W meczu Lechii z Jagiellonią historia będzie po stronie gdańszczan

Na inaugurację nowego sezonu ekstraklasy piłkarze Lechii Gdańsk zagrają w Białymstoku z Jagiellonią. Będzie to 36. mecz w historii obu zespołów. Dotychczasowy bilans potyczek przemawia na korzyść Joaquima Machado.


Po raz pierwszy Lechia z Jagiellonią zmierzyły się 3 sierpnia 1975 roku w Pucharze Polski. Na stadionie w Białymstoku w regulaminowym czasie gry był remis 0:0. W karnych lepsza okazała się drużyna z Gdańska, która konkurs "jedenastek" wygrała 5:4.

Niespełna miesiąc później obie drużyny spotkały się ze sobą w meczu ligowym (Lechia i Jagiellonia grały wówczas na zapleczu ekstraklasy). Ponownie górą byli lechiści, którzy po bramce Janusza Makowskiego wygrali skromnie 1:0.

Najwyższe zwycięstwo Lechii nad Jagiellonią padło w sezonie 1976/1977. Na stadionie w Gdańsku biało-zieloni rozprawili się z "Jagą" aż 4:0, dzięki dwóm golom Bogusława Kaczmarka oraz trafieniom Zbigniewa Krawczyka i Tomasza Korynta.

W minionym sezonie Lechia z Jagiellonią spotkały się aż czterokrotnie - w lidze oraz w ćwierćfinale Pucharu Polski. W ekstraklasie dwukrotnie zwyciężali gdańszczanie - 2:0 na PGE Arenie po golach Pawła Buzały i Sebastiana Madery i 1:0 w rewanżu w Białymstoku po bramce Piotra Wiśniewskiego.

Po dwumeczu Pucharu Polski do półfinału tych rozgrywek awansowała natomiast Jagiellonia, dzięki wygranej u siebie 2:1 (gola dla Lechii zdobył z rzutu karnego Patryk Tuszyński) i remisie 1:1 w Gdańsku (dla biało-zielonych bramkę zdobył Przemysław Frankowski). Po tym ostatnim spotkaniu pracę w gdańskim klubie stracił trener Michał Probierz, który wkrótce potem objął posadę szkoleniowca Jagiellonii.

Łączny bilans meczów obu drużyn to 15 zwycięstw Lechii, 10 remisów i 10 wygranych Jagiellonii. Stosunek bramek to 42:30 na korzyść zespołu z Gdańska.

Pełna historia konfrontacji Lechii z Jagiellonią na lechia.pl

NOWE STROJE, NOWE NADZIEJE. PRZEDSEZONOWA PREZENTACJA LECHII NA ZDJĘCIACH