Bogusław Kaczmarek: W Lechii trzeba przejrzystości

- Głowa mnie boli i serce mi krwawi, gdy patrzę na to, co dzieje się obecnie w Lechii. Cały czas widzę jednak dla gdańskiej drużyny jasną przyszłość - mówi były piłkarz i trener biało-zielonych Bogusław Kaczmarek.


W ostatnich tygodniach przez Lechię przetoczyła się prawdziwa burza, która najpierw z powodu mało satysfakcjonujących wyników ze stanowiska pierwszego trenera wywiała Joaquima Machado. Na jego miejsce chciano zatrudnić w klubie Tomasza Hajtę, na co otwarcie sprzeciwił się zarząd z prezesem Dariuszem Krawczykiem na czele. Pokłosiem całego zawirowania stały się ostatnie decyzje rady nadzorczej Lechii, która odwołała ze stanowiska wiceprezesów Andrzeja Juskowiaka i Artura Waśkiewicza (na ich miejsce powołano Agatę Kowalską i Dirka Willersa). Sam dymisję złożył zaś Krawczyk.

Choć od zwolnienia Machado minęły już ponad dwa tygodnie, to w dalszym ciągu nie wiadomo, kto będzie jego ostatecznym następcą. Póki co drużynę prowadzą Tomasz Unton i Maciej Kalkowski, jednak nie wiadomo, czy powierzenie opieki nad zespołem temu duetowi będzie rozwiązaniem docelowym. Możliwy jest również scenariusz, w którym do Lechii wraca Ricardo Moniz.

Obecnym zamieszaniem, jakie panuje w Lechii, mocno zaniepokojony jest Bogusław Kaczmarek.

- Głowa mnie boli i serce mi krwawi, kiedy patrzę na to, co się dzieje teraz w klubie i jego otoczeniu. Główny zarzut, jaki mogę skierować do osób, które mają wpływ na to, co dzieje się w Lechii, to brak przejrzystości tych działań. Jeśli wolno mi użyć nomenklatury pokerowej, to chciałbym, żeby wszystkie karty zostały wreszcie odkryte, tak by kibice, sponsorzy z Grupą Lotos na czele oraz prezydent miasta Paweł Adamowicz, który również z zaniepokojeniem przygląda się sytuacji w Lechii, mieli jasność, kto za co ponosi odpowiedzialność - mówi Kaczmarek w rozmowie z trojmiasto.sport.pl - Na razie wszystko pozostaje w zawieszeniu, ale liczę na to, że wkrótce podjęte zostaną wiążące decyzje, w jakim kierunku Lechia ma podążać - dodaje były szkoleniowiec biało-zielonych.

Zdaniem byłego trenera gdańskiej drużyny spore poczucie zawodu pozostawił po sobie były już wiceprezes Lechii ds. sportowych Andrzej Juskowiak.

- Szanuję dokonania Andrzeja jako piłkarza, ale muszę przyznać, że w funkcji wiceprezesa Lechii się nie sprawdził. Miał tutaj pełne pole do popisu i nie do końca wykorzystał możliwości, jakie daje jego stanowisko. Może przyjął na siebie zbyt wiele obowiązków? Faktem jest, że jego działania i realizacja określonych celów były niespójne z jego wcześniejszymi deklaracjami - podkreśla "Bobo".

Mimo gęstej atmosfery, jaka wytworzyła się wokół Lechii w ostatnich tygodniach, Kaczmarek widzi dla biało-zielonych światło w tunelu.

- W tym całym marazmie, jaki ostatnio dopadł zespół, promyk nadziei na wyjście z kryzysu dają trenerzy Unton i Kalkowski. Po katastrofie w Stalowej Woli [Lechia odpadła z II-ligową Stalą w 1/16 Pucharu Polski] właściwie postawili diagnozę i znaleźli środki zaradcze. Efektem ich działania była postawa zespołu w meczach z Górnikiem w Zabrzu i Cracovią u siebie. Zrobili w tych dwóch spotkaniach cztery punkty, tak naprawdę powinni ich mieć sześć, bo spotkanie w Zabrzu było jak najbardziej do wygrania. A jeśli już trzymamy się porównań lekarskich, to teraz nie powinno im się przeszkadzać, a za jakiś czas pacjent "Lechia Gdańsk" w pełni sił stanie na nogi. I właśnie w tej sferze sportowej widzę dla biało-zielonych największą szansę. W dalszym ciągu uważam, że Lechia może być w ekstraklasie trzecią siłą za Legią Warszawa i Lechem Poznań i realnie myśleć o europejskich pucharach. Zwłaszcza że przecież na koniec sezonu punkty dzielone będą na pół i nawet z dalszego miejsca można skutecznie zaatakować podium. Co zresztą gdańszczanie pokazali w ubiegłym sezonie. Dlaczego zatem nie miałoby się im udać i tym razem? - kończy Kaczmarek.

LECHIA NIE TYLKO KUPUJE, ALE I "CZYŚCI". LATEM ODESZŁO AŻ 19 PIŁKARZY!
{"mainEntityOfPage":{"url":"http://www.trojmiasto.sport.pl/sport-trojmiasto/1,111904,16771761,Boguslaw_Kaczmarek__W_Lechii_trzeba_przejrzystosci.html","@type":"WebPage"},"articleBody":null,"headline":"Bogusław Kaczmarek: W Lechii trzeba przejrzystości","datePublished":"2014-10-08T15:34:00Z","dateModified":"2014-10-08T15:44:50Z","articleSection":"sport-trojmiasto","description":"- Głowa mnie boli i serce mi krwawi, gdy patrzę na to, co dzieje się obecnie w Lechii. Cały czas widzę jednak dla gdańskiej drużyny jasną przyszłość - mówi były piłkarz i trener biało-zielonych Bogusław Kaczmarek.","publisher":{"@type":"Organization","name":"www.trojmiasto.sport.pl","logo":{"url":"http://www.trojmiasto.sport.pl/logos/509.png","name":null,"width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"}},"author":{"url":null,"email":null,"name":"Konrad Marciński","@type":"Person"},"@context":"http://schema.org","@type":"NewsArticle","name":"Bogusław Kaczmarek: W Lechii trzeba przejrzystości","image":[{"url":"https://bi.im-g.pl/im/ae/4a/d6/z14043822V,Boguslaw-Kaczmarek.jpg","name":"Bogusław Kaczmarek","width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"},{"url":"https://bi.im-g.pl/im/a2/4a/d6/z14043810V,Boguslaw-Kaczmarek-bedzie-jednym-z-gosci-kursu-pro.jpg","name":"Bogusław Kaczmarek będzie jednym z gości kursu profesjonalnego scoutingu piłkarskiego IPSO","width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"},{"url":"https://bi.im-g.pl/im/69/32/d6/z14037609V,Boguslaw-Kaczmarek.jpg","name":"Bogusław Kaczmarek","width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"},{"url":"https://bi.im-g.pl/im/e4/02/f6/z16122596V,Andrzej-Juskowiak.jpg","name":"Andrzej Juskowiak","width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"},{"url":"https://bi.im-g.pl/im/e8/b2/eb/z15446760V,Andrzej-Juskowiak---prezes-Akademii-Pilkarskiej-Le.jpg","name":"Andrzej Juskowiak - prezes Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk","width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"}]}