Roman Korynt w Klubie Wybitnego Reprezentanta

Legenda Lechii Gdańsk, przed laty znakomity obrońca, Roman Korynt został przyjęty w poczet członków Klubu Wybitnego Reprezentanta PZPN. Oficjalna uroczystość z tej okazji odbędzie się 15 minut przed rozpoczęciem niedzielnego meczu Lechii z Jagiellonią Białystok na stadionie PGE Arena. Początek spotkania o godz. 15.30.


Roman Korynt, który nieco ponad miesiąc temu obchodził 85. rocznicę urodzin, będzie 42. osobą na liście Klubu Wybitnego Reprezentanta PZPN. Przed niedzielnym meczem otrzyma on pamiątkową paterę i oficjalne nadanie nominacji. Wręczą mu ją Dariusz Dziekanowski, przewodniczący Klubu Wybitnego Reprezentanta oraz Radosław Michalski, prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.

Roman Korynt z biało-zielonymi związał się w 1953 roku i grał w Gdańsku 15 lat. Co ciekawe, przygodę ze sportem zaczynał na bokserskim ringu, w latach 1946-47 był nawet mistrzem Wybrzeża w wagach lekkiej i półśredniej.

W trakcie swojej bogatej kariery zaliczył ponad 200 występów w barwach Lechii. W 1956 roku wywalczył wraz z zespołem 3. miejsce w rozgrywkach I ligi - to do dziś najlepszy wynik w historii gdańskiego klubu. Zaliczył też 35 występów w reprezentacji Polski, w kilku z nich pełnił funkcję kapitana. Był wtedy uznawany za jednego z najlepszych stoperów nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Grał m.in. w słynnym meczu biało-czerwonych z ZSRR w 1957 r. Wówczas Polska wygrała 2:1 po dwóch golach Gerarda Cieślika.

- Bazowałem na "czytaniu gry", miałem taki piłkarski instynkt. Wyczuwałem, gdzie poleci piłka, w którą stronę zawodnik drużyny przeciwnej zechce zrobić zwód. Używałem jedynie prawej nogi, ale przede wszystkim dobrze grałem głową. Strzeliłem dzięki niej parę bramek, bo lubiłem czasem pobiec na pole karne rywala, a później cieszyć się razem z kibicami - opowiadał niedawno w rozmowie z "Lechistą" Roman Korynt.

Odznaczony m.in. Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski pracował również jako trener z drużynami młodzieżowymi Lechii.

Urodzony w Tczewie Roman Korynt jest piątym piłkarzem pochodzącym z naszego regionu (obecne woj. pomorskie), który należeć będzie do Klubu Wybitnego Reprezentanta Polski. Wcześniej w jego skład weszli Kazimierz Deyna (Starogard Gdański), Grzegorz Lato (Malbork), Tomasz Wałdoch oraz Andrzej Szarmach (obaj Gdańsk).

TOP 7 PIŁKARZY, KTÓRZY PO ZAKOŃCZENIU KARIERY PRACOWALI W LECHII