Sport.pl

Wyjątkowy projekt Lechii. "Biało-zielona przyszłość z Lotosem" otworzyła 14 ośrodków

"Biało-zielona przyszłość z Lotosem" to wspólny, unikatowy na polską skalę program Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk oraz Grupy Lotos, który skupia 3 tys. adeptów z 14 ośrodków zamiejscowych. - Wszyscy zazdroszczą nam tego projektu, nie tylko w Polsce. Liczba dzieci, które trafiły pod skrzydła programu, jest imponująca, pokazuje, jakim zainteresowaniem się on cieszy - mówi prezes AP Lechia Gdańsk Andrzej Juskowiak.
Celem projektu jest wynajdywanie i szkolenie piłkarskich talentów, które potem stanowić będą o sile dorosłej drużyny Lechii i trafią do reprezentacji Polski, oraz zapewnienie jak największej liczbie dzieci i młodzieży zdrowego rozwoju poprzez futbol. Dlatego program jest poświęcony także tym młodym adeptom, którzy nie mają predyspozycji do zawodowego uprawiania sportu, a piłkę nożną traktują jako hobby.

- Dzieci w naszym regionie zyskały szeroki dostęp do treningu piłkarskiego. W dobie komputerów i wirtualnych rozrywek to niezwykle ważne, aby młodzież mogła wyjść z domu i po prostu wyszaleć się pod okiem starannie wyselekcjonowanych i przeszkolonych trenerów. Bardzo się cieszymy, patrząc z jakim entuzjazmem dzieci biorą udział w turniejach, obozach i zgrupowaniach. Jesteśmy zbudowani tym, że młodzi piłkarze z tak wielu różnych miast, miasteczek i wsi lubią ze sobą przebywać i czują się częścią naszego projektu - mówi Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy Lotos SA.

Na terenie województwa pomorskiego i jego okolic otwartych zostało 14 zamiejscowych ośrodków Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk. "Biało-zielona przyszłość z Lotosem" zainaugurowana została dwa lata temu w Bytowie, kolejne oddziały powstały w: Starogardzie Gdańskim, gminie Pruszcz Gdański, Ustce, gminie Krokowa, Nowym Dworze Gdańskim, Chojnicach, Stężycy, Kartuzach, Luzinie, Elblągu, Gdańsku-Kokoszkach, Słupsku oraz Malborku. Wielką zaletą projektu jest fakt, że dzieci mogą trenować pod okiem fachowców w swoich rodzinnych stronach, bez konieczności wyjazdu do Gdańska.

W oddziałach APLG przygodę z futbolem rozpoczynają dzieci w wieku 6-13 lat. Po przystąpieniu do projektu liczba trenujących w ośrodkach podwoiła się, a w niektórych nawet potroiła. Obecnie pod skrzydłami "Biało-zielonej przyszłości z Lotosem" znajduje się już ponad 3000 dzieci, z czego 2250 objętych jest dokładnym monitoringiem (posiada formatkę, w którą trener na bieżąco wpisuje wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zawodnika). Wszyscy trenują według jednolitego programu. W wieku 15 lat najlepsi z nich przeniosą się bezpośrednio do Gdańska i zasilą juniorskie zespoły Lechii, a docelowo stanowić mają o sile pierwszego zespołu.

"Biało-zielona przyszłość z Lotosem" to unikatowy w Polsce projekt. Prężne akademie posiadają Legia Warszawa, Lech Poznań czy Zagłębie Lubin, jednak żaden inny klub nie prowadzi szkolenia młodzieży w swoim regionie na taką skalę jak Lechia.

- Wszyscy zazdroszczą nam tego programu, nie tylko w Polsce. Liczba dzieci, które trafiły pod skrzydła programu, jest imponująca, pokazuje, jakim zainteresowaniem się on cieszy. Projekt jest bardzo dobrze przygotowany. Plan szkolenia nakreślony jest szczegółowo, każdy detal jest dopracowany. Już po dwóch latach widać efekty: miejsca, do których dotarliśmy z programem, zyskują dobrą markę, są dobrze zorganizowane i mają dobrych trenerów - podkreśla Andrzej Juskowiak.

Dzięki wsparciu finansowemu LOTOSU ośrodki wyposażone zostały w sprzęt sportowy, najlepsi adepci objęci są system stypendialnym, a lokalni trenerzy otrzymują wynagrodzenie oraz uczestniczą w licznych szkoleniach, także międzynarodowych.

W ramach "Biało-zielonej przyszłości z Lotosem" rozgrywany jest turniej Lotos Junior Cup, który stanowi podsumowanie pracy przy projekcie i równocześnie daje szansę pokazania się dzieciom dotychczas nieobjętym programem.

Młodzi piłkarze integrują się ze sobą także podczas obozów sportowych. Najlepsi w wakacje wyjeżdżają na letni obóz piłkarski. W tym roku odbył się on w Gniewinie, a bazą młodych piłkarzy był hotel Mistral, ten sam, w którym podczas Euro 2012 mieszkali późniejsi zwycięzcy mistrzostw - Hiszpanie.

Podopieczni projektu regularnie odwiedzają PGE Arenę i oglądają mecze Lechii w ekstraklasie, a przed rokiem podziwiali z trybun mecz biało-zielonych ze słynną FC Barceloną. Uczestniczą także w spotkaniach ze znanymi sportowcami, z bliska mogli poznać już m.in. świetnego kierowcę Roberta Kubicę, którego Oficjalnym Partnerem jest Grupa Lotos. Gościem specjalnym otwarcia ośrodka w Kokoszkach był natomiast selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka, a w niedawnej konferencji trenerskiej zorganizowanej m.in. dla szkoleniowców związanych z projektem, uczestniczyli Marcin Dorna (obecnie trener kadry do lat 20) oraz Bartłomiej Zalewski (trener kadry U-16).

- Każdy taki projekt bardzo podnosi jakość szkolenia - podkreśla trener Dorna. - Piramida selekcyjna, na czubie której znajdują się ci najlepsi, uzależniona jest od podstawy. Im więcej zawodników objętych jest w niej szkoleniem, tym lepsi zawodnicy są potem na szczycie. Inicjatywa o tak dużym zasięgu daje też możliwość rozwoju tym, którzy w innym przypadku nie mieliby szansy, aby znaleźć się w systemie szkolenia profesjonalnego - podkreśla szkoleniowiec, który w 2012 roku wywalczył z zespołem biało-czerwonych brązowy medal mistrzostw Europy do lat 17.

"Biało-zielona przyszłość z Lotosem" w liczbach

91 - tylu stypendystów posiada obecnie program

102 - tyle dzieci uczestniczyło w letnich obozach

120 - tylu trenerów pracuje przy projekcie

160 - tylu młodych adeptów wzięło udział w trzech zgrupowaniach kadry projektu w Starogardzie Gdańskim, Ustce i Malborku

1595 - ta liczba obejmuje pomocniczy sprzęt treningowy (pachołki, paliki, minibramki, znaczniki itp.), jaki otrzymały zamiejscowe ośrodki Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk

3000 - to liczba młodych adeptów znajdujących się pod skrzydłami projektu (2250 z nich objętych jest monitoringiem)

3085 - tyle piłek zostało wydanych w ramach programu (przekazane ośrodkom i wykorzystane podczas turniejów)

5212 - to sztuki sprzętu treningowego, które zostały wydane (koszulki treningowe i meczowe, spodenki, getry, dresy, ortaliony)

SUSHI, WOŁOWINKA I ZUPA Z KRWI. KUCHNIA PIŁKARZY LECHII GDAŃSK


Więcej o:
Komentarze (2)
Wyjątkowy projekt Lechii. "Biało-zielona przyszłość z Lotosem" otworzyła 14 ośrodków
Zaloguj się
  • peulson

    Oceniono 1 raz 1

    Ty młocie, zazdrość przez ciebie przemawia. Skąd ty właściwie jesteś?

  • trebohr

    Oceniono 11 razy -9

    "Wszyscy zazdroszczą nam tego programu, nie tylko w Polsce..." Poziom absurdu w marketingu tego klubu przekracza granice. Wszystko, czego nie zrobią jest naj i wszyscy zazdroszczą. Tak jak akcjonariusza, transferów, stadionu, piłkarzy itp a tabela ligowa mówi sama za siebie... Artykuł sponsorowany przez Lotos i PGE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX