Reprezentacja Polski w Piłce Nożnej Niewidomych zagra na PGE Arenie

Lechia Gdańsk oraz PGE Arena mocno zaangażowały się we wspieranie uczestnictwa osób niepełnosprawnych w meczach piłki nożnej w ramach Akcji CAFE. Tydzień Akcji organizowany przez wszystkie kluby ekstraklasy zakończy się w tym roku na boisku PGE Areny. I będzie wyjątkowy, bo przed meczem Lechii z Górnikiem Łęczna zaplanowany został pokazowy mecz Reprezentacji Polski w piłce Nożnej Niewidomych. Ambasadorem biało-czerwonych jest kapitan Lechii Sebastian Mila.
66 miejsc na specjalnej platformie na trybunach dla kibiców na wózkach inwalidzkich, dedykowani stewardzi na trybunach, osobne parkingi dla niepełnosprawnych, darmowe bilety dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, od września 2013 roku nadawana na wszystkich meczach Lechii audiodeskrypcja, czyli specjalny komentarz sportowy. W niedzielę 26 kwietnia Lechia będzie chciała pokazać, że również uprawianie piłki nożnej jest możliwe także przez osoby, które, wydawałoby się, nie są w stanie rozegrać na boisku prawdziwego piłkarskiego spotkania. Jeszcze przed meczem ligowym z Górnikiem Łęczna na murawę w Gdańsku wejdzie Reprezentacja Polski w Piłce Nożnej Niewidomych.

Zawodnicy tej reprezentacji w sierpniu po raz pierwszy zagrają w mistrzostwach Europy w Anglii. Wcześniej drużyna miała już okazję zmierzyć się i wygrywać z przeciwnikami z Niemiec, Czech, Belgii czy Węgier w różnych, międzynarodowych turniejach. W samym Gdańsku kibice zobaczyli, jak radzą sobie na boisku niewidomi zawodnicy w czasie Euro 2012, przed meczem ćwierćfinału Niemcy-Grecja.

- Dla wielu osób sam pomysł, żeby niewidomi grali w piłkę, wydaje się abstrakcyjny, jednak to wrażenie mija już po pierwszych minutach oglądania meczu - mówi Grzegorz Jakubowski, menedżer Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej Niewidomych. - W ramach wyrównania szans, wszyscy niewidomi oraz niedowidzący grają z plastrami i opaskami na oczach. Jak radzą sobie na boisku, najlepiej po prostu zobaczyć samemu.

Ten wyjątkowy przedmecz rozpocznie się na PGE Arenie o godzinie 14.15. Zawodnicy zagrają dwie połówki po 10 minut z 5-minutową przerwą. Do tego spotkania zatrudnieni będą również specjalni sędziowie, ponieważ nieco inne są reguły gry obowiązujące podczas meczu piłkarskiego osób niewidomych. Całe spotkanie będzie prowadzone wraz z komentarzem sportowym spikerów do audiodeskrypcji, który to komentarz wyjątkowo będzie nadawany przez stadionowe głośniki i słyszalny dla każdego, bez zwyczajowej konieczności włączania w telefonach radia na częstotliwości 91,5 FM. Lechia zaprasza wszystkich wcześniej na stadion.

Warto zobaczyć, jak piłka nożna przełamuje bariery i jak osoby niepełnosprawne mogą się pięknie realizować w tym sporcie. Spot promocyjny Reprezentacji z meczem rozegranym na PGE Arenie w 2012 roku.