Sport.pl

Grupa Lotos oficjalnie sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski. Co dalej z Lechią?

We wtorek Grupa Lotos oficjalnie została głównym sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski. To oznacza, że prawdopodobnie przestanie być z kolei głównym sponsorem Lechii Gdańsk. - Dalej jesteśmy z Lechią, a w najbliższych dniach będziemy prowadzić rozmowy co do kształtu i zakresu dalszej współpracy - mówi rzecznik prasowy Lotosu Marcin Zachowicz. - Jesteśmy otwarci na wszystkie rozmowy, ale bez względu na ostateczną decyzję Lotosu klub jest zabezpieczony finansowo na tę okoliczność - podkreśla prezes Lechii Adam Mandziara.


Współpraca między Lechią a Lotosem rozpoczęła się w listopadzie 2010 roku. Podpisana wówczas 3-letnia umowa gwarantowała gdańskiemu klubowi w sumie ok. 17 mln zł. Jeszcze przed jej upłynięciem obie strony przedłużyły kontrakt, który wiąże je do końca czerwca 2016 roku. Szacuje się, że w tej chwili firma przeznacza na klub łącznie ok. 8-9 mln zł rocznie, ale spora część tych pieniędzy (ok. 2 mln zł) przeznaczona jest na rozwijanie projektu "Biało-zielona przyszłość z Lotosem". Ma on być kontynuowany, nie wiadomo natomiast, co dalej ze sponsorowaniem pierwszego zespołu. Nakłady mogą ulec znacznemu zmniejszeniu, a Grupa Lotos prawdopodobnie przestanie być głównym sponsorem klubu. Za to może zostać tytularnym sponsorem stadionu w Gdańsku (obecnie PGE Arena), o czym trojmiasto.sport.pl pisało już w grudniu. Umowa miasta z PGE kończy się bowiem w połowie 2015 roku.

- Mogę powiedzieć, że dalej jesteśmy z Lechią, a w najbliższych dniach chcemy przeprowadzić rozmowy z kierownictwem gdańskiego klubu, co do kształtu i zakresu naszej dalszej współpracy. Możliwe są różne rozwiązania - informuje nas rzecznik prasowy Grupy Lotos Marcin Zachowicz.

Spokojnie do całej sprawy podchodzi prezes Lechii Adam Mandziara.

- Należy pogratulować Lotosowi, że został sponsorem reprezentacji Polski, bo dzięki temu wszedł na wyższą półkę marketingową - przyznaje prezes Mandziara w rozmowie z trojmiasto.sport.pl. - My jako klub jesteśmy otwarci na wszelkie rozmowy co do kształtu naszej dalszej współpracy, ale nie wierzę w to, że Lotos chciałby łamać umowy. Obecna obowiązuje do 30 czerwca 2016 roku i tego na dziś się trzymamy. Myślę, że znajdziemy jakieś rozwiązanie, które zadowoli obie strony, i uda się wypracować jakiś konsensus. Chciałbym jeszcze zapewnić, że obojętnie jaka będzie ostateczna decyzja Grupy Lotos, nie zaburzy ona stabilizacji finansowej klubu, jesteśmy na tę okoliczność przygotowani. Czy mamy już na oku jakiegoś nowego sponsora głównego? Spokojnie, nie ma sensu sięgać tak daleko. Spotkamy się z władzami Lotosu, podyskutujemy, wówczas będziemy podejmować dalsze decyzje - podkreśla prezes Mandziara.

Kontrakt Grupy Lotos z Polskim Związkiem Piłki Nożnej obowiązywać będzie do 31 grudnia 2018 roku. Gwarantuje PZPN minimum 8 mln zł rocznie, ale w przypadku sukcesów reprezentacji Polski (awans na Euro 2016, wyjście z grupy na tym turnieju, awans na mistrzostwa świata 2018) suma ta może wzrosnąć w niektórych latach nawet dwukrotnie.

BIENIUK, ŻEWŁAKOW... KIEDYŚ PODPORY SWOICH KLUBÓW, TERAZ W INNYCH ROLACH


Więcej o:
Komentarze (1)
Grupa Lotos oficjalnie sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski. Co dalej z Lechią?
Zaloguj się
  • cwdj

    Oceniono 22 razy 14

    Docelowo rafineria truć będzie mieszkańców Gdańska, za to wspierać PZPN, skoki narciarskie i takie tam inne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX