprezentacji Serbii grającej w krajowym składzie. Co ciekawe, jej rywalem była również mocno rezerwowa reprezentacja Polski (w meczu tym zagrali m.in. Sebastian Tyrała, Piotr Polczak, Antoni Łukasiewicz, Maciej Małkowski czy Michał Zieliński). Mecz ten zakończył się zwycięstwem biało-czerwonych 1:0.

TRANSFEROWA KARUZELA WOKÓŁ LECHII. ZOBACZ KTO SIĘ NA NIEJ KRĘCI