Co postanowi Rada Nadzorcza Lechii? Kto będzie trenerem, jaki skład zarządu?

W poniedziałek zbierze się Rada Nadzorcza spółki Lechia Gdańsk SA. Po spotkaniu powinniśmy wiedzieć, kto będzie w najbliższym czasie trenerem zespołu oraz jakie będą dalsze losy członków zarządu klubu. Wśród kandydatów są m.in. Ricardo Moniz i Tomasz Hajto, niewykluczone również, że na stanowisku pozostanie Tomasz Unton, który poprzedniego szkoleniowca Joaquima Machado miał zastąpić tymczasowo.


Jeszcze kilkanaście dni temu pewnym kandydatem był Hajto, ale veto postawił zarząd klubu z popieranym przez kibiców prezesem Dariuszem Krawczykiem na czele. Na ostatnim meczu z Cracovią kibice wywiesili transparent z napisem "Dariusz Krawczyk 1945% poparcia", okrzykami mocno wsparli również Untona oraz pomagającego mu Macieja Kalkowskiego.

W tym momencie zatrudnienie Hajty możliwe jest tylko w przypadku zmian w zarządzie i odwołania z funkcji prezesa Krawczyka, a to mogłoby wywołać głęboki konflikt z kibicami. Tego w klubie nie chciałby chyba nikt.

W skład rady nadzorczej wchodzą Franz Josef Wernze, Maciej Bałaziński, Dariusz Kowalczyk, Łukasz Warczak, przedstawiciele akcjonariuszy mniejszościowych Jarosław Czarnecki i Krawczyk oraz przedstawiciel Lotosu Jowita Twardowska. Przewagę 4:3 mają akcjonariusze większościowi, więc mogą oni doprowadzić do zmian w zarządzie. Bardzo słabą pozycję ma w nim zresztą wiceprezes ds. sportowych Andrzej Juskowiak (oprócz niego i Krawczyka zasiada w nim jeszcze wiceprezes ds. finansowych Artur Waśkiewicz). Żeby posiadać realną władzę w klubie, właściciele muszą mieć w zarządzie dwóch przedstawicieli. W tej chwili de facto nie mają żadnego. Zmiany wydają się więc pewne, pytanie tylko, jak daleko będą one posunięte i z czym będą się wiązać.

Oprócz ewentualnych zmian w zarządzie najbardziej palącym problemem jest wybór trenera. Jak już pisaliśmy wcześniej, do pracy w Lechii mógłby wrócić Moniz, który niedawno został zwolniony z TSV Monachium. Wówczas Unton i być może również Kalkowski mogliby zostać asystentami Holendra. Możliwe jest również pozostawienie obecnego układu Unton - Kalkowski (ich pracę bardzo chwalą piłkarze Lechii), a gdzieś w tle czai się też cały czas Hajto. Tu jednak wracamy do punktu wyjścia i bardzo prawdopodobnego konfliktu z kibicami...

Wszystkie najważniejsze decyzje powinniśmy poznać w najbliższym czasie.

TOP 7 PIŁKARZY, KTÓRZY PO ZAKOŃCZENIU KARIERY PRACOWALI W LECHII