Lechia najgorsza w ekstraklasie od momentu zwolnienia Machado. A jego nowy zespół szaleje w Portugalii

Od momentu zwolnienia Joaquima Machado Lechia Gdańsk jest najgorszym zespołem ekstraklasy. Pod wodzą Tomasza Untona oraz Jerzego Brzęczka zdobyła w ośmiu meczach raptem sześć punktów. Tymczasem nowy klub Machado - CD Tondela - świetnie radzi sobie w II lidze portugalskiej.


Machado został trenerem Lechii w czerwcu, ale zupełnie nie poradził sobie z pracą w dość - delikatnie rzecz ujmując - nietypowych okolicznościach. Przypomnijmy, że w przerwie letniej zespół pozyskał aż 20 zawodników, natomiast 19 piłkarzy odeszło z klubu. Wyciągnięty jak królik z kapelusza Portugalczyk (nie jest zbyt znany nawet w swojej ojczyźnie) nie panował nad zespołem, według wielu zawalił również okres przygotowawczy.

Drużyna pod jego wodzą grała topornie, ale punkty ciułała - w dziewięciu spotkaniach zdobyła ich 12 (śr. 1,33 pkt/mecz). Jednak po porażce na własnym boisku z Pogonią Szczecin (0:1) cierpliwość właścicieli się skończyła i Machado został zwolniony.

Wiele to nie pomogło, od tego momentu Lechia spisuje się jeszcze gorzej. Pod wodzą Untona (sześć meczów) oraz Brzęczka (dwa mecze) biało-zieloni wygrali tylko jedno spotkanie i wywalczyli raptem sześć punktów (śr. 0,75 pkt/mecz). W tym okresie żaden zespół ekstraklasy nie ma gorszego bilansu, równie słabo gra tylko Zawisza (także sześć punktów).

Tabela ekstraklasy od momentu odejścia Machado1. Korona Kielce81713:8
2. Legia Warszawa81614:9
3. Jagiellonia Białystok81416:9
4. Lech Poznań81317:9
..........13. Górnik Łęczna886:7
14. Ruch Chorzów879:12
15. Zawisza Bydgoszcz867:12
Lechia Gdańsk867:12
Tymczasem Machado szybko po zwolnieniu z Lechii znalazł zatrudnienie w zespole II ligi portugalskiej CD Tondela i radzi tam sobie świetnie. Kiedy na początku października przejmował drużynę, ta zajmowała w tabeli 12. miejsce. Obecnie jest już na 3. pozycji ze stratą czterech punktów do prowadzących Freamunde oraz Oliveirense (awans do ekstraklasy wywalczą dwa najlepsze zespoły). W tym czasie Tondela zdobyła w siedmiu meczach czternaście punktów (cztery zwycięstwa, dwa remisy i jedna porażka) i jest rewelacją ostatnich tygodni. To pokazuje, jak specyficzny jest zawód trenerski i jak szybko można przebyć w nim drogę z piekła do nieba i odwrotnie.

KARUZELA TRENERSKA W LECHII - DZIEWIĘCIU SZKOLENIOWCÓW W 3 LATA, PIĘCIU W TYM ROKU!