Kacper Suchecki: Huub Stevens w Lechii? Przecież to strzał w dziesiątkę!

To, że dni Joaquima Machado w Lechii Gdańsk są policzone, jest już właściwie przesądzone. Wśród kandydatów na nowego trenera pojawia się nazwisko Huuba Stevensa. Wydaje mi się, że byłby to strzał w dziesiątkę - pisze Kacper Suchecki z trojmiasto.sport.pl.


Choć dorobek punktowy Lechii po siedmiu kolejkach jest więcej niż dobry, to styl gry drużyny zmusza zarząd biało-zielonych do poszukiwań nowego szkoleniowca. Mimo oficjalnych zapewnień przedstawicieli klubu, że trener Machado ma ich pełne poparcie, wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że dni Portugalczyka w Lechii są policzone, a utrzymanie stanowiska na czas dwutygodniowej przerwy na reprezentację spowodowane jest brakiem odpowiedniego następcy. Choć wśród kojarzonych z Lechią osób znaleźli się m.in. Rene van Eck, Huub Stevens czy Tomasz Hajto, to zbyt wiele ośrodków decyzyjnych w gdańskim klubie skutecznie blokuje szybki wybór nowego szkoleniowca.

Stevens + Hajto?

Pochylając się nad problemem z trenerem Lechii uważam, że ciekawym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie Stevensa, któremu jako asystent pomagałby Hajto - taki duet rozważany był do prowadzenia reprezentacji Polski w następstwie Waldemara Fornalika. Doświadczony Stevens prowadził już takie drużyny jak Schalke, Herthę Berlin, Hamburger SV, 1. FC Koln, Rodę Kerkrade czy PSV Eindhoven. Z pewnością ta kandydatura do najtańszych nie należy, jednak według naszych informacji właściciel biało-zielonych mógłby własnymi pieniędzmi pokryć nadwyżkę pensji Holendra.

Dlaczego jednak Lechia miałaby zatrudniać 60-letniego szkoleniowca, który w ostatnich sezonach stopniowo zbliża się już do trenerskiej emerytury? Ponieważ to idealny moment, aby pozyskać renomowanego szkoleniowca, który swoim charakterem i sposobem pracy idealnie dopasowałby się do ciężkich warunków panujących w Lechii - grupa 20 nowych piłkarzy, z których większość nie ukończyła jeszcze 24 lat. Stevens drużynę prowadzi twardą ręką, ma znakomity warsztat, a na treningach nie ma chwili na odpoczynek. Dodatkowo w szatni budzi respekt, ale przesiąknięty sporą dawką szacunku. Mówiący swobodnie w języku niemieckim oraz niemający problemów z posługiwaniem się językiem angielskim, nie miałby problemu z dotarciem do tak różnorodnej kulturowo drużyny. W dotarciu do Polaków pomógłby mu z pewnością Tomasz Hajto, którego zdecydowanie widziałbym obecnie w Lechii. Posiadający odpowiednią charyzmę, doświadczenie w silniejszych ligach na Zachodzie jako piłkarz oraz sporą wiedzę jako trener w Polsce stanowiłby znakomite uzupełnienie pracy holenderskiego szkoleniowca. Hajto, który słynie z silnego charakteru, mógłby idealnie wpłynąć na przerośnięte ego kilku nowych piłkarzy w Lechii. Uświadomiłby zawodnikom, czego wymaga się od piłkarza w dobrym europejskim klubie oraz mógłby stać się liderem szatni, którego w Gdańsku wyraźnie brakuje.

Nie brnijmy w trenerów z niższych lig

Uważam, że zatrudnianie kolejnego nieznanego trenera z niższych lig europejskich mija się z celem. Wariant z trenerem Machado się nie sprawdził i jeśli Lechia ma ambicje stania się europejskim klubem, nie może brnąć w zatrudnianie szkoleniowca z podobnym CV. Skończył się czas na eksperymentowanie z trenerami, których umiejętności nijak się mają do potencjału drzemiącego w gdańskiej drużynie. Lechii potrzebny jest szkoleniowiec z odpowiednim warsztatem i doświadczeniem, który udźwignie oczekiwania związane z biało-zielonymi. Trener z niższej ligi portugalskiej Machado, czy nawet mistrz drugiej ligi szwajcarskiej van Eck to rozmiar kapelusza trenera Jurija Szatałowa, który z Górnikiem Łęczna wywalczył awans do ekstraklasy.

Może zatem warto pochylić się nad pomysłem zatrudnienia Huuba Stevensa i Tomasza Hajty?

Zgadzasz się? Podyskutuj z autorem na Twitterze - @ka_suchecki

LECHIA NIE TYLKO KUPUJE, ALE I "CZYŚCI". LATEM ODESZŁO AŻ 19 PIŁKARZY!
{"mainEntityOfPage":{"url":"http://www.trojmiasto.sport.pl/sport-trojmiasto/1,111904,16618132,Kacper_Suchecki__Huub_Stevens_w_Lechii__Przeciez_to.html","@type":"WebPage"},"articleBody":null,"headline":"Kacper Suchecki: Huub Stevens w Lechii? Przecież to strzał w dziesiątkę!","datePublished":"2014-09-11T06:01:00Z","dateModified":"2014-09-11T06:12:52Z","articleSection":"sport-trojmiasto","description":"To, że dni Joaquima Machado w Lechii Gdańsk są policzone, jest już właściwie przesądzone. Wśród kandydatów na nowego trenera pojawia się nazwisko Huuba Stevensa. Wydaje mi się, że byłby to strzał w dziesiątkę - pisze Kacper Suchecki z trojmiasto.sport.pl.","publisher":{"@type":"Organization","name":"www.trojmiasto.sport.pl","logo":{"url":"http://www.trojmiasto.sport.pl/logos/509.png","name":null,"width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"}},"author":{"url":null,"email":null,"name":"Kacper Suchecki","@type":"Person"},"@context":"http://schema.org","@type":"NewsArticle","name":"Kacper Suchecki: Huub Stevens w Lechii? Przecież to strzał w dziesiątkę!","image":[{"url":"https://bi.im-g.pl/im/5/10380/z10380765V,Huub-Stevens.jpg","name":"Huub Stevens","width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"},{"url":"https://bi.im-g.pl/im/4/8436/z8436414V,Trener-Red-Bull-Salzburg-Huub-Stevens.jpg","name":"Trener Red Bull Salzburg Huub Stevens","width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"},{"url":"https://bi.im-g.pl/im/db/b4/fc/z16561371V,Trener-Lechii-Joaquim-Machado.jpg","name":"Trener Lechii Joaquim Machado","width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"}]}