Sport.pl

Trener Lechii Tomasz Unton: Czuję się lekceważony przez klub, to jest brak szacunku

Tomasz Unton od niemal trzech tygodni pełni funkcję trenera Lechii, ale wciąż nie wie czy jest tylko szkoleniowcem tymczasowym, czy zostanie nim na dłużej. - Nie pracuje się komfortowo kiedy nie wiadomo na czym się stoi. Do dziś nie mam z klubu żadnej informacji na temat mojej przyszłości, to według mnie brak szacunku - podkreśla Unton. - Tomek poprowadzi zespół w najbliższym meczu z Legią - mówi menedżer zespołu Sławomir Wojciechowski.


Unton, któremu w prowadzeniu zespołu pomaga Maciej Kalkowski, zastąpił zwolnionego Portugalczyka Joaquima Machado 21 czerwca (wcześniej był jednym z jego asystentów). Zaczął od falstartu - porażki w Pucharze Polski z drugoligową Stalą Stalowa Wola - ale potem w dwóch meczach ligowych Lechia zremisowała na wyjeździe z Górnikiem Zabrze 2:2 oraz pokonała Cracovię 1:0. Zespół prezentował się w tych meczach nieco lepiej niż wcześniej, chociaż wciąż jest bardzo dużo do zrobienia. Za Untonem i Kalkowskim, których nazwać można ludźmi Lechii, murem stoją kibice biało-zielonych. Dali oni temu dowód podczas meczu z Cracovią, często skandując ich nazwiska.

"Czuję się lekceważony"

Jednak kierownictwo klubu wciąż nie ogłosiło oficjalnie, czy Unton z Kalkowskim zostaną trenerami na dłużej, czy są tylko opcją tymczasową. Nie jest jednak tajemnicą, że Lechia prowadzi rozmowy z innymi szkoleniowcami (m.in. Ricardo Monizem).

- Po części czuję się lekceważony. Wygląda to tak, że jestem na miejscu, więc pracuję, ale w każdej chwili może mnie zastąpić ktoś inny. Dla mnie to jest brak szacunku, i to bez względu na to, jaka jest dziś sytuacja w klubie - podkreśla Unton.

W Lechii zaszły ostatnio spore zmiany. Klub ma nowy zarząd, ale po odwołaniu Andrzeja Juskowiaka nie ma w nim osoby odpowiedzialnej za pion sportowy. W tym aspekcie dużo do powiedzenia ma obecnie menedżer Sławomir Wojciechowski.

- Jeśli chodzi o sytuację z trenerami, to mogę zapewnić, że Tomek Unton na 99 proc. poprowadzi zespół w następnym meczu z Legią. A właściwie to na pewno - powiedział nam Wojciechowski.

W tej chwili najważniejsze zadanie Untona to odbudowanie zespołu pod względem motorycznym. Po trzymiesięcznych rządach Machado jest on pod tym względem mocno "zapuszczony".

- Pracujemy nad tym, żeby podnieść zespół motorycznie. Były robione badania i wiemy, że jest pod tym względem dużo do zrobienia - podkreśla Unton. - Trzeba się tylko zastanowić, czy mamy właściwą drogę. Niedawno przyszli dwaj specjaliści od przygotowania fizycznego [Niemiec Yannick Obenauer oraz Marokańczyk Yassir Laqrachili] i to wedle ich programu pracujemy, chociaż ja też mam jakiś pomysł w tym temacie. Konsultujemy różne rzeczy, ja na przykład niekoniecznie muszę się znać na fizjologii. Lubię słuchać ludzi, z każdym mogę porozmawiać i wyciągnąć jakieś wnioski, ale na tę chwilę to Yannick i Yassir odpowiadają za przygotowanie fizyczne - zaznacza trener Lechii.

Poprawa w sferze mentalnej

Co na pewno można zauważyć, to poprawa w sferze mentalnej.

- Tu jest duża zmiana na plus i to chyba wszyscy widzą, nawet sceptycy. A jeśli tego nie widzą, to znaczy że nie chcą widzieć - przyznaje Unton. - Aczkolwiek żeby to wszystko podtrzymać, musi być klarowna informacja od zarządu jak wygląda sytuacja z trenerem. Oczywiście my pracujemy jak najlepiej potrafimy, przygotowujemy się do zajęć, ale jeżeli pewne rzeczy nie są wyjaśnione w stu procentach, gdzieś to się rozmywa i ucieka. Przecież piłkarze to nie są dzieci, zdają sobie sprawę, jak wygląda sytuacja. A brak informacji to jest najgorsze, co może być. Obojętnie jaka informacja jest lepsza niż żadna. Myślałem, że dowiem się czegoś w środę, ale przyjechał tylko Andrzej Juskowiak [w poniedziałek odwołany z funkcji wiceprezesa ds. sportowych], żeby się pożegnać. Cały czas pracujemy w niepewności. Ta niewiedza sprawia, że nie wiem, jak mam się do tego wszystkiego ustosunkować. Jeden mikrocykl, drugi, trzeci, jakiś pomysł jest, ale wiadomo, że trenera rozlicza się za wyniki. Mamy z Maćkiem Kalkowskim plan na to, żeby ten zespół dźwignąć, ale muszą zapaść konkretne decyzje. A teraz pracujemy praktycznie z dnia na dzień - podsumowuje Unton.

ZWOLNIONY Z LECHII MAREK SZUTOWICZ: ZA MACHADO ZOSTAŁO DUŻO SPIEPRZONE
{"mainEntityOfPage":{"url":"http://www.trojmiasto.sport.pl/sport-trojmiasto/1,111904,16774778,Trener_Lechii_Tomasz_Unton__Czuje_sie_lekcewazony.html","@type":"WebPage"},"articleBody":null,"headline":"Trener Lechii Tomasz Unton: Czuję się lekceważony przez klub, to jest brak szacunku","datePublished":"2014-10-09T09:27:00Z","dateModified":"2014-10-09T16:28:20Z","articleSection":"sport-trojmiasto","description":"Tomasz Unton od niemal trzech tygodni pełni funkcję trenera Lechii, ale wciąż nie wie czy jest tylko szkoleniowcem tymczasowym, czy zostanie nim na dłużej. - Nie pracuje się komfortowo kiedy nie wiadomo na czym się stoi. Do dziś nie mam z klubu żadnej informacji na temat mojej przyszłości, to według mnie brak szacunku - podkreśla Unton. - Tomek poprowadzi zespół w najbliższym meczu z Legią - mówi menedżer zespołu Sławomir Wojciechowski.","publisher":{"@type":"Organization","name":"www.trojmiasto.sport.pl","logo":{"url":"http://www.trojmiasto.sport.pl/logos/509.png","name":null,"width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"}},"author":{"url":null,"email":null,"name":"Tomasz Osowski","@type":"Person"},"@context":"http://schema.org","@type":"NewsArticle","name":"Trener Lechii Tomasz Unton: Czuję się lekceważony przez klub, to jest brak szacunku","image":[{"url":"https://bi.im-g.pl/im/9d/f7/ff/z16775069V,Tomasz-Unton.jpg","name":"Tomasz Unton","width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"}]}
Więcej o:
Komentarze (7)
Trener Lechii Tomasz Unton: Czuję się lekceważony przez klub, to jest brak szacunku
Zaloguj się
 • przemek2707

  Oceniono 51 razy 45

  Wygraj chłopie dwa - trzy mecze, to przestaną Cię lekceważyć

 • aa1000

  Oceniono 19 razy 3

  Panie trenerze.
  Władze Lechii są trzy poziomy wyżej niż pan [przepraszam pana prezesa PiSu za naruszenie praw autorskich].

 • okobar79

  Oceniono 7 razy 1

  "Unton, któremu w prowadzeniu zespołu pomaga Maciej Kalkowski, zastąpił zwolnionego Portugalczyka Joaquima Machado 21 czerwca (wcześniej był jednym z jego asystentów). "

  21 czerwca? serio? Gazeto miesiące chyba ci się pomyliły :P

 • gigigolo

  Oceniono 28 razy 0

  kurczę, jak się czujesz lekceważony to odejdź, złóż wypowiedzenie, a nie pierz swoich brudnych gaci w atmosferze wsparcia medialnego. i tyle. jak się jest lekceważonym lub ma się pretensje do zarobków to się odchodzi. po takim gadaniu kompletnie straciłeś prestiż i u władz i w zespole.

 • ttoorroo05

  Oceniono 3 razy -3

  Jakis niekumaty ten gosciu,przeciez mu tlumaczyli ze jest TYLKO trenerem tymczasowym.A Maurinho to on nie jest,wiec nie ta polka rozgrywek.

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 19 razy -3

  Jak "znafcy" i "ekserci" piali z zachwytu jakie to nie zakupy zrobiła Lechia to niewielu (jak ja) pisało, że to będzie gruuby niewypał...

  I co??

  Nakupowali jak kiedyś Pogoń albo ŁKS i nikt nie potrafi do ładu i składu z tym dojść!! Na papierze pierwsza czwórka a na boisku?? Może nie być ósemki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX