Lechia wciąż jest zespołem w budowie? Nie ma lepszego dowodu

Już z 32 piłkarzy skorzystali w obecnym sezonie ekstraklasy trenerzy Lechii. Większa liczba zawodników przewinęła się tylko w Legii Warszawa u stosującego specyficzną rotację Henninga Berga oraz w Zawiszy Bydgoszcz, gdzie zimą nastąpiła prawdziwa rewolucja.
W sobotnim spotkaniu ze Śląskiem Wrocław w ekstraklasie zadebiutował reprezentant Gwinei Bissau Rudinilson (posiada on również obywatelstwo portugalskie). Był to już 32. zawodnik, który w tym sezonie zagrał w barwach Lechii. Zebrały się więc już niemal trzy pełne "jedenastki", a to przecież jeszcze nie koniec sezonu. Chociaż szanse na kolejne debiuty są raczej niewielkie (z obecnej szerokiej kadry pierwszego zespołu w tym sezonie nie zagrali do tej pory tylko bramkarze Łukasz Budziłek i Patryk Sobczak, a także Bernard Powszuk i Przemysław Macierzyński).

Tak duża liczba wykorzystanych zawodników (dodać do tego trzeba również trzech różnych trenerów) pokazuje, że Lechia to wciąż zespół w (prze)budowie. I ten proces jeszcze chwilę potrwa. Przecież po obecnym sezonie część piłkarzy pożegna się z klubem (kadra jest zbyt przeładowana), do tego dojdzie kilku nowych. W takiej sytuacji ciężko o stabilność składu, ale taka jest cena stworzenia drużyny, która w najbliższym czasie ma walczyć o najwyższe cele w Polsce i pokazać się w Europie.

Jeśli chodzi o inne zespoły ekstraklasy, więcej piłkarzy wykorzystano tylko w Zawiszy (37) oraz Legii (34). Oba przypadki są specyficzne. W Bydgoszczy w połowie sezonu miała miejsce bezprecedensowa rewolucja (13 piłkarzy odeszło, 14 przyszło), przez co w tym sezonie widzimy praktycznie dwa różne zespoły Zawiszy.

Z kolei trener Legii Henning Berg, jak wiadomo, ma specyficzny sposób prowadzenia zespołu polegający na ciągłej rotacji, przy czym często sięga on po zawodników młodych lub bardzo młodych. Tym sposobem w obecnym sezonie na boiskach ekstraklasy pojawili się m.in. tacy piłkarze jak Norbert Misiak, Łukasz Moneta, Robert Bartczak, Bartłomiej Kalinkowski czy Mateusz Wieteska.

Na przeciwnym biegunie znajduje się z kolei Wisła Kraków, w której barwach wystąpiło w tym sezonie raptem 21 zawodników.

Ilu zawodników zagrało w obecnym sezonie ekstraklasy w poszczególnych zespołach:

Zawisza Bydgoszcz - 37

Legia Warszawa - 34

Lechia Gdańsk - 32

Jagiellonia Białystok - 31

Lech Poznań, GKS Bełchatów - po 29

Cracovia, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Pogoń Szczecin, Ruch Chorzów, Korona Kielce - po 28

Piast Gliwice - 27

Śląsk Wrocław, Górnik Zabrze - po 26

Górnik Łęczna - 25

Wisła Kraków - 21

TOP 7 PIŁKARZY, KTÓRZY PO ZAKOŃCZENIU KARIERY PRACOWALI W LECHII