Lechia o krok od grupy mistrzowskiej, ale musi uważać. Jakie wyniki wypchną ją z "8"? [ANALIZA]

Po zwycięstwie 2:0 z Górnikiem Łęczna piłkarze Lechii awansowali na 7. miejsce w tabeli i są o krok od zapewnienia sobie miejsca w grupie mistrzowskiej po sezonie zasadniczym. Jednak przed ostatnią kolejką muszą uważać, gdyż w przypadku braku zwycięstwa w Kielcach z Koroną mogą wypaść z górnej "8".
Na chwilę obecną pewne gry w grupie mistrzowskiej są Legia Warszawa, Lech Poznań, Jagiellonia Białystok, Wisła Kraków oraz Śląsk Wrocław. O pozostałe trzy miejsca walczą jeszcze cztery zespoły: Pogoń Szczecin, Lechia (po 41 punktów), Górnik Zabrze (40) oraz Podbeskidzie Bielsko-Biała (39).

Rozkład jazdy tych zespołów na ostatnią kolejkę (rozegrana zostanie w najbliższą środę, wszystkie mecze rozpoczną się o godz. 20.30) wygląda następująco: Pogoń zagra na wyjeździe z Legią Warszawa, Lechia również na wyjeździe z Koroną Kielce, Górnik u siebie z Zawiszą Bydgoszcz, natomiast Podbeskidzie na własnym stadionie z Lechem Poznań.

Rozważmy zatem trzy warianty na ostatnią kolejkę i co musi się stać, żeby Lechia nie straciła miejsca w grupie mistrzowskiej:

Lechia wygrywa w Kielcach

Sprawa jest jasna, biało-zieloni nie muszą oglądać się na inne wyniki. Zajmą na koniec sezonu zasadniczego 5., 6. lub 7. miejsce.

Lechia remisuje w Kielcach

W takiej sytuacji straci miejsce w "8" jeśli:

- Górnik i Podbeskidzie wygrają, natomiast Pogoń zremisuje. Wówczas: Górnik ma 43 punkty, natomiast Lechia, Pogoń i Podbeskidzie po 42. Jednak w dodatkowej tabelce między tymi zespołami gdańszczanie są najgorsi

- Górnik, Podbeskidzie i Pogoń wygrają, a Podbeskidzie dodatkowo odrobi straty bramkowe do Lechii. Wówczas: Pogoń ma 44 punkty, Górnik 43 punkty, a Lechia i Podbeskidzie po 42. Lechia i Podbeskidzie bilans bezpośrednich meczów mają remisowy (oba zespoły wygrały u siebie po 1:0), decydować będzie więc różnica bramek. W tej chwili Lechia jest lepsza o sześć goli (ma bilans 34:34, natomiast Podbeskidzie 40:46) więc zespół z Bielska-Białej, aby wyprzedzić biało-zielonych musiałby wygrać z Lechem różnicą aż sześciu bramek. To praktycznie niemożliwe.

Lechia przegrywa w Kielcach

W tej sytuacji wypadnie z "8" jeśli:

- Górnik i Podbeskidzie wygrają, natomiast Pogoń nie przegra. Wówczas: Górnik ma 43 punkty, Podbeskidzie 42, Pogoń 44 (w wypadku zwycięstwa) lub 42 (przy remisie), a Lechia 41

- Górnik i Podbeskidzie wygrają, Pogoń przegra, ale utrzyma lepszy bilans bramkowy od Lechii. Wówczas: Górnik ma 43 punkty, Podbeskidzie 42, Pogoń i Lechia po 41. Ponieważ w bezpośrednich meczach jest remis (1:0 dla Pogoni w Gdańsku, 1:0 dla Lechii w Szczecinie) zadecyduje bilans bramkowy. W tej chwili Pogoń jest lepsza o trzy bramki (39:36).

BURKINA FASO, GABON, PERU I INNE. SPRAWDŹ JAK MULTIKULTUROWA JEST POLSKA LIGA