Lechia ciągle szuka, na celowniku środkowy obrońca. Juskowiak: Machado ma do zrealizowania kilka zadań

- Do końca tygodnia powinno wyjaśnić się, czy do zespołu dołączy jeszcze jeden piłkarz - zagraniczny środkowy obrońca - mówi wiceprezes Lechii ds. sportowych Andrzej Juskowiak.


Ostatnie kilkanaście dni były w Lechii burzliwe i ciekawe. W końcówce okna transferowego do zespołu dołączyło wielu nowych zawodników, a po zremisowanym 3:3 meczu z Ruchem Chorzów na włosku zawisła posada trenera biało-zielonych Joaquima Machado.

- Po spotkaniu z Ruchem odbyliśmy bardzo intensywne spotkanie z trenerem, wspólnie nakreśliliśmy cele na najbliższe tygodnie - podkreśla Juskowiak. - Poruszyliśmy pewne aspekty jego pracy dotyczące m.in. zmian w prowadzeniu treningów, wpływu na to, co dzieje się wewnątrz drużyny, również podczas meczów. Dużej poprawie musi ulec też organizacja gry obronnej całego zespołu. Będziemy się przyglądać, jak to wszystko zostanie realizowane - zaznacza dyrektor sportowy Lechii.

Według niego start sezonu, szczególnie jeśli chodzi o dorobek punktowy, nie był najgorszy.

- W tabeli tragedii nie ma, ale zdajemy sobie sprawę, że aby walczyć o najwyższe cele, postawa zespołu musi być lepsza. W naszych poczynaniach musi być większa pewność, mnie brakuje przede wszystkim kontroli gry, za łatwo wypuszczamy wynik z rąk. Przed sezonem myślałem, że większe problemy ze zgraniem i zrozumieniem będziemy mieć pod bramką przeciwnika, choć oczywiście dzięki dobrym jakościowo transferom zdobywamy sporo goli. Martwi za to gra w obronie, tu jest dużo do zrobienia. Nie ma w zespole tej podstawy, żeby mecz wygrać 1:0. Zresztą były już dwa mecze, w których nie potrafiliśmy utrzymać prowadzenia 1:0 i przegrywaliśmy, w Krakowie nawet dość wysoko. Nasze kłopoty wynikają też z tego, że jesteśmy inaczej postrzegani niż w poprzednich sezonach. To Lechia musi prowadzić grę. W pierwszych trzech meczach jeszcze jakoś to wychodziło, ale potem nagle zboczyliśmy z kursu, zaczęły się dalekie podania, szarpana gra, doszły do tego problemy w obronie i wszystko się trochę wymknęło spod kontroli. Na początku przejście z obrony do ataku było niezłe, teraz te odległości między formacjami są zbyt duże, przeciwnikom po naszej stracie łatwo jest się przedostać pod bramkę, a we własnym polu karnym boimy się odpowiednio zareagować. Trener tego wszystkiego nie dopilnował, w pewnym momencie nie zareagował odpowiednio i stąd nasze problemy - przyznaje Juskowiak.

Być może jakimś lekiem na kłopoty w defensywie będzie jeszcze jeden nowy zawodnik. Pomimo zamknięcia okna transferowego wciąż pozyskiwać bowiem można piłkarzy pozostających bez klubu.

- Chodzi o zagranicznego środkowego obrońcę, sprawa powinna się wyjaśnić do końca tego tygodnia - zdradza dyrektor sportowy gdańskiego klubu. Byłby to już 21. transfer Lechii tego lata.

Wiadomo, że w najbliższym czasie zespołowi nie pomoże Henrique Miranda. Brazylijczyk z powodu kontuzji będzie pauzował kilka miesięcy. - Na razie rozpatrywana jest kwestia, gdzie i jak będzie leczony, gdyż według zapisów kontraktowych, ta decyzja należy do Sao Paulo, czyli klubu, z którego go wypożyczyliśmy. Ale gdy pojawia się kwestia pokrycia kosztów, cała sprawa nie jest już taka prosta - tłumaczy Juskowiak. Jeśli Miranda nie dołączy do zespołu przed zimowymi przygotowaniami, prawdopodobnie rozstanie się z Lechią.

Również z powodu kłopotów zdrowotnych wcześniej z Lechią rozstał się Portugalczyk Diogo Ribeiro. - To była dziwna sytuacja - twierdzi Juskowiak. - W poprzednim sezonie grał niemal we wszystkich meczach swojego zespołu, strzelił 11 bramek, a tu od początku miał kłopoty zdrowotne. Ten piłkarz nie był sprowadzany z myślą o pierwszej "11", ale miał wzmocnić konkurencję i próbować rywalizować o miejsce w składzie. Oczekiwania chyba go jednak przerosły, do tego doszły problemy zdrowotne, dlatego zdecydowaliśmy się rozwiązać z nim kontrakt i pozyskać dwóch innych napastników - zaznacza dyrektor sportowy Lechii.

Mowa o Antonio Colaku i Kevinie Friesenbichlerze, którzy niedawno dołączyli do zespołu, a należą do stajni menedżerskiej Rogera Wittmanna, jednego z udziałowców klubu.

- Colak to może być nasz najlepszy transfer w tym sezonie. Kiedy dostaliśmy propozycję sprowadzenia go do Gdańska, po pięciu minutach zdecydowałem, że go bierzemy - podkreśla Juskowiak. - Obserwowałem go już wcześniej w Norymberdze, kiedy do tego klubu przeszedł Mariusz Stępiński [kandydat do gry w kadrze U-21, której Juskowiak jest ambasadorem]. Colak strzelał bramki, Stępiński nie. Byłem pewny, że będzie dla nas wzmocnieniem. Jego podejście do treningu jest wzorcowe, świetnie wkomponował się też do zespołu, co wynika z jego charakteru. Jest bardzo otwarty. Podobnie jak Leković czy Vranjes od razu pokazał się z dobrej strony, co pokazuje, że jak ktoś jest dobry, to nie potrzebuje pół roku na aklimatyzację. Jeśli chodzi o Friesenbichlera, jest to typowy snajper, który w polu karnym potrafi zachować duży spokój. Trzeba jeszcze trochę nad nim popracować, bo on po przejściu z Bayernu bardzo liczył, że będzie grał nawet w pierwszym zespole Benfiki i nie sądził, że tak potoczą się jego losy. Jednak po takim wejściu będzie mu łatwiej, mam nadzieję, że skupi się tylko na Lechii i nie będzie rozmyślał, co by się wydarzyło, gdyby został w Benfice - podsumowuje Juskowiak.

REKORD LECHII. JEDNO OKNO TRANSFEROWE - 20 NOWYCH PIŁKARZY! OTO ONI