Sport.pl

Czy Lotos opuści Lechię? Możliwości jest kilka

Niewykluczone, że w najbliższym czasie Grupa Lotos przestanie być głównym sponsorem pierwszego zespołu Lechii. Gdański koncern paliwowy analizuje w tej chwili różne możliwe projekty, w realizację których mógłby się zaangażować. Jednym z nich może być przejęcie jako sponsor tytularny nazwy gdańskiej Areny, możliwy jest również sponsoring reprezentacji Polski.
O tym, że nowym właścicielom Lechii oraz Grupie Lotos jest nie po drodze wiadomo już od kilku miesięcy. Polityka prowadzona przez gdański klub nie podoba się władzom gdańskiego koncernu, o czym głośno mówił niedawno na spotkaniu z dziennikarzami prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz

- Z Lechią, zarządzaniem klubem, a również ruchami transferowymi związanymi z zawodnikami, jest niedobrze. To wszystko przekłada się na jakość gry. Życzyłbym sobie mądrego zarządzania, z poszanowaniem sponsorów i pieniędzy oraz budowania zespołów w oparciu o dobrze wyszkolonych zawodników, a nie indywidualistów średniej klasy, którzy oczekują wielkich gaży, nie wnosząc przy tym jakości. Tak aby w klubach obowiązywała zasada racjonalnego rozwoju i aby oczekiwania przy budowaniu struktur kosztowych były na racjonalnym poziomie - zaznaczył Olechnowicz.

Sygnały o tym, że współpraca nie układa się najlepiej, regularnie wysyła też Jowita Twardowska, dyrektor ds. komunikacji i CSR Grupy Lotos, przedstawiciel firmy w Radzie Nadzorczej gdańskiego klubu. To m.in. ona, a także akcjonariusze mniejszościowi, storpedowali pomysł zatrudnienia na stanowisku trenera Tomasza Hajto.

To wszystko sprawia, że w najbliższym czasie po ponad czterech latach dojść może do rozwodu Lechii z Lotosem. Co ciekawe, w gdańskim klubie nie zamierzają z tego powodu specjalnie rozpaczać. Raz, że ze względu na osobę właściciela Franza Josefa Wernze, Lechia przynajmniej teoretycznie czuje się zabezpieczona finansowo, a dwa - jest według nowych właścicieli na tyle łakomym kąskiem, że nie powinno być większych kłopotów z pozyskaniem nowego sponsora strategicznego. M.in. w tym celu klub powrócił do współpracy z firmą Sportfive, która ma szukać dla Lechii partnerów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Gdański klub po raz pierwszy związał się z niemieckim potentatem na rynku marketingu sportowego w 2009 roku, ale ten mariaż nie przetrwał długo i nie przyniósł spodziewanych efektów.

Ewentualna decyzja Grupy Lotos o opuszczeniu Lechii związana może być z zaangażowaniem się w nowe projekty. Jeden z nich zakłada, że Lotos mógłby zostać sponsorem tytularnym gdańskiego stadionu - obecnie PGE Areny. Co prawda prezes Olechnowicz w nieoficjalnych rozmowach zaprzecza, jakoby Lotos był zainteresowany taką opcją, wiadomo jednak, że przy podejmowaniu tego typu decyzji duże znaczenie ma polityka i sytuacja może być dynamiczna. Pięcioletnia umowa podpisana przez miasto Gdańsk z koncernem energetycznym PGE upływa w połowie przyszłego roku i nie zostanie przedłużona. Jednym z powodów jest fakt, że na stadionie bardzo mało się dzieje, a imprez, poza meczami Lechii, jest jak na lekarstwo. W związku z tym cena za umieszczenie swojej nazwy będzie teraz dużo niższa, dla Lotosu może to więc być bardzo dobra okazja. Przypomnijmy, że PGE zapłaciło za ten przywilej 35 mln zł (7 mln zł rocznie). W przyszłym roku PGE ma zostać sponsorem tytularnym Stadionu Narodowego, a pięcioletnia umowa ma opiewać na 45 mln zł (9 mln zł rocznie).

Lotos mógłby się również zaangażować w sponsoring reprezentacji Polski. PZPN po rezygnacji Orange szuka głównego sponsora kadry i wśród potencjalnych następców rozważana jest również kandydatura największej pomorskiej firmy.

Jaką kwotę przeznacza rocznie Grupa Lotos na funkcjonowanie pierwszego zespołu, oficjalnie nie wiadomo, na dodatek jest ona uzależniona od wyników zespołu. Pierwsza umowa opiewała na ok. 5-6 mln zł rocznie, druga, podpisana w 2013 roku, mogła być dla Lechii nieco korzystniejsza. Warto dodać, że sporo pieniędzy przeznaczanych jest również na nowatorski projekt "Biało-zielona przyszłość z Lotosem", z którego Grupa Lotos nie zamierza rezygnować. Przypomnijmy, że w jego ramach działa Akademia Piłkarska Lechii oraz 14 ośrodków zamiejscowych, które szkolą w sumie 3 tys. młodych adeptów.

LECHIA SKOŃCZY JAK ZAGŁĘBIE? BIAŁO-ZIELONI IDĄ ŚLADAMI MIEDZIOWYCH


Więcej o:
Komentarze (6)
Czy Lotos opuści Lechię? Możliwości jest kilka
Zaloguj się
 • debordian

  Oceniono 20 razy 18

  Dobra decyzja. Niech zostanie sama akademia - to Lotos może spokojnie wspierać. Ale klub, który wydaje bezmyślnie pieniądze nie licząc się z oczekiwaniami kibiców? Nie, niech sobie Wernze sam kupuje piłkarzy.

 • ka-miller85

  Oceniono 15 razy 9

  Ja to się dziwię od kilku lat, że Lotos w ogóle sponsoruje Lechię. Marka, która firmuje Mistrzów Świata i Mistrzów Olimpijskich płaci za kopanie na poziomie średnim nawet jak na polską ligę, tylko dlatego, że ma siedzibę w tym samym mieście...

 • cwdj

  Oceniono 5 razy 3

  Wielki sponsor zostawi najpopularniejszy gdański klub wraz z cały syfem, którym rafineria od lat zatruwa gdańszczan. W zamian wielki sponsor zasponsoruje inne wydarzenia dalekie od Gdańska, jak rajd Dakar, reprezentację grającą głównie w Warszawie, czy też skoki narciarskie

 • Krzysiek Kurowski

  Oceniono 7 razy 3

  13 klub Polskiej Ekstraklasy jest spokojny o to że dostanie sporo kasy od sponsora tej samej co l Lotos klasy.No co za czasy
  A na poważnie to Lechia jest w tak ciemnej d*** że powinna ją sponsorowac firma wydająca żarówki

 • thedymero

  Oceniono 8 razy 0

  W Polsce, oprócz Legii, nie ma takiego klubu o którym mówi Pan z Lotosu. Gdyby zainwestowali w Lecha czy Śląsk, to może jeszcze da się coś uratować, bo już np. taka Wisła to nie bardzo, nie wspominając o reszcie ligi.

 • kochanka.dorna

  Oceniono 4 razy -2

  Prezes Lotosu porzucił gdynska koszykówkę mimo wielu sukcesów i tytułów, porzucil Gdański żużel jakoby z powodu braku sukcesów. I za namową polityków platformiarzy wpadł w szambo Lechii. Żenada, kompromitacja, dno - za to płacilismy my podatnicy i kierowcy grube miliony co roku. To samo z PGE (nazwa stadionu symbolu kompromitacji) . Ale za rok wybory i aby przetrwać na stołku prezesa państwowej spółki bez względu na wynik wyborów oleje wreszcie Lechię i pójdzie w reprezentacje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX