Policja wnioskuje o ukaranie Lechii za odpalenie rac przez kibiców

Komendant wojewódzki policji w Gdańsku złożył wniosek do wojewody pomorskiego o ukaranie Lechii Gdańsk za odpalenie przez jej kibiców rac podczas spotkania z Piastem Gliwice. Z powodu tego incydentu spotkanie na PGE Arenie zostało przerwane na 12 minut.
- Wojewoda pomorski otrzymał wniosek komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku, w którym zwrócił się on z prośbą o rozważenie możliwości skorzystania z uprawnień zawartych w artykule 34 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Zgodnie z nim w przypadku negatywnej oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego wojewoda może zakazać przeprowadzenia imprezy masowej z udziałem publiczności na całym obiekcie lub w jego wydzielonych sektorach, a także wprowadzić na czas określony albo nieokreślony zakaz przeprowadzania imprez masowych na terenie województwa lub jego części - wyjaśnia rzecznik prasowy wojewody pomorskiego Roman Nowak.

- Komendant poinformował również wojewodę, że kilka dni przed meczem policja uzyskała informację o możliwym użyciu przez kibiców środków pirotechnicznych. Do klubu wystosowano pismo w sprawie prowadzenia przez pracowników służby porządkowej i informacyjnej wzmożonej kontroli kibiców podczas wchodzenia na stadion oraz szczegółowego sprawdzenia wnoszonych flag, transparentów i bagażu. W tym wniosku policja podkreśliła także nieskuteczną kontrolę uczestników imprezy masowej oraz bierną postawę służb porządkowych po zaistniałym zdarzeniu - dodaje Nowak.

Po otrzymaniu wniosku Ryszard Stachurski podjął decyzję o wszczęciu postępowania administracyjnego w celu wyjaśnienia sprawy. Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego wojewoda ma 30 dni na rozstrzygnięcie sprawy. Wojewoda pomorski pięć razy zamykał część trybun PGE Areny, ale jeszcze nigdy całego obiektu. Po raz pierwszy zastosował tę sankcję w listopadzie 2012 r. - meczu z Widzewem nie mogli obejrzeć sympatycy łódzkiej drużyny. Część trybun została również wyłączona z użytkowania podczas spotkań z Pogonią Szczecin (1 marca 2013 r.), w trakcie sierpniowych konfrontacji z Jagiellonią Białystok (zamknięty był także sektor gości) i Cracovią oraz 15 lutego 2014 r. ponownie w meczu z Pogonią. W pierwszym spotkaniu po zimowej przerwie Lechia zmierzy się 13 lutego na własnym stadionie z Wisłą Kraków.

Sprawą odpalenia przez kibiców Lechii rac na meczu z Piastem, co doprowadziło do przerwania spotkania zajmie się również Komisja Ligi Ekstraklasy S.A. W tym przypadku gdański klub spotkać może kara finansowa.

BURKINA FASO, GABON, PERU I INNE. SPRAWDŹ, JAK MULTIKULTUROWA JEST POLSKA LIGA