Zamieszanie wokół transferu Dawidowicza

Sokół Ostróda wciąż nie dostał należnych pieniędzy za transfer swojego wychowanka Pawła Dawidowicza z Lechii Gdańsk do Benfiki Lizbona. Jak wynika z artykułu wp.pl, działacze Sokoła obawiają się, że nie otrzymają umówionej wcześniej sumy. - Lechia chce zapłacić Ostródzie należne temu klubowi pieniądze - brzmi stanowisko Lechii.
W maju bieżącego roku Paweł Dawidowicz został sprzedany do Benfiki Lizbona. Młody pomocnik podpisał 5-letni kontrakt, za który Portugalczycy zapłacili 1,5 mln euro. Kwota za transfer miała zostać przelana do Gdańska w dwóch ratach po 750 tys. euro. Elementem składającym się na przejście Dawidowicza do nowego klubu jest tzw. mechanizm solidarności, który gwarantuje Sokołowi (którego wychowankiem jest Dawidowicz) udział w opłacie transferowej między Benfiką i Lechią.

Jak podaje wp.pl działacze Sokoła, wiedząc, że mają pod swoimi skrzydłami prawdziwy talent, w umowie z Lechią (Dawidowicz przeszedł do gdańskiego klubu w 2011 roku, w wieku 16 lat) umieścili zapis, w którym za kolejny transfer (w tym przypadku do Benfiki) otrzymają odpowiedni procent. Według spekulacji portalu jest to około 15 proc., tj. około 1,2 mln zł, choć według naszych informacji nie jest do końca sprecyzowane, od jakiej kwoty ustalony procent ma zostać wyliczony.

- Jeszcze zanim Paweł został piłkarzem Benfiki, przedstawiciele Lechii trzykrotnie rozmawiali z nami, na koniec był to Mariusz Piekarski i Andrzej Juskowiak. Jednak proponowane przez nich kwoty nie były nawet połową tego, co należy się nam zgodnie z umową za transfer zawodnika. Obowiązujący zapis jest bardzo korzystny dla Sokoła, a my nie chcemy nic ponad to, co się nam należy - mówił w lipcu prezes ostródzkiego klubu Jerzy Sarnecki.

Później według słów Sarneckiego wszystko zostało dogadane z Arturem Waśkiewiczem (ówczesnym wiceprezesem zarządu Lechii ds. finansowych), co potwierdził sam Waśkiewicz w rozmowie z wp.pl:

- Mogę potwierdzić, że doszliśmy do porozumienia z Sokołem Ostróda. Jednak nie udało mi się przed odwołaniem doprowadzić tej sprawy do końca.

Przypomnijmy, że Waśkiewicz został zwolniony z Lechii wraz z wiceprezesem ds. sportowych Andrzejem Juskowiakiem (szczegóły TUTAJ).

Obecnie prezes Sokoła twierdzi, że klub może mieć "z nowym zarządem [Lechii] pod górkę, bo nie wie, jakie będą ich zapewnienia" i dodaje:

- Rozmowy toczą się bardzo powoli. Wystawiliśmy już rachunek Lechii i wysłaliśmy go do Gdańska, ale działacze biało-zielonych chcą, byśmy obniżyli swoje oczekiwania. A przecież my chcemy tyle, ile jest zapisane w umowie. Nic więcej. Wystąpiliśmy już też o pomoc do PZPN, z którym działamy na zasadzie współpracy - mówi Sarnecki.

"Lechia chce zapłacić"

Jakie jest stanowisko gdańskiego klubu w tej sprawie? W przesłanym do trojmiasto.sport.pl oświadczeniu czytamy:

"Zagadnienie nie dotyczy problemu, czy pieniądze za transfer Pawła Dawidowicza się Klubowi Sokół Ostróda należą czy nie. Natomiast wyjaśnienia wymaga kwestia, kiedy i w jakiej wysokości mają one zostać zapłacone. Strony nie tyle różnią się w ocenie tych dwóch bardzo ważnych detali, ile konieczne jest ich ustalenie, ponieważ zapisy umowy pomiędzy Lechią a Ostródą nie precyzowały terminu spłaty ani sposobu wyliczenia należnej kwoty. Lechia ze swojej strony zwróciła się już do Benfiki Lizbona z pismem, w którym poprosiła o bezpośrednie przekazanie Sokołowi wysokości środków należnych z tytułu tzw. mechanizmu solidarności*, a samą wysokość tych środków wyliczył PZPN.

Lechia tak samo jak Sokół Ostróda dąży do zakończenia rozmów dotyczących transferu Pawła Dawidowicza. Nie ma więc żadnego zagrożenia, że rozmowy z obecnym zarządem Lechii mogą być problemowe dla Ostródy. Lechia chce zapłacić Ostródzie należne temu klubowi pieniądze i zrobi to z pewnością po ostatecznym ustaleniu wysokości kwoty i terminu jej spłaty".

Sprawa jest zdecydowanie zawiła i wymaga wytłumaczenia kilku zagadnień:

Czym jest mechanizm solidarności*? Jest to forma partycypacji w kwotach transferowych. Ma chronić małe kluby szkolące wartościowych piłkarzy. Przy tym mechanizmie Benfika będzie musiała zapłacić Sokołowi odpowiedni procent, który wyliczany jest na podstawie lat spędzonych w danym klubie. Sokół, jako pierwszy klub Dawidowicza od czasu ukończenia 12. roku życia, będzie otrzymywał taki procent od każdego kolejnego transferu zagranicznego (przykładem jest tutaj Zlatan Ibrahimović, którego pierwszy klub Malmoe otrzymuje pieniądze za każdy kolejny transfer Szweda) aż do zakończenia kariery przez obecnie 19-letniego piłkarza.

Portal wp.pl w swoim artykule nieoficjalnie informuje, że Lechia wymaga na Sokole, aby klub zrezygnował z kwoty za ekwiwalent wyszkolenia. Jednak z naszych informacji wynika, że Sokołowi nie należą się pieniądze za ekwiwalent, ponieważ przejście Dawidowicza do Gdańska opierało się na transferze pieniężnym, który wyklucza możliwość takiego rozliczania. Dodatkowo kluby często unikają ekwiwalentu, dodając w umowach dodatkowy zapis o procencie od kwoty (w tym przypadku wspominane wcześniej 15 procent).

Pojawia się jeszcze definicja training C=compensation - odszkodowanie za wyszkolenie piłkarza (do ukończenia 23. roku życia), które wypłacane jest pomiędzy klubami z różnych federacji (np. między federacją polską - Lechia, i federacją portugalską - Benfika). Często obie strony uzgadniają ze sobą, że kwota training compensation jest już wliczona w całkowitą sumę transferu.

ZWOLNIONY Z LECHII MAREK SZUTOWICZ: ZA MACHADO ZOSTAŁO DUŻO SPIEPRZONE
{"mainEntityOfPage":{"url":"http://www.trojmiasto.sport.pl/sport-trojmiasto/1,111904,17004080,Zamieszanie_wokol_transferu_Dawidowicza.html","@type":"WebPage"},"articleBody":null,"headline":"Zamieszanie wokół transferu Dawidowicza","datePublished":"2014-11-22T10:32:00Z","dateModified":"2014-11-22T15:46:12Z","articleSection":"sport-trojmiasto","description":"Sokół Ostróda wciąż nie dostał należnych pieniędzy za transfer swojego wychowanka Pawła Dawidowicza z Lechii Gdańsk do Benfiki Lizbona. Jak wynika z artykułu wp.pl, działacze Sokoła obawiają się, że nie otrzymają umówionej wcześniej sumy. - Lechia chce zapłacić Ostródzie należne temu klubowi pieniądze - brzmi stanowisko Lechii.","publisher":{"@type":"Organization","name":"www.trojmiasto.sport.pl","logo":{"url":"http://www.trojmiasto.sport.pl/logos/509.png","name":null,"width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"}},"author":{"url":null,"email":null,"name":"Kacper Suchecki","@type":"Person"},"@context":"http://schema.org","@type":"NewsArticle","name":"Zamieszanie wokół transferu Dawidowicza","image":[{"url":"https://bi.im-g.pl/im/cf/f3/f4/z16053199V,Lechia---Wisla-2-2--Z-prawej-Pawel-Dawidowicz.jpg","name":"Lechia - Wisła 2:2. Z prawej Paweł Dawidowicz","width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"},{"url":"https://bi.im-g.pl/im/de/12/f4/z15995614V,Pawel-Dawidowicz-i-prezydent-Benfiki-Luis-Felipe-V.jpg","name":"Paweł Dawidowicz i prezydent Benfiki Luis Felipe Vieira","width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"},{"url":"https://bi.im-g.pl/im/7b/91/f2/z15896955V,Pawel-Dawidowicz-w-barwach-Lechii-Gdansk.jpg","name":"Paweł Dawidowicz w barwach Lechii Gdańsk","width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"},{"url":"https://bi.im-g.pl/im/54/1d/f0/z15736148V,Pawel-Dawidowicz--z-prawej-.jpg","name":"Paweł Dawidowicz (z prawej)","width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"},{"url":"https://bi.im-g.pl/im/53/1d/f0/z15736147V,Michal-Maslowski-i-Pawel-Dawidowicz.jpg","name":"Michał Masłowski i Paweł Dawidowicz ","width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"},{"url":"https://bi.im-g.pl/im/52/1d/f0/z15736146V,Pawel-Dawidowicz--z-lewej-.jpg","name":"Paweł Dawidowicz (z lewej)","width":null,"height":null,"datePublished":null,"@type":"ImageObject"}]}